Zanim kupisz żaluzje, czyli wszystko, co warto wiedzieć o żaluzjach drewnianych i aluminiowych. Cz. III
Przed Wami ostatnia część serii o żaluzjach okiennych. W Karnix doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że zakup żaluzji to inwestycja na lata, dlatego do wyboru odpowiedniego modelu warto się porządnie przygotować. Tak powstał nasz poradnik dotyczący żaluzji – znajdziecie w nim wszystko, co warto wiedzieć, zanim podejmiecie ostateczną decyzję. I choć czytania jest sporo, zdecydowanie warto – zawarte w nim wskazówki pozwolą Wam wybrać osłonę okienną idealnie dopasowaną do Waszych potrzeb. Poprzednie części znajdziecie TUTAJ oraz TUTAJ.
Szerokość lameli
Ten parametr ma niebagatelny wpływ na całą konstrukcję żaluzji. Żaluzje o szerokości lameli 25 mm są znacznie bardziej popularne ze względu na „lżejszy” wygląd i możliwość zamontowania bezpośrednio na ramie okiennej, co w przypadku szerszych lameli nie zawsze jest możliwe. Zabierają także mniej miejsca, niż ich szerokie odpowiedniki. Z drugiej strony żaluzje o lamelach szerokości 50 mm prezentują się wyjątkowo elegancko, doskonale sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach oraz wszędzie tam gdzie występują duże przeszklenia lub okna przesuwne.
Metoda montażu
Żaluzje Karnix pozwalają na zamontowanie ich na trzy różne sposoby: bezinwazyjny (na ramie okiennej), inwazyjny (na ścianie lub suficie) oraz we wnęce okiennej. Sposób montażu powinien zależeć od parametrów okna, rodzaju wybranej żaluzji (grubości lameli) oraz indywidualnych preferencji.
Do najpopularniejszych metod montażu bez wątpienia należy montaż bezinwazyjny, który pozwala na umieszczenie osłony na ramie okiennej bez konieczności wiercenia i robienia dziur. Twego typu montaż wykorzystuje specjalne uchwyty lub haczyki, dzięki czemu całość przebiega sprawnie, szybko i bez pomocy fachowców. To także najlepszy sposób, gdy nie chcesz lub nie możesz pozwolić sobie na niszczenie stolarki okiennej (np. w przypadku wynajmowanego mieszkania).
Dwa pozostałe sposoby montażu żaluzji drewnianych lub aluminiowych Karnix wymagają co prawda robienia dziur i pracy z wiertarką, pozwalają jednak na umieszczenie żaluzji w najbardziej optymalnym miejscu. Tego typu montaż daje także gwarancję pewnego i solidnego zamontowania osłony która, zwłaszcza w przypadku żaluzji drewnianych, nie należy do najlżejszych.
Rodzaj drabinki
Do wyboru jest drabinka sznurkowa lub taśmowa, jednak ten parametr można dopasować wyłącznie w przypadku żaluzji o lamelach szerokości 50mm. Zaletą drabinki sznurkowej jest fakt, że jest dyskretna i niemal niewidoczna, drabinki taśmowe sprawdzą się lepiej w przypadku, gdy zależy nam na efektownym wyeksponowaniu zarówno samych żaluzji, jak ich elementów dodatkowych. Warto także pamiętać, że ta sama żaluzja wyposażona w drabinkę taśmową, będzie zajmowała więcej miejsca, niż ten sam model na drabince sznurkowej. I choć różnica wynosi zaledwie kilka centymetrów warto mieć ten fakt na uwadze podczas montażu.
Prowadzenie boczne żaluzji
Prowadzenie boczne, zwane także żyłkowym to opcjonalny dodatek do żaluzji, na który zdecydowanie warto się zdecydować, doskonale bowiem poprawia komfort korzystania z żaluzji. Prowadzenie boczne pozwala przytrzymać żaluzję i każdą pojedynczą lamelę, uniemożliwiając tym samym swobodne powiewanie na wietrze lub odchylanie żaluzji podczas uchylania okien. Prowadzenie boczne umieszczone jest w rynnie u góry żaluzji, przechodzi przez każdą lamelę oraz kończy się na dole listwy przyszybowej – dzięki temu żaluzja pozostaje na swoim miejscu niezależnie od położenia okna.
Strona sterowania żaluzji
Niby nic, a jednak potrafi skutecznie napsuć krwi – zwłaszcza, gdy okaże się, że umieszczona jest po niewłaściwej stronie. Podstawową zasadą wyboru strony sterowania jest mówiąca o tym, że system sterujący powinien być umieszczony po przeciwnej stronie klamki. Oznacza to, że jeśli klamka umieszczona jest po lewej stronie ramy, pokrętło z mechanizmem sterującym powinno znaleźć się po prawej i na odwrót. Od tej zasady można jednak zrobić wyjątek – w przypadku, gdy dostęp do mechanizmu sterowania umieszczonego po stronie przeciwnej od klamki byłby utrudniony, warto zamontować go bezpośrednio przy klamce.