PLN
 

Wybieramy osłonę okien balkonowych - jak zrobić to dobrze


09/2/2024   |   Autor: Karnix   |   Rolety - porady

Wybieramy osłonę okien balkonowych - jak zrobić to dobrze

Okna balkonowe i tarasowe to niestandardowy typ przeszkleń, który z jednej strony służy do tego, do czego inne okna w domu, czyli doświetla pomieszczenie i umożliwia jego kontrolowaną wentylację, z drugiej zaś ? stanowi dodatkowe wyjście na taras, balkon lub ogród. Dlatego wybierając osłonę tego typu przeszkleń warto zdecydować się na dedykowane rozwiązania, które uwzględnią specyfikę okien, a przy tym będą spełniały wszystkie nasze oczekiwania. W dzisiejszym artykule weźmiemy pod lupę wszystkie rozwiązania, sprawdzimy, które z nich są najbardziej funkcjonalne i podpowiemy na co zwracać uwagę przy wyborze.

Spis treści

 

Nasłonecznienie a osłona okienna

Okna balkonowe i tarasowe z zasady są znacznie większe, niż zwykłe okna – pełnią bowiem funkcję dodatkowych drzwi. Jednocześnie, najczęściej występują w towarzystwie dodatkowych okien tworząc duże przeszklenia. Wszystko to sprawia, że pomieszczenia, w których występują okna balkonowe lub tarasowe są znacznie lepiej doświetlone, ale też dużo szybciej się nagrzewają. I tu pojawia się kwestia usytuowania względem kierunków świata – okna balkonowe umieszczone od strony wschodniej i południowej wymagają specjalistycznych rozwiązań, które skutecznie ograniczą ilość promieni słonecznych dostających się do środka, szczególnie w okresie letnim.


Roleta Dzień Noc Zaciemniająca Mini BLACKNESS Escuro

Roleta Dzień Noc Zaciemniająca Mini BLACKNESS Escuro


90.30 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta Dzień Noc Zaciemniająca Mini BLACKNESS Sail

Roleta Dzień Noc Zaciemniająca Mini BLACKNESS Sail


90.30 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta bezinwazyjna mini pearl Wenge

Roleta bezinwazyjna mini pearl Wenge


21.80 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Bo choć podziwiania wschodów słońca niewątpliwie należy do urokliwych, to jednak wstawanie o 4 nad ranem od maja do września, już niekoniecznie. Dlatego w przypadku tego typu okien usytuowanych od wschodu warto szczególnie uważnie przyjrzeć się tkaninie osłony, by charakteryzowała się niską lub zerową przepuszczalnością światła. W takim wnętrzu najlepiej sprawdzą się rolety i zasłony wykonane z materiału 100% zaciemniającego typu Blackout lub Blackness.

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku okien balkonowych usytuowanych od strony południowej i południowo zachodnie. Tu wielkość przeszklenia balkonowego i towarzyszące mu z boku okna sprawiają, że osłona powinna nie tylko chronić przed zbyt intensywnym nasłonecznieniem ale także zapewniać prywatność i zabezpieczać wnętrze przed nagrzewaniem się latem. Dlatego doskonale sprawdzą się tu np. plisy Thermo z warstwą odbijającą światło rolety z podgumowaną zewnętrzną stroną lub żaluzje – zarówno drewniane, jak i aluminiowe. Każdy z wymienionych modeli posiada bowiem właściwości, które blokują promienie słoneczne i uniemożliwiają zbyt mocne nagrzanie się wnętrza.

 

 

Możliwość swobodnego otwierania

Jedną z ważniejszych kwestii podczas wyboru rolety na okno balkonowe jest sposób mocowania oraz mechanizm, które pozwolą na otwieranie okien balkonowych na całą ich szerokość. Dlatego tak ważne jest, by osłona okienna nie blokowała ruchomości okna w żaden sposób – zarówno ze względu na swoją wielkość, jak i sposób mocowania. I tu pojawia się najczęściej problem techniczny: w większość budynków okna balkonowe bezpośrednio sąsiadują z dodatkowymi oknami. Niektóre z nich usytuowane są we wnęce, inne zaś wmontowane bezpośrednio w ścianę. To właśnie od takich detali zależy wybór rolety i sposób montażu. Jakie są możliwości? Jedną z nich bez wątpienia są rolety wolnowiszące, wyposażone w innowacyjny system montażu umożliwiający zamontowanie ich na ścianie lub do sufitu. Dzięki temu jedną roletą można z powodzeniem zasłonić zarówno okno balkonowe, jak i sąsiadujące okna oraz, w zależności od specyfiki okien – wnękę lub ścianę. Taki system mocowania nie ogranicza ruchomości okna, jednak ma zasadniczą wadę – uniemożliwia wyjście na zewnątrz lub otarcie okna na oścież przy rozwiniętej rolecie. Ten typ rolet jest szczególnie popularny właśnie w przypadku okien balkonowych i tarasowych – niweluje bowiem konieczność montowania pojedynczej rolety dla każdego okna i umożliwia zasłonięcie wszystkiego za pomocą jednego prostego ruchu. Rolety wolnowiszące można z powodzeniem wykorzystać nie tylko jako osłonę okna balkonowego – o tym, jakie jeszcze funkcje może spełniać, szerzej pisaliśmy TUTAJ.

