PLN
 

Jak ograniczyć straty ciepła w domu i realnie zaoszczędzić na ogrzewaniu? Cz.I


Sezon grzewczy za pasem, a wraz z nim spore wydatki. Sytuacji nie poprawia także fakt, że tegoroczny wrzesień już teraz uznany został za najzimniejszy od dekady, a szanse na poprawę pogody i wyższe temperatury są nikłe. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się jak ograniczyć straty ciepła i zaoszczędzić na ogrzewaniu, bez konieczności ponoszenia dużych kosztów związanych z termomodernizacją budynków. Jeśli jesteś jedną z nich – dobrze się składa! Mamy kilka pomysłów, które pozwolą zatrzymać uciekające ciepło i realnie obniżyć rachunki za ogrzewanie.

 

Którędy ucieka ciepło?

Szacuje się, że 80% energii pobieranej przez budynki jednorodzinne zużywane jest na ogrzanie domu. Tak wysoki wskaźnik wynika przede wszystkim ze stratami ciepła, uciekającymi przez elementy konstrukcyjne oraz tzw. mostki termiczne, czyli nieszczelności w izolacji cieplnej. W zależności od rodzajów okien, grubości izolacji czy rodzaju dachu szacuje się, że ciepło ucieka z wnętrza domu w następujący sposób:

  • 20-25% przez ściany oraz narożniki
  • 25-30% przez dach
  • 20-30% przez okna
  • 10-15% przez piwnice i fundamenty
  • Ok. 15% przez kominy i wentylację

 Z powyższego zestawienia wynika, że straty ciepła uciekającego przez okna są porównywalne z tymi przez dach. Jednak w przeciwieństwie do dachu, ograniczenie strat przez okna jest znacznie prostsze i nie wymaga kosztownych remontów. Jak zrobić to w praktyce?

 

 

Krok 1: wyreguluj okna

Każde okna, zarówno zwykłe, jak i balkonowe wyposażone są w rolki umożliwiające ustawienie odpowiedniej siły docisku w zależności od pory roku. Z tego względu najczęściej ustawienia te określa się jako tryb letni i tryb zimowy – i pod takimi nazwami znaleźć można w Internecie instrukcję postępowania dedykowaną poszczególnym typom okna. Odpowiednie ustawienie rolek ryglujących pozwala dopasować siłę docisku uszczelki i tym samym regulację przepływu powietrza pomiędzy pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym. W praktyce oznacza to, że w sezonie jesienno – zimowym zwiększamy siłę docisku i szczelność okien, minimalizując uciekanie ciepłego powietrza przez szczeliny. W trybie letnim, poprzez poluzowanie siły docisku uszczelki, pomiędzy skrzydłem a ramą powstają mikroszczeliny, które zwiększają przepływ i umożliwiają wymianę powietrza. Wart także wiedzieć, że regulacja okien i ustawianie ich w odpowiedniej pozycji w zależności od pory roku pozwala regulować nie tylko przepływ powietrza, ale także wilgotność i poziom hałasu w pomieszczeniu. Najważniejszym argumentem przemawiającym za regulacją jest jednak fakt, że pozwala na realne ograniczenie strat ciepła, niweluje przeciągi i uczucie „zawiewania” od strony okna.

 

Krok 2: zatrzymaj ciepło

Jednym z najpopularniejszych, najtańszych i najmniej inwazyjnych metod pozwalających na ograniczenie strat ciepła jest montaż ekranu zagrzejnikowego. To typ maty wykonanej ze styropianu lub spienionego polietylenu, pokrytego laminatem z folii aluminiowej. Tego typu ekran umieszcza się za grzejnikiem, a jego zadaniem jest zabezpieczenie pomieszczenia przed ucieczką ciepła do ściany i odbicie go w kierunku pomieszczenia. Konstrukcja i umiejscowienie grzejników sprawia, że ich tylna cześć ogrzewa przede wszystkim ścianę, a cześć emitowanego ciepła jest tym samym marnotrawiona. odbijając ciepło niweluje jego straty i pozwala przekserować je do wnętrza pomieszczenia. Nie bez znaczenia jest także fakt, że tego typu ekrany charakteryzują się wyjątkowo atrakcyjną ceną i jest łatwy w montażu.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje ekranów zagrzejnikowych: refleksyjne oraz absorpcyjne. Pierwszy rodzaj najczęściej wykonany jest ze styropianu i pokryty od zewnętrznej strony folią aluminiową. Taka konstrukcja pozwala izolować ścianę od ciepła grzejnika, zaś warstwa aluminiowa – oddawać je do pomieszczenia. Drugi typ ekranów zagrzejnikowych wykonany jest najczęściej z tworzywa sztucznego, zaś warstwa folii aluminiowej znajduje się od strony wewnętrznej – od strony ściany, co pozwala zablokować ucieczkę ciepła. Od strony grzejnika ekran pokryty jest farbą, której zadaniem jest absorpcja ciepła i jego zmagazynowanie. W efekcie, ten typ ekranów pozwala zwiększyć moc grzejnika o kilka procent.