Rolety zewnętrzne z napędem elektrycznym czy ręcznym?
09/2/2024 | Autor: Karnix | Rolety zewnętrzne - porady
Rolety zewnętrze to osłony okienne, których popularność rośnie z roku na rok ? są bowiem coraz chętniej wybierane zarówno podczas wykańczania nowopowstałych budynków, jak i dodatek do tych już istniejących. To rozwiązanie, które może przynieść wiele korzyści, począwszy od zwiększenia komfortu przebywania w domu czy mieszkaniu, poprzez realne obniżenie rachunków za ogrzewanie, aż po znacznie większe poczucie bezpieczeństwa.
Spis treści
Rodzajów rolet zewnętrznych jest kilka, dlatego decydując się na ich montaż zwykle stajemy przed wyborem odpowiedniego modelu. I o ile różnica pomiędzy roletami podtynkowymi i natynkowymi jest oczywista i ich wybór nie nastręcza wielu problemów, o tyle więcej wątpliwości może przynieść wybór odpowiedniego napędu, czyli sposobu sterowania roletami.
Ręczne sterowanie roletami
Ręczny mechanizm to jeden z najprostszych i najchętniej wybieranych napędów – nie bez znaczenia jest tu także fakt, że jest on także najmniej kosztowny. W tym przypadku rolety sterowane są za pomocą specjalnego zwijacza, najczęściej w postaci wytrzymałej linki lub taśmy, czasem także mechanizmu sprężynowego lub zwijacza korbowego. Obsługa takiego napędu jest niezwykle prosta – wystarczy pociągnąć linkę lub taśmę by opuścić roletę, całkowicie ją podnieść lub umieścić na pożądanej wysokości. Plusem takiego rozwiązania jest także jego bezawaryjność oraz nieskomplikowany mechanizm – w razie przypadkowego uszkodzenia lub awarii, stosunkowo łatwo jest dostać się do poszczególnych części i naprawić usterkę.
Rolety wyposażone w system ręcznego sterowania nie wymagają także tworzenia dodatkowego gniazdka i prowadzenia nowej instalacji elektrycznej, co jest wymaganie w przypadku napędu elektrycznego. Pewnym minusem może być konieczność użycia siły podczas sterowania roletą, dlatego ten system najlepiej sprawdzi się w przypadku małych i średnich rolet zewnętrznych. Nie oznacza to jednak, że nie wykorzystuje się go przy roletach o większych rozmiarach – w tym wypadku trzeba się jednak liczyć z koniecznością użycia większej siły. Warto także pamiętać o tym, że mechanizm rolet ręcznie sterowanych umieszczony jest w specjalnej kasetce – ta z kolei odstaje nieco od ściany i nie da się jej schować ani zasłonić. I choć sama w sobie wygląda naprawdę estetycznie, to jednak stanowi element wystroju, który niekoniecznie musi pasować do reszty wyposażenia.
Elektryczne sterowanie roletami
Największym plusem takiego rozwiązania jest przede wszystkim szybkość i łatwość obsługi. By opuścić lub podnieść roletę wystarczy właściwie tylko nacisnąć przycisk – cała reszta dzieje się sama. Renomowane marki zajmujące się produkcją rolet zewnętrznych umożliwiają wyposażenie tego typu rolet także w moduł, który pozwala na całkowicie zdalne zarządzanie osłonami np. za pomocą tabletu lub smartfona. Dzięki temu sterowanie roletami może odbywać się także wtedy, gdy nie ma nas w domu lub chcemy odsłonić/zasłonić okna z dowolnego miejsca.
Jednak niezależnie od tego, nie ulega wątpliwości, że rolety zewnętrzne z napędem elektrycznym to opcja, dla osób, które cenią sprawdzone i komfortowe rozwiązania. Ich podnoszenie nie wymaga użycia siły i zajmuje bardzo mało czasu. Z drugiej strony zamontowanie tego typu napędu wiąże się z większymi, niż w przypadku napędu ręcznego, kosztami oraz koniecznością ingerencji w strukturę budynku. Napęd musi bowiem być stale podłączony do prądu, a to z kolei wiąże się z wyznaczeniem dodatkowego gniazdka lub nieco innym poprowadzeniem instalacji. Problematyczne mogą się także okazać braki napięcia lub awarie zasilania, które uniemożliwią podniesienie lub opuszczenie tego typu rolet. Także naprawa ewentualnej awarii jest bardziej kosztowna i pracochłonna, niż w przypadku rolet sterowanych ręcznie. Niewątpliwym plusem tego napędu elektrycznego jest fakt, że cały mechanizm jest ukryty, a więc kasetki i linki do sterowania roletą nie są na widoku.