 

 

Jeśli zależy Ci na możliwości wychodzenia na taras lub balkon w dowolnym momencie, bez konieczności podnoszenia rolety, dobrym rozwiązaniem są rolety plisowane. Podstawowy system montażu, w który wyposażony jest ten typ rolet zakłada mocowanie ich do wewnętrznej strony ramy okiennej, tuż przy tafli szyby. Taki sposób montażu ma sporo plusów – jednym z nich jest fakt, że nie ogranicza ruchomości okna. Rolety plisowane ściśle przylegają do powierzchni szyby dzięki zamontowanym po bokach prowadnicom – dzięki temu roleta nie odstaje i nie przemieszcza się nawet przy uchylonym oknie, a przy tym stanowi integralną całość oprawy okiennej.


Roleta bezinwazyjna mini pearl Kakao

Roleta bezinwazyjna mini pearl Kakao


21.80 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta Mini AQUA (żakardowa) Cream

Roleta Mini AQUA (żakardowa) Cream


36.06 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Ginger

Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Ginger


40.57 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Rolety plisowane pozwalają także na pełną precyzję przy regulowaniu natężenia światła wpadającego do pomieszczenia – długość rolety można bowiem regulować zarówno z góry, jak i z dołu. Dzięki temu możesz zasłonić tylko dół okna, tylko górę lub środkową część, w zależności od swoich preferencji.

Kolejną opcją są ultramodne w ostatnich latach rolety rzymskie, których unikatowa budowa i efektowne drapowania na dobre podbiły serca dekoratorów. Chociaż budowa rolet rzymskich zasadniczo różni się od rolet wolnowiszących, to sposób montażu jest stosunkowo podobny. Ten model również umożliwia zamontowanie bezpośrednio do ściany co niweluje ryzyko, że mechanizm uniemożliwi otwarcie okna na oścież. Jednak i w tym przypadku żeby wyjść na balkon lub taras należy najpierw zwinąć roletę i dopiero później otworzyć okno. 

Co z tradycyjnymi roletami w kasecie lub bez? Tu sytuacja nie jest jednoznaczna, bowiem wszystko zależy od indywidualnych cech każdego okna balkonowego. W niektórych przypadkach zamontowanie tego typu rolety nie będzie możliwe, ze względu na zbyt małą odległość okna od ściany lub właśnie niemożność pełnego otwarcia bez obijania wnęki.

 

Pełna ochrona przed owadami i wścibskimi spojrzeniami

Otwarte na oścież okna balkonowe po upalnym dniu pozwalają wpuścić do pomieszczenia nieco świeżego powietrza oraz… całą masę insektów. Dlatego warto już na etapie planowania osłony na okna balkonowe i tarasowe rozważyć dodatkową ochronę w postaci moskitiery. Dostępne na rynku rozwiązania dopasowane są do różnorodnych typów okien i preferencji, stąd znajdziemy takie opcje jak moskitiery rolowane, plisowane i ramkowe. Ich konstrukcja pozwala w pełni zabezpieczyć wnętrze domu przed owadami, jednocześnie zapewniając swobodną cyrkulację powietrza i nie zakłócając widoku. Ciekawą opcją są także rolety zewnętrzne z wbudowaną moskitierą, w których każdy z elementów działa niezależnie od siebie. Dzięki temu uzyskujemy pełną ochronę przed nagrzewaniem pomieszczeń, dodatkową ochronę akustyczną, zabezpieczenie przed włamaniem i nadmierną utratą ciepła a także – przed insektami.

Ochrona przed owadami to jedno, jednak okna balkonowe pozwalają zajrzeć do środka osobom postronnym – zwłaszcza w przypadku mieszkań na parterze oraz domów jednorodzinnym. Dlatego istotną kwestią jest wybór osłony okiennej i balkonowej, która z jednej strony pozwoli regulować natężenie światła, z drugiej zaś – zapewni pełnię prywatności. Doskonale sprawdzą się w tej roli rolety typu Dzień/Noc, których innowacyjna budowa pozwala na spełnienie wszystkich powyższych założeń.

 

 

Więcej podobnych artykułów