Rolety zewnętrzne podtynkowe i natynkowe - kryteria wyboru
08/2/2024 | Autor: Karnix | Rolety zewnętrzne - porady
Rolety zewnętrzne to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Ich wszechstronne właściwości pozwalają bowiem nie tylko skutecznie zabezpieczyć dom przed nadmierną ilością światła słonecznego, ale także przed hałasem, utratą ciepła oraz próbą wtargnięcia osób postronnych. Jednak decydując się na zakup i montaż rolet zewnętrznych już na pierwszym etapie trafiamy na szereg nazw i parametrów, które sprawiają, że łatwo się pogubić. Dlatego dziś przyjrzymy się bliżej typom rolet zewnętrznych i sprawdzimy, kiedy i gdzie montować poszczególne modele.
Spis treści
- Rolety podtynkowe – planowanie i montaż
- Rolety natynkowe – wszechstronna osłona okienna
- Zalety rolet zewnętrznych
Rolety podtynkowe – planowanie i montaż
Chociaż wybór odpowiedniego typu rolet zewnętrznych uzależniony jest od kilku czynników, to najważniejszym z nich wciąż pozostaje to, czy zamierzamy je zamontować na oknach w istniejącym już budynku czy na takim, który jest dopiero w trakcie budowy. To kluczowe, bowiem montaż rolet podtynkowych należy zaplanować już na etapie projektowania domu. Ze względu na swoją konstrukcje ten typ rolet przeznaczony jest wyłącznie do zabudowy w zewnętrznym ociepleniu budynku. To z kolei oznacza konieczność odpowiedniego przygotowania nadproży, okien oraz samego ocieplenia. To o tle istotne, że w przypadku rolet podtynkowych mechanizm w kasecie jest zakryty przez elewację i niewidoczny z zewnątrz.
Zasadniczo rolety podtynkowe montuje się już po wstawieniu okien, jednak po upływie czasu potrzebnego do ich prawidłowego osadzenia się i ułożenia. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć zawężeniu prowadnic w przypadku źle zamontowanych okien i w efekcie – nieprawidłowego działania rolety. Główną zaletą rolet podtynkowych jest fakt, że cały mechanizm jest ukryty jest wewnątrz elewacji, co dzięki czemu rolety stają się integralną częścią budynku. To także wyjątkowo estetyczne i trwałe rozwiązanie, bowiem kaseta, a przez to i mechanizm, nie są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Jak wspomnieliśmy, montaż rolet zewnętrznych podtynkowych należy uwzględnić już na etapie projektowania, by odpowiednio przygotować wszystkie elementy. Zdarza się jednak, że z jakiegoś powodu ten etap jest pomijany lub chęć zamontowania rolet ujawnia się dopiero na końcowym etapie budowy. Nie oznacza to jednak konieczności rezygnowania z rolet zewnętrznych, a jedynie zmiany ich typu na takie, które można zamontować bezpośrednio na elewacji.
Rolety natynkowe – wszechstronna osłona okienna
Nierzadko zdarza się, że pomysł z kupnem i montażem rolet zewnętrznych przychodzi po czasie lub w momencie, kiedy nie mamy już możliwości ingerencji w strukturę budynku np. podczas kupowania domów i mieszkań z rynku wtórnego. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest montaż rolet natynkowych, których konstrukcja nie wymaga specjalnego przygotowania nadproży i elewacji.
Rolety natynkowe, jak sama nazwa wskazuje montowane są bezpośrednio na elewację, co oznacza, że skrzynka oraz mechanizm znajdują się na zewnątrz. Plusem takiego rozwiązania bez wątpienia jest fakt, że można je zamontować w dowolnym momencie i bez ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z przygotowaniem okna. Jednocześnie taki typ rolet można zamontować praktycznie na każdym typie okna.
Zalety rolet zewnętrznych
Niezależnie od rodzaju rolet zewnętrznych, oba modele wykazują podobne właściwości, wśród których do najważniejszych należy zaliczyć przede wszystkim znaczne zwiększenie wydajności energetycznej budynku. Oba typy pozwalają na stworzenie pomiędzy oknem a płaszczem rolety specjalnej poduszki powietrznej, która spełnia funkcję dodatkowej izolacji i zapobiega stratom ciepła w sezonie grzewczym i nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń w sezonie letnim. Jednocześnie oba typy w równym stopniu pozwalają na regulację natężenia światła, zapewniają ochronę akustyczną i antywłamaniową oraz pozwalają cieszyć się pełnią prywatności we własnym domu.