PLN
 

Wybieramy osłonę okien balkonowych - jak zrobić to dobrze?


Okna balkonowe i tarasowe to niestandardowy typ przeszkleń, który z jednej strony służy do tego, do czego inne okna w domu, czyli doświetla pomieszczenie i umożliwia jego kontrolowaną wentylację, z drugiej zaś – stanowi dodatkowe wyjście na taras, balkon lub ogród. Dlatego wybierając osłonę tego typu przeszkleń warto zdecydować się na dedykowane rozwiązania, które uwzględnią specyfikę okien, a przy tym będą spełniały wszystkie nasze oczekiwania. W dzisiejszym artykule weźmiemy pod lupę wszystkie rozwiązania, sprawdzimy, które z nich są najbardziej funkcjonalne i podpowiemy na co zwracać uwagę przy wyborze.

 

Możliwość swobodnego otwierania

Jedną z ważniejszych kwestii podczas wyboru rolety na okno balkonowe jest sposób mocowania oraz mechanizm, które pozwolą na otwieranie okien balkonowych na całą ich szerokość. Dlatego tak ważne jest, by osłona okienna nie blokowała ruchomości okna w żaden sposób – zarówno ze względu na swoją wielkość, jak i sposób mocowania. I tu pojawia się najczęściej problem techniczny: w większość budynków okna balkonowe bezpośrednio sąsiadują z dodatkowymi oknami. Niektóre z nich usytuowane są we wnęce, inne zaś wmontowane bezpośrednio w ścianę. To właśnie od takich detali zależy wybór rolety i sposób montażu. Jakie są możliwości? Jedną z nich bez wątpienia są rolety wolnowiszące, wyposażone w innowacyjny system montażu umożliwiający zamontowanie ich na ścianie lub do sufitu. Dzięki temu jedną roletą można z powodzeniem zasłonić zarówno okno balkonowe, jak i sąsiadujące okna oraz, w zależności od specyfiki okien – wnękę lub ścianę. Taki system mocowania nie ogranicza ruchomości okna, jednak ma zasadniczą wadę – uniemożliwia wyjście na zewnątrz lub otarcie okna na oścież przy rozwiniętej rolecie. Ten typ rolet jest szczególnie popularny właśnie w przypadku okien balkonowych i tarasowych – niweluje bowiem konieczność montowania pojedynczej rolety dla każdego okna i umożliwia zasłonięcie wszystkiego za pomocą jednego prostego ruchu. Rolety wolnowiszące można z powodzeniem wykorzystać nie tylko jako osłonę okna balkonowego – o tym, jakie jeszcze funkcje może spełniać, szerzej pisaliśmy TUTAJ.

 

 

Jeśli zależy Ci na możliwości wychodzenia na taras lub balkon w dowolnym momencie, bez konieczności podnoszenia rolety, dobrym rozwiązaniem są rolety plisowane. Podstawowy system montażu, w który wyposażony jest ten typ rolet zakłada mocowanie ich do wewnętrznej strony ramy okiennej, tuż przy tafli szyby. Taki sposób montażu ma sporo plusów – jednym z nich jest fakt, że nie ogranicza ruchomości okna. Rolety plisowane ściśle przylegają do powierzchni szyby dzięki zamontowanym po bokach prowadnicom – dzięki temu roleta nie odstaje i nie przemieszcza się nawet przy uchylonym oknie, a przy tym stanowi integralną całość oprawy okiennej. Rolety plisowane pozwalają także na pełną precyzję przy regulowaniu natężenia światła wpadającego do pomieszczenia – długość rolety można bowiem regulować zarówno z góry, jak i z dołu. Dzięki temu możesz zasłonić tylko dół okna, tylko górę lub środkową część, w zależności od swoich preferencji.

Kolejną opcją są ultramodne w ostatnich latach rolety rzymskie, których unikatowa budowa i efektowne drapowania na dobre podbiły serca dekoratorów. Chociaż budowa rolet rzymskich zasadniczo różni się od rolet wolnowiszących, to sposób montażu jest stosunkowo podobny. Ten model również umożliwia zamontowanie bezpośrednio do ściany co niweluje ryzyko, że mechanizm uniemożliwi otwarcie okna na oścież. Jednak i w tym przypadku żeby wyjść na balkon lub taras należy najpierw zwinąć roletę i dopiero później otworzyć okno.

 

 

Co z tradycyjnymi roletami w kasecie lub bez? Tu sytuacja nie jest jednoznaczna, bowiem wszystko zależy od indywidualnych cech każdego okna balkonowego. W niektórych przypadkach zamontowanie tego typu rolety nie będzie możliwe, ze względu na zbyt małą odległość okna od ściany lub właśnie niemożność pełnego otwarcia bez obijania wnęki.