ikony
 

Moskitiery - skuteczny sposób na ograniczenie alergenów


Początek wiosny, kiedy dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze a przyroda budzi się do życia jest to bez wątpienia najbardziej urokliwy moment w roku. Jednak istnieje spora grupa osób, dla których początek wiosny oznacza kichanie, łzawienie oczu i kaszel – wszystko za sprawą pylących w tym okresie drzew i traw. Szacuje się, że w Polsce na alergię cierpi około 15 milionów osób, które w okresie od lutego do września są szczególnie narażone na pyłki roślin unoszące się wówczas w powietrzu. I alergenów i objawów alergii nie da się całkowicie odciąć, to jednak istnieją sposoby na to, by ograniczyć ich ilość – zwłaszcza w domu. Jest to o tyle istotne, że jak pokazują badania najważniejszą kwestią w przypadku przebiegu alergii jest minimalizowanie czasu ekspozycji na alergeny i ograniczenie ich ilości. I o ile podczas przebywania na dworze alergicy powinni stosować się do szczegółowych wytycznych takich jak wychodzenie na dwór po deszczu, noszenie okularów przeciwsłonecznych czy unikanie przebywania na dworze podczas godzin, w których stężenie pyłków w powietrzu jest największe, o tyle w domu sprawa jest utrudniona. Warto jednak pamiętać, że istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, by znacząco ograniczyć ilość zewnętrznych alergenów w domu i tym samym. Jednym z nich są moskitiery – skuteczna, mechaniczna bariera, która może znacząco ograniczyć ilość pyłków w domowym powietrzu.

 

Moskitiera – jak to działa?


Zasadniczo moskitiery to osłony stworzone z myślą o ochronie przeciwko owadom – począwszy od sporej wielkości szerszeniami, pszczołami czy trzmielami, na maleńkich meszkach kończąc. Stworzone ze specjalnie zaprojektowanej siatki z włókna szklanego i wyposażone w tysiące maleńkich otworów stanowią skuteczną, fizyczną barierę, której insekty nie są w stanie sforsować. Jednocześnie siatka moskitier zaprojektowana została w sposób, który umożliwia pełną cyrkulację powietrza, nie zaburza zatem jego wymiany i pozwala skutecznie przewietrzyć dom – co w przypadku osób borykających się z alergią jest szczególnie istotne. Co ważne, oczka moskitiery nie ograniczają także widoczności ani ilości wpadającego do pomieszczenia światła – dzięki temu możesz bez przeszkód cieszyć się pierwszymi promieniami słońca i w pełni wykorzystać ich potencjał. Co jednak szczególnie istotne, siatka moskitier jest na tyle gęsta, by zatrzymywać także niewielkie pyłki i opady z drzew, dzięki czemu nie dostają się one do wnętrza. Puch topoli, pyłki drzew oraz traw w większość osadzają się na wykonanej z włókna szklanego siatce, a co za tym idzie – nie przedostają się do wnętrza domu. Pozwala to nie tylko ograniczyć ilość alergenów w domowym powietrzu, ale także częstotliwość sprzątania – wraz z pyłkami i owadami na siatce moskitiery zatrzymuje się także kurz i zanieczyszczenia. Warto jednak pamiętać, by moskitiery montowane z myślą o alergikach regularnie czyścić, tak by usunąć z ich zewnętrznej strony wszelkie powodujące alergię pyłki.

 

Moskitiery – modele dostępne na rynku


Na rynku dostępnych jest wiele modeli moskitier, stworzonych z myślą o zabezpieczeniu przed owadami, pyłkami i zanieczyszczeniami różnego rodzaju drzwi i okien tarasowych. Najprostszymi i najpopularniejszymi modelami są moskitiery ramkowe, których zaletą jest łatwy i nieskomplikowany montaż oraz minimalistyczne wykończenie. Ten typ moskitier warto jednak demontować w okresie zimowym -  nie posiadają bowiem dodatkowego zabezpieczenia chroniącego przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Modelami, które nie wymagają demontażu na okres jesienno – zimowy są z kolei moskitiery rolowane oraz moskitiery plisowane – ich innowacyjna budowa pozwala na zabezpieczenie ich przed mrozem i opadami. Niezależnie jednak od modelu i konstrukcji, wszystkie moskitiery wykonane są z tych samych wysokogatunkowych surowców, które skutecznie zabezpieczają wnętrze domu przed owadami, zanieczyszczeniami i alergenami, tworząc bezpieczne środowisko i minimalizując czynniki powodujące alergię.