Elektryczne czy manualne sterowanie roletami zewnętrznymi? Zalety i wady obu rozwiązań
08/2/2024 | Autor: Karnix | Rolety zewnętrzne - porady
Rolety zewnętrzne są rozwiązaniem, które z roku na rok staje się coraz bardziej popularne na rynku osłon okiennych ? nic więc dziwnego, że coraz częściej decydują się na nie właściciele zarówno nowo wybudowanych budynków, jak już istniejących budynków. To niezawodna osłona, która oferuje wiele zalet, o których więcej możesz przeczytać na naszym blogu. Dość stwierdzić, że do montaż rolet zewnętrznych znacząco wpływa na zwiększenie komfortu w domu, obniżenie kosztów ogrzewania, a także podniesienie poziomu bezpieczeństwa. A do tego pozwala w pełni zaciemnić wnętrze o każdej porze dnia, niweluje większość hałasów dobiegających z zewnątrz oraz podnosi wartość samego budynku.
Spis treści
- Manualne sterowanie roletami
- Elektryczne sterowanie roletami
- Wybór między sterowaniem manualnym a elektrycznym
Na rynku znaleźć można kilka typów rolet zewnętrznych, różniących się od siebie wykorzystanym materiałem, rodzajem montażu i typem sterowania. I właśnie na tej kwestii skupimy się w dzisiejszym artykule – jaki rodzaj sterowania roletami zewnętrznymi wybrać? Poniżej znajdziecie wszystkie wady i zalety dostępnych rozwiązań, dzięki którym wybór idealnej opcji, stanie się dużo prostszy.
Manualne sterowanie roletami
Mechanizm manualny to jeden z najprostszych i najpopularniejszych systemów sterowania - nie bez znaczenia jest fakt, że jest to również najtańsze rozwiązanie. W tym systemie rolety są sterowane za pomocą specjalnego urządzenia zwijającego, najczęściej w postaci wytrzymałej linki lub taśmy, a czasami także mechanizmu sprężynowego lub zwijacza korbowego. Obsługa takiego systemu jest wyjątkowo prosta - wystarczy pociągnąć linkę lub taśmę, aby opuścić roletę, podnieść ją całkowicie lub ustawić na żądaną wysokość. Zaletą tej metody jest jej niezawodność i prostota - w przypadku przypadkowych uszkodzeń lub awarii, łatwo jest dostać się do poszczególnych części i wymienić je lub naprawić. Rolety z ręcznym systemem sterowania nie wymagają przebudowy instalacji elektrycznej czy tworzenia dodatkowego gniazdka - co jest niestety konieczne w przypadku modeli rolet zewnętrznych wykorzystujących napęd elektryczny. Jednakże, ta metoda może wymagać większego wysiłku podczas sterowania roletą, dlatego najlepiej sprawdza się dla małych i średnich rolet zewnętrznych. Warto o tym pamiętać, bowiem w przypadku dużych rolet zewnętrznych sterowanie ręczne może zupełnie się nie sprawdzić.
Elektryczne sterowanie roletami
Elektryczne sterowanie roletami zewnętrznymi posiada szereg zalet i często stosuje się je we wspomnianych w poprzednim akapicie roletach o większych gabarytach. Do ich niekwestionowanych zalet należą przede wszystkim szybkość i łatwość obsługi, które pozwalają na umieszczenie rolety na żądanej wysokości w zaledwie kilka chwil. Wystarczy nacisnąć przycisk, aby opuścić lub podnieść roletę - cała reszta dzieje się automatycznie. Na rynku znaleźć można także modele oferujące możliwość wyposażenia rolet zewnętrznych w moduł pozwalający na zdalne sterowanie osłonami, na przykład za pomocą tabletu lub smartfona. Dzięki temu możesz sterować roletami nawet gdy jesteś poza domem, czy chcesz odsłonić/zasłonić okna z dowolnego miejsca.
Dla kogo rolety z napędem elektrycznym? Przede wszystkim dla osób, które cenią sobie sprawdzone i wygodne rozwiązania. Podnoszenie tego typu rolet nie wymaga użycia siły i jest bardzo szybkie – z ich obsługą z łatwością poradzą sobie osoby starsze czy dzieci. Z drugiej strony, instalacja tego typu napędu wiąże się z nieco większymi kosztami i wymaga ingerencji w budowę domu. Napęd rolety zewnętrznej musi być bowiem stale podłączony do sieci elektrycznej, co wiąże się z koniecznością instalacji dodatkowego gniazdka lub modyfikację istniejącej już instalacji. Również w przypadku awarii prądu lub innych problemów z zasilaniem, sterowanie roletami elektrycznymi może być niemożliwe. Ponadto, ewentualne naprawy są zwykle droższe i bardziej pracochłonne niż w przypadku rolet sterowanych ręcznie. Mimo to, atutem napędu elektrycznego jest to, że cały mechanizm jest niewidoczny, a więc elementy sterujące roletą, takie jak kasetki i linki, nie są na widoku – jedynym elementem, jest przycisk sterujący opuszczaniem i podnoszeniem.
Wybór między sterowaniem manualnym a elektrycznym
Rolety sterowane ręcznie mogą być bardziej odpowiednie dla osób, które preferują prostotę i niezawodność. Ten rodzaj napędu nie wymaga dodatkowej instalacji elektrycznej, a jego naprawa jest stosunkowo prosta i tania. Niemniej, sterowanie może wymagać pewnego wysiłku, zwłaszcza w przypadku większych rolet. Ponadto, mechanizm sterowania jest widoczny, co może wpłynąć na estetykę wnętrza.
Z drugiej strony, rolety sterowane elektrycznie to nowoczesne i wygodne rozwiązanie. Możliwość sterowania roletami za pomocą przycisku lub zdalnie za pomocą urządzenia mobilnego to duża zaleta dla wielu użytkowników. Mechanizm sterowania jest niewidoczny, co dodatkowo zwiększa estetyczną wartość tych rolet. Jednakże, konieczność stałego podłączenia do sieci elektrycznej, większe koszty i potencjalne problemy podczas awarii zasilania to czynniki, które należy wziąć pod uwagę.