Jak zamaskować karnisz - 4 sprytne sposoby
Mimo stale rosnącej popularności nowoczesnych osłon okiennych takich jak rolety i żaluzje, tradycyjne firany i zasłony wciąż mają się w naszych wnętrzach doskonale. I w sumie dobrze – w przeciwieństwie do państw Skandynawii jesteśmy raczej przyzwyczajeni, że w okna są przesłonięte – niezależnie od tego, czy jest to firana, zasłona, roleta czy wszystkie te rzeczy jednocześnie. Dziś jednak skupimy się przede wszystkim na tradycyjnych osłonach, one bowiem jako jedyne wymagają montażu karnisza. I choć na rynku dostępnych jest całe mnóstwo stylowych i nowoczesnych karniszy, które stanowią dodatkową ozdobę aranżacji, to jednak sporo osób decyduje się na zamontowanie karniszy szynowych – a te z kolei warto sprytnie zamaskować. Podobnie jest w przypadku tradycyjnych, wiekowych karniszy których demontaż generowałby dodatkowe koszty i konieczność przeprowadzenia remontu – także i tu tańszą i szybszą opcją jest zamaskowanie niepasującego elementu. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jakie są opcje zasłonięcia karniszy tak, by wnętrze prezentowało się naprawdę spektakularnie, ten tekst jest właśnie dla Ciebie.
Maskownica z płyt kartonowo – gipsowych
To zdecydowanie najpopularniejszy i najczęściej wybierany sposób na maskowanie karniszy. Ze względu na to, że jest to gotowy produkt nie wymaga wcześniejszego przygotowania i obrabiania, sprawdzi się zatem także wtedy, gdy nie mamy doświadczenia z docinaniem, sztukowaniem i samodzielnym tworzeniem konstrukcji od podstaw. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest maksymalna oszczędność czasu – całość ogranicza się wyłącznie do zamontowania gotowych i specjalnie wyprofilowanych maskownic. Maskownice tego typu wypełnione są wewnątrz styropianem, dlatego są wyjątkowo lekkie - nie stwarzają zatem dodatkowego obciążenia dla sufitu.
Zabudowa z płyt kartonowo – gipsowych
Ten typ konstrukcji wymaga nieco umiejętności i chęci do majsterkowania, pozwala jednak na stworzenie dowolnej zabudowy, także w miejscach które posiadają niestandardowe kąty lub nieregularny kształt. Tego typu płyty przyciąć można bowiem na dowolny wymiar, uwzględniając wszystkie wymogi pomieszczenia i indywidualne preferencje. Jednocześnie ze względu na właściwości płyt kartonowo – gipsowych konstrukcja z nich stworzona jest trwała i sztywna, nie ma zatem ryzyka przypadkowego uszkodzenia np. podczas ściągania firan. Jak wspomnieliśmy na początku sposób ten wymaga jednak nieco doświadczenia w zakresie osadzania aluminiowych profili, docinania płyty oraz szpachlowania. Zdecydowanym plusem tego rozwiązania jest jednak wyjątkowo estetyczny efekt i możliwość pomalowania całości na dowolny kolor, a dzięki temu – precyzyjne dopasowanie do preferencji i oczekiwań.
Listwy maskujące
To alternatywa dla maskownic kartonowo – gipsowych, równie szybka, nieskomplikowana w montażu i niewymagająca doświadczenia. Różnica polega w zasadzie na materiale, w przeciwieństwie do maskownic kartonowo – gipsowych, ten typ listew wykonany jest bowiem z polistyrenu i poliuretanu. Dzięki wykorzystanym surowcom jest zatem wyjątkowo lekki, zatem do jego przymocowania nie jest wymagane uprzednie umieszczanie w suficie specjalnych blaszek. Wystarczy przykleić listwę bezpośrednio do sufitu i gotowe! Co ważne, tego typu listwy masujące występują w wielu różnych wariantach – od minimalistycznych i prostych, po zdobione fantazyjnymi frezami. Ten typ maskownic również nadaje się do malowania, a brak konieczności wcześniejszego gruntowania sprawia, że to zdecydowany lider w kwestii szybkiego i prostego montażu.
Sztukateria dla wymagających
Ze względu na stale rosnącą popularność lamperii ściennych i sztukaterii, coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie tych ostatnich właśnie jako swoistej maskownicy dla karniszy. Niekwestionowaną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że sztukaterie prezentują się we wnętrzu wyjątkowo szlachetnie i nadają mu niepowtarzalnego charakteru, minusem jednak – że najlepiej prezentują się w wysokich pomieszczeniach np. w kamienicy. Zastosowane we wnętrzu o standardowej wysokości mogą je przytłoczyć. Wykorzystanie sztukaterii w roli maskownicy nie wymaga doświadczenia i uprzedniego przygotowania – wystarczy przytwierdzić je do sufitu za pomocą specjalnego kleju. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na jakość wybranego produktu – większość sztukaterii wykonanych jest bowiem ze styropianu lub gipsu, co sprawia, że są podatne na uszkodzenia. Nie można im jednak odmówić uroku – dlatego decydując się na takie rozwiązanie, warto znaleźć model wykonany z wysokogatunkowych surowców.