ikony
 

Moskitiery - co warto wiedzieć przed zakupem? Cz.I


Ciepły letni wieczór w doborowym towarzystwie, przy klimatycznym oświetleniu i przy akompaniamencie cykających świerszczy… rozmarzyliśmy się już na samo wspomnienie o nadchodzących wakacjach. Ten sielski obrazek może popsuć tylko jedno – brzęczące nad uchem komary, które przeciskają się przez najmniejsze szpary i są gwarantem nieprzespanej nocy oraz swędzących bąbli. A gdyby tak można było pozbyć się fruwającego ustrojstwa bez konieczności zamykania latem okien na cztery spusty lub montowania chemicznych środków owadobójczych? Wbrew pozorom sposób na insekty jest prostszy, niż mogłoby się wydawać. A przy tym całkowicie bezpieczny, estetyczny i mało inwazyjny. Kluczem do sukcesu są… moskitiery, które w ciągu ostatnich lat znacznie zyskały na popularności. I nic dziwnego, bowiem to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na uniemożliwienie owadom dostania się do wnętrza domu przy jednoczesnym braku konieczności zamykania okien. O moskitierach pisaliśmy już w zeszłym roku, jednak od tego czasu oferta naszych modeli znacznie się rozrosła – dlatego przygotowaliśmy dla Was kompletny poradnik, z którego dowiecie się na co zwracać uwagę przy wyborze i która opcja będzie spełniała Wasze oczekiwania.

 

Z wyborem i montowaniem moskitier nie warto czekać do momentu, w którym temperatura się rozkręci a uchylone przez cały dzień okna staną się codziennym rytuałem. O odpowiednim modelu warto pomyśleć odpowiednio wcześnie – pierwsze ciepłe dni na początku kwietnia to optymalny czas. Wybór moskitier na rynku jest naprawdę duży, dlatego warto zdecydować się na model, który będzie precyzyjnie dopasowany do Waszych potrzeb. Moskitiery dzielą się na dwie zasadnicze grupy: moskitiery okienne i moskitiery drzwiowe. Wśród nich z kolej znajdują się dodatkowe podgrupy, wśród których można wyróżnić:

 

  • moskitiery ramkowe
  • moskitiery rolowane
  • moskitiery plisowane
  • moskitiery DUO
 

Moskitiery ramkowe to model zaprojektowany głównie z myślą o zabezpieczeniu okien. Konstrukcja moskitier zakłada osadzenie siatki z włókna szklanego w trwałej i odpornej na warunki atmosferyczne ramie z malowanego proszkowo aluminium. Siatka w tego typu modelu dodatkowo powlekana jest polichlorkiem winylu (PCV) – bezpiecznym tworzywem zwiększającym żywotność i trwałość siatki. Ogromną zaletą moskitier ramkowych jest ich bezinwazyjny montaż – całość przymocowana jest za pomocą specjalnych zaczepów, które nie wymagają wiercenia dziur i ingerencji w strukturę okna. Dzięki temu, że moskitiery ramkowe dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwala precyzyjnie dopasować wygląd moskitiery do stylu okna. Wszystko to sprawia, że moskitiera sprawia wrażenie integralnej części okna oraz nie ogranicza widoczności.

 

Moskitiery rolowane budową zbliżone są nieco do kultowych już rolet w kasecie. Ten model również wyposażony jest w specjalny system zabezpieczający markizę w czasie, gdy jest ona zwinięta. Dzięki temu markiza rolowana nie wymaga demontażu na okres jesienno – zimowym, wbudowana kaseta doskonale chroni bowiem siatkę przed zamarzaniem i niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Zasada działania moskitiery rolowanej pozwala na zwijanie jej i rozwijanie w razie potrzeby – dlatego ten typ wykorzystywany jest nie tylko jako osłona okien, ale także osłona drzwi. Składanie i rozwijanie moskitiery jest wyjątkowo proste – dzięki specjalnemu uchwytowi oraz mechanizmowi sprężynującego, sterowanie położeniem markizy zajmuje kilka chwil.

 

Również i ten typ markizy wykonany jest z najwyższej jakości surowców i dbałością o każdy szczegół. Kasetę marki wykonano z malowanego proszkowo aluminium, siatkę zaś z włókna szklanego powleczonego PCV. Aluminiowe prowadnice pozwalają na płynne i ciche rozwijanie i zwijanie moskitiery.

 

Moskitiery plisowane zasadą działania przypominają z kolei rolety plisowane. Do ich największych zalet należy zaliczyć fakt, że nie ograniczają funkcjonalności drzwi, a samą siatkę można zatrzymać w dowolnej pozycji. Z tego względu są polecane przede wszystkim jako osłona drzwi balkonowych i tarasowych. Ogromną zaletą tego typu moskitier jest fakt, że doskonale sprawdzą się także w przypadku dużych wejść tarasowych i balkonowych – dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji możliwe jest przesłonięcie wejścia o szerokości do 480 cm. Harmonijkowa budowa i specjalne prowadnice umożliwiają płynne otwieranie i zamykanie markizy w dowolnym momencie. Do stworzenia markiz plisowanych, podobnie jak w przypadku pozostałych typów markiz, wykorzystano wysokiej jakości, malowane proszkowo aluminium oraz powleczoną PCV siatką z włókna szklanego. Dzięki temu całość jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz odporna na uszkodzenia.

 

 

Moskitiery DUO to podwójna wersja drzwiowych markiz plisowanych i rolowanych. Zachowują pełną funkcjonalność swoich pojedynczych pierwowzorów, pozwalają jednak na zabezpieczenie większych drzwi balkonowych i tarasowych. Podwójne moskitiery DUO nie ograniczają funkcjonalności drzwi, a dzięki łączeniu na magnesy pozwalają na stuprocentową ochronę przed insektami.