PLN
 

Jak ograniczyć straty ciepła w domu i realnie zaoszczędzić na ogrzewaniu? Cz.II


Powracamy z tematem ograniczenia strat ciepła w domu, który co roku – wraz rozpoczęciem sezonu grzewczego – wraca jak bumerang. Tym razem kwestia oszczędności na ogrzewaniu wydaje się być istotna jak nigdy wcześniej, dlatego w dzisiejszym, i poprzednim wpisie (znajdziesz go TUTAJ)przedstawiamy sprawdzone sposoby na to jak niskim kosztem to osiągnąć. Z poprzedniego tekstu mogliście dowiedzieć się, którędy ucieka najwięcej ciepła – najbardziej newralgicznymi punktami w tym względzie są dach, ściany i okna. I o ile ocieplenie dwóch pierwszych elementów generuje spore koszty, wymaga pomocy specjalistów i jest pracochłonne, o tyle zabezpieczenie okien już nie – pozwala jednak ograniczyć straty nawet o 30%.

 

Rolety zewnętrzne

Chociaż wiele razy pisaliśmy już o tym, że rolety zewnętrzne są największym sprzymierzeńcem w ograniczeniu strat ciepła pisaliśmy już wiele razy. I nie ma w tym stwierdzeniu grama przesady – zarówno rolety zewnętrzne natynkowe, jak i podtynkowe stanowią doskonałą izolację termiczną i w efekcie – pozwalają uzyskać spore oszczędności na ogrzewaniu. Zasada działania w przypadku obydwu typów rolet jest taka sama – pomiędzy opuszczonym pancerzem rolety zewnętrznej a szybą tworzy się bowiem poduszka powietrzna pełniąca rolę izolatora – dokładnie tak samo, jak w przypadku termosów. W przypadku nowego budownictwa, w którym najczęściej montuje się nowoczesne okna energooszczędne, zamontowanie rolet zewnętrznych może zredukować straty ciepła na poziomie 15%. W przypadku stolarki okiennej starszej generacji oszczędności są jeszcze większe – dlatego, jeśli wymiana okien nie wchodzi w grę, montaż rolet zewnętrznych wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem. Warto także pamiętać, że rolety zewnętrzne to szereg wszechstronnych korzyści, nie tylko w kwestii oszczędzania energii potrzebnej do ogrzania pomieszczenia. To także maksymalne bezpieczeństwo przed potencjalnymi włamywaczami, znacznie lepsza izolacja akustyczna, możliwość pełnego zarządzania ilością wpadającego do pomieszczenia światła oraz regulacji temperatury o każdej porze roku. Koszt rolet zewnętrznych jest dość wysoki, jednak w kontekście ocieplania dachu lub ścian wypada najkorzystniej.

 

 

Rolety wewnętrzne

Nie tylko rolety zewnętrzne potrafią znacznie ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem i zniwelować straty ciepła przez okna. Podobną funkcję pełnią także znacznie mniej kosztowne i mniej inwazyjne rolety wewnętrzne, które największą popularnością cieszą się przede wszystkim w miesiącach letnich. Istnieją dwa podstawowe typu rolet wewnętrznych, które pomogą efektywnie poradzić sobie ze stratami ciepła w okresie grzewczym. Pierwszym z nich są rolety Thermo, które od wewnętrznej strony (czyli tej od strony okna) pokryte zostały specjalna warstwą z folii, której zadaniem jest odbijanie światła i zapobieganie nagrzewania się pomieszczenia. Drugim typem są rolety Blackout 100% zaciemniające, charakteryzujące się tym, że ich wewnętrzna strona została pokryta gumą, zapewniając tym samym maksymalne zaciemnienie. O tym, czym jeszcze różnią się od siebie oba typu rolet pisaliśmy szerzej TU. I chociaż rolety Blackout i Thermo różnią się od siebie pod względem budowy i funkcjonalności, to jednak łączy je jedno – odpowiednio zamontowane pozwalają stworzyć poduszkę powietrzną, która podobnie, jak w przypadku rolet zewnętrznych – stanowi doskonały izolator i zapobiega uciekaniu ciepła. Pozwala to stworzyć swoisty bufor pomiędzy zimną szybą i ciepłym powietrzem oraz niweluje jego ochładzanie

 

 

Rozwiązaniem, które także może pomóc znacznie ograniczyć straty ciepła są także rolety rzymskie oraz rolety wolnowiszące. W obu przypadkach zasada działania jest podobna – dzięki montażowi zakrywającemu całą wnękę okienną, pomiędzy roletą a szybą powstaje poduszka nieruchomego powietrza, które dokładnie tak samo, jak w opisywanych wcześniej przykładach, zapobiega uciekaniu ciepła i ochładzaniu zimnego powietrza.