PLN
 

Pielęgnacja moskitier i zdejmowanie na zimę - wszystko co powinieneś wiedzieć


09/2/2024   |   Autor: Karnix   |   Moskitiery - porady

Pielęgnacja moskitier i zdejmowanie na zimę - wszystko co powinieneś wiedzieć

Chociaż kalendarzowe lato jeszcze trwa, nikt chyba nie ma wątpliwości, że rychłe nadejście zimy jest tylko kwestią czasu. Moskitiery, które wiosną i latem ratowały nam życie podczas upalnych wieczorów i uniemożliwiały dostanie się do wnętrza natrętnym insektom, powoli zdają się być zbędne. I tu pojawia się kluczowa kwestia ? czy ściągać moskitiery na jesień i zimę oraz jak o nie dbać by doskonale służyły przez wiele sezonów?

Spis treści

 

Nie od dziś wiadomo, że kluczem do poprawnego działania zarówno moskitier, jak i każdej innej osłony okiennej jest nie tylko odpowiednie dopasowanie do wielkości i rodzaju okna, ale także odpowiednia pielęgnacja.  Regularne dbanie o czystość i stan moskitier pozwoli w 100% wykorzystać ich potencjał i funkcjonalność, a do tego sprawi, że z powodzeniem będą służyły nam przez kolejne lata. Sytuacji nie poprawia także fakt, że moskitiery, jako zewnętrzna osłona okienna brudzą się szybciej, niż tradycyjne zasłony i firany, dlatego ich częstsze czyszczenie jest konieczne.



W naszych artykułach wspominaliśmy już, że moskitiery okienne służą nie tylko zatrzymywaniu insektów, ale skutecznie chronią także wnętrze domu przed pyłkami i kurzem z zewnątrz. Wszystko to osadza się na oczkach moskitier i wymaga regularnego czyszczenia. Dlaczego o tym piszemy? Bowiem regularne czyszczenie moskitier jest istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale także pozwala umożliwia pełne wykorzystanie naturalnego światła słonecznego. Warto pamiętać także o regularnym usuwaniu z oczek moskitier małych much – ich duża ilość może stać się bowiem łakomym kąskiem dla ptaków i mrówek. I chociaż wszystko co wyżej opisaliśmy brzmi skomplikowanie, to w rzeczywistości wcale takie nie jest – nie potrzebujesz do tego specjalistycznych środków chemicznych, pomocy fachowców czy długotrwałych przygotowań.

 

Pielęgnacja moskitier w praktyce – jak zrobić to dobrze?


Zasadnicze czyszczenie moskitier warto przeprowadzić dwa razy – raz na samym początku wiosny i drugi raz po jego zakończeniu – jesienią. Jeśli w międzyczasie moskitiera znacząco się zabrudzi, warto powtórzyć tę czynność kilka razy. Najłatwiejsze w pielęgnacji są moskitiery ramkowe, które wystarczy zdemontować je z okna a następnie namoczyć w wodzie lub spłukać wodą pod prysznicem. W przypadku moskitier rolowanych lub plisowanych, gdzie nie ma możliwości ich demontażu, warto regularnie czyścić ich powierzchnie za pomocą wilgotnej ściereczki z odrobiną łagodnego detergentu. Warto czyścić moskitiery delikatnie oraz spłukiwać je nie używając zbyt dużego ciśnienia – siatka moskitier wykonana jest co prawda z wytrzymałego włókna szklanego, jednak zbyt intensywne pocieranie oraz zbyt duże ciśnienie wody może ją uszkodzić. Niezwykle ważne jest to, by dokładnie osuszyć moskitierę przed zwinięciem (w przypadku modeli rolowanych oraz plisowanych) lub pozostawienie ich do całkowite wyschnięcia przed powtórnym zamontowaniem.

 

 

Zdejmowanie moskitier na zimę – tak czy nie?

Kwestia zdejmowania moskitier zależy w głównej mierze od ich rodzaju. Nie da się bowiem ukryć, że w okresie jesienno – zimowym jest nie tylko mniej owadów, ale także ze względu na niskie temperatury dużo rzadziej otwieramy także okna. Wszystko to skutkuje tym, że funkcjonalność moskitier maleje z każdym dniem – stąd pytania czy ich demontaż na zimę jest konieczny. W przypadku moskitier ramkowych oraz bezinwazyjnych demontaż moskitier jest szczególnie wskazany – przede wszystkim dlatego, że nie wymaga dużego nakładu pracy i zajmuje zaledwie kilka chwil.



Warto także pamiętać, że chociaż zasadniczo tego typu moskitiery są odporne na działanie niskich temperatur, to ich połączenie z wilgocią mogą skutkować zniszczeniem struktury siatki zabezpieczającej. W tym przypadku siatce nie grozi raczej rozerwanie lub pęknięcie – w tym przypadku problem stanowi przede wszystkim utrata elastyczności oraz sprężystości, co będzie skutkowało większą podatnością na uszkodzenia w przyszłości. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku moskitier rolowanych i plisowanych, których demontaż jest utrudniony. Warto przede wszystkim zwijać oraz składać oczyszczone i porządnie wysuszone moskitiery tak, by uniemożliwić rozwój pleśni oraz zabezpieczyć siatkę przed osadzaniem się na oczkach wilgoci oraz szronu.