ikony
 

Moskitiery - 2 rzeczy, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze!


Lato w pełni, gorące dni i chłodne, przynoszące ulgę wieczory to kwintesencja wakacyjnej pogody. Ten sielski obrazek mogą jednak zepsuć one – wszelkiej maści insekty, zlatujące zewsząd do źródła światła. I chociaż większość z nich da się wytępić za pomocą poczciwej packi na muchy, to jednak zawsze zostanie okaz, który swoim brzęczeniem skutecznie uniemożliw nam sen. A gdyby tak raz na zawsze pozbyć się wszędobylskich much, ciem i komarów w bezpieczny, prosty i skuteczny sposób? Takie rozwiązanie istnieje – moskitiery okienne i balkonowe to opcja, która pozwoli Ci w pełni korzystać z letnich wieczorów, bez ryzyka, że nieproszeni goście uniemożliwią spokojny sen.

Zanim jednak kupicie moskitiery, warto przyjrzeć się kilku parametrom, które mają decydujący wpływ na funkcjonalność i komfort użytkowania moskitiery. Bo choć jest ona najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na uniemożliwienie insektom dostanie się do wnętrza domu, to jednak moskitiera moskitierze nierówna, a nieodpowiedni model nie będzie należycie spełniał swojej funkcji.

 

Wielkość oczek moskitiery

Działanie moskitier jest proste – to wykonana najczęściej z włókna szklanego siatka, której zadaniem jest mechaniczne powstrzymanie insektów przed dostaniem się do środka. Jednak kluczową kwestią jest wielkość oczek, bowiem to one w głównej mierze decydują w jakim stopniu będzie chroniła wnętrze domu przed nieproszonymi gośćmi. Na rynku znaleźć można modele, w których wielkość oczek wynosi poniżej 1 mm oraz takie, w których ich wielkość waha się od 1 mm do 1,5 mm. Którą opcję wybrać? Zdecydowanie najlepszym wyborem jest moskitiera, której oczka siatki mieszczą się w przedziale od 1mm do 1,2 mm. Zbyt duże oczka to ryzyko, że mniejsze insekty bez problemu sforsują zabezpieczenie. Meszki, komary, drobne żuki i muchy – wszystkie niewielkie i najbardziej uciążliwe owady z łatwością przejdą przez oczka wielkości np. 1,5 mm. Czy zatem oczka o średnicy 1 mm nie sprawdzą się w tym przypadku najlepiej? Zdecydowanie nie! Dobra moskitiera to taka, która umożliwia płynny ruch powietrza – w przypadku modeli o średnicy oczek poniżej 1 mm, może być on znacznie utrudniony. Efekt? Brak insektów i duszne pomieszczenie.

Warto jednak wspomnieć, że moskitiera pełni także jeszcze jedną funkcję, z której często nie zdajemy sobie sprawę mając na względzie przede wszystkim ochronę przed insektami. Wieloletnie doświadczenie pokazuje jednak, że dobrej jakości moskitiera zatrzymuje pyłki, drobinki kurzu i opady z drzew. Dzięki temu, że wszystko zatrzymuje się na moskitierze, wnętrze zdecydowanie mniej się kurzy, co docenią przede wszystkim mieszkańcy parterów.

 

 

Jakość wykonania i użyte materiały

Większość siatek moskitier wykonanych jest z włókna szklanego, które samo w sobie jest trwałym materiałem. Fakt ten jednak może być mylący, bowiem to, co stanowi o naprawdę dobrej jakości moskitierze jest ramka oraz sposób zamocowania do niej siatki. To właśnie one odpowiadają za to, że moskitiera odporna jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak skrajnie niskie lub wysokie temperatury, intensywne opady czy wiatr. Dlatego szukając moskitiery dla siebie, zwróć uwagę na to z czego wykonana jest ramka – warto, by było to aluminium proszkowo pokryte farbą. Tego typu rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – pozwala na precyzyjne dopasowanie koloru ramki do odcienia stolarki okiennej i sprawia, że okno i moskitiera tworzą spójną całość. Kilka słów o samej siatce moskitiery – wspomnieliśmy na początku, że włókno szklane jest trwałym surowcem, cenionym przede wszystkim za swoją odporność na niekorzystne czynniki, elastyczność i stabilność. Jeśli jednak zależy Ci na modelu, który bez szwanku przetrwa największe burze i upały, zdecyduj się na model, w którym siatka dodatkowo powleczona została PCV.

 

 

Dobrej jakości moskitiera to także system montażowy wykonany z solidnych surowców. Dostępne w marketach budowlanych i dyskontach modele najczęściej wyposażone są w elementy montażowe wykonane z plastiku. Nic więc dziwnego, że po jednym sezonie nadają się wyłącznie do wyrzucenia. W dobrej jakości moskitierach tego typu elementy wykonane są ze stali nierdzewnej, co sprawia, że są wytrzymałe, nie łamią się ani nie odkształcają.