ikony
 

Moskitiera moskitierze nierówna. Dobre moskitiery, czyli jakie?


Moskitiery od lat cieszą się niesłabnącą popularnością – nic dziwnego, bowiem to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie wnętrza domu przed insektami. A tych w Polsce nie brakuje – wiosna, lato a nierzadko także jesień, to czas wzmożonej aktywności wszelkiej maści insektów. I chociaż moskitiery wywodzą się z tropików i z założenia miały chronić przed groźnymi komarami, to świetnie sprawdzą się także w przypadku naszych rodzimych owadów, także tych niewielkich, jak meszki etc.

Ze względu na popularność moskitier, ich producenci z roku na rok prześcigają się w tworzeniu coraz lepszych i bardziej funkcjonalnych rozwiązań. Stąd nowoczesne moskitiery drzwiowe i oknowe, maksymalnie zabezpieczają wnętrze domu przed nieproszonymi gośćmi i jednocześnie nie zaburzają funkcjonalności okien i drzwi.

 

 

Dobra moskitiera okienna i drzwiowa – czyli jaka?

Moskitiery z założenia powinny chronić wnętrze domu przed insektami – na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to po prostu zwykła siatka mocowana do ramy okiennej. Tymczasem, tym co odróżnia dobrej jakości moskitiery od zwykłych, dostępnych w marketach modeli jest rozstaw i kształt oczek oraz materiał, z jakiego siatka została wykonana. Dobrze zaprojektowana moskitiera to przede wszystkim taka, której konstrukcja z jednej strony pozwala stworzyć fizyczną barierę dla insektów, z drugiej zaś – nie zaburza przepływu powietrza i nie blokuje promieni słonecznych. Dlaczego to takie istotne? Mogłoby się wydawać, że im gęstsza siatka, tym lepiej – duża ilość niewielkich oczek będzie w stanie zatrzymać nawet najmniejsze z owadów. Tymczasem najważniejszy jest taki rozstaw i wielkość oczek, które nie tylko zatrzymają owady, ale przede wszystkim pozwolą na pełną cyrkulację powietrza, która pozwoli przewietrzyć wnętrze np. podczas upałów. Moskitiery Karnix zaprojektowane zostały w sposób spełniający oba powyższe wymogi. Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, a którą często przy wyborze odpowiedniej moskitiery się pomija jest przepuszczalność światła – dobre moskitiery to takie, które nie blokują w znaczący sposób ilości wpadającego do pomieszczenia światła i pozwalają w pełni wykorzystać naturalne promienie słoneczne w ciągu dnia.

I wreszcie – dobra moskitiera to także taka, która poza zabezpieczeniem wnętrza przed owadami, umożliwieniem płynnego przepływu powietrza i promieni słonecznych, oferuje także szereg dodatkowych korzyści, płynących z odpowiednio zaprojektowanych oczek. Korzyści takich jak ochrona wnętrza domu przed pyłkami, kurzem i zanieczyszczeniami, które osadzają się na oczkach moskitiery, zamiast wlatywać do środka. To szczególnie istotna cecha zwłaszcza w okresie wzmożonego pylenia i kwitnienia roślin oraz w przypadku posesji znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwych ulic.

Wszystkie wymienione wyżej cechy mają niebagatelne znacznie w przypadku moskitier i znacząco wpływają na ich funkcjonalność. Jednak dobra moskitiera powinna charakteryzować się nie tylko skuteczność w ochronie domu przed insektami, ale także estetycznym wyglądem i pełnym komfortem użytkowania, który w żadnym stopniu nie ogranicza funkcjonalności okien. Dlatego nowoczesne moskitiery wyposażone są w specjalnie zaprojektowane systemy mocowania umożliwiający ich szybkie i proste zamocowanie oraz prowadnice pozwalające na intuicyjną i niewymagającą użycia siły obsługę.

W przypadku moskitier szczególnie ważne jest także wzornictwo i jakość wykonania, które pozwolą odpowiednio dopasować wygląd moskitiery do stylu ramy okiennej oraz stworzyć z nimi estetyczną całość. Dobre jakościowo moskitiery, wykonane z wysokogatunkowych surowców i z dbałością o każdy szczegół z powodzeniem przetrwają zimę pozostawione na oknie, niestraszne im także będą deszcze, wichury i burze podczas letnich miesięcy. Dotyczy to przede wszystkim moskitier plisowanych i rolowanych, których konstrukcja zakłada zwijanie lub chowanie się siatki w specjalnej kasecie.