ikony
 

Rolety odbijające światło a rolety 100% zaciemniające - czym tak naprawdę się od siebie różnią? Cz.II


Powracamy z tematem rolet odbijających światło oraz rolet 100% zaciemniających – jednych z najpopularniejszych rozwiązań poszukiwanych obecnie w sklepach. Założenie jest proste – jeden i drugi rodzaj rolet powinien w chronić przed światłem i/lub nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza. W rzeczywistości jednak oba typy osłon nieco się od siebie różnią pod kątem przeznaczenia i działania. Dlatego przygotowaliśmy dla Was spis wszystkiego co warto wiedzieć na temat rolet 100% zaciemniających i rolet odbijających światło, by wybór tych idealnie dopasowanych do Waszego wnętrza, był choć trochę prostszy.

 

Rolety odbijające światło – czym właściwie są?

Rolety odbijające światło, nazywane są także roletami Thermo – ze względu na innowacyjną konstrukcję wykorzystywanego do ich produkcji materiału skutecznie niwelują bowiem problem nagrzewania się wnętrza. Ten typ rolet stworzony został z myślą o oknach i wnętrzach szczególnie narażonych na nagrzewanie pod wpływem promieni słonecznych, czyli oknach dachowych i dużych przeszkleniach. Ze względu na to, że tkaninę typu Thermo najczęściej wykorzystuje się w przypadku rolet plisowanych oraz plisów dachowch, to właśnie w te dwa rodzaje osłon wiodą prym w kategorii rolet termoizolacyjnych. Warto jednak wspomnieć, że rolety plisowane, dzięki swojej innowacyjnej budowie i wszechstronnym rozwiązaniom w zakresie montażu można wykorzystać także w przypadku standardowych okien.

 

 

Tkanina termoizolacyjna wykorzystywana w roletach odbijających światło charakteryzuje się, podobnie jak w przypadku rolet Blackout, gęstym splotem, który w dużym stopniu blokuje przedostawanie się przez materiał promieni słonecznych. Na tym jednak różnice się kończą – zamiast podgumowania, wykorzystano bowiem powłokę aluminiową, umieszczoną w tej części rolety, która bezpośrednio przylega do okna. Dzięki czemu promienie słońca są nieustannie odbijane od powierzchni rolety, co w praktyce oznacza, że nie przenikają one do wnętrza. Czy rolety Thermo są zaciemniające? W pewnym stopniu tak – za znaczne ograniczenie wpadającego do pomieszczenia światła odpowiadają bowiem zarówno gęsty splot, jak i sama powłoka aluminiowa. W przeciwieństwie jednak do rolet Blakcout, rolety Thermo nie zaciemniają pomieszczenia w 100% a jedynie sprawiają, że panuje w nich przyjemny półmrok.

Warto jednak zaznaczyć, że zaprojektowaniu rolet typu Thermo przyświecał zupełnie inny cel, niż roletom zaciemniającym – ich zadaniem jest bowiem odbijanie światła słonecznego w taki sposób, by w znaczący sposób ograniczyć nadmierne nagrzewanie się wnętrza. Z tego względu są szczególnie polecanie w przypadku poddaszy, okien usytuowanych od południa oraz pomieszczeń z dużymi przeszkleniami i trzeba przyznać, że sprawdzają się w tej roli doskonale.

 

 

Dodatkowe zalety rolet odbijających światło

Wspomnieliśmy na początku, że tkaninę Thermo najczęściej wykorzystuje się w produkcji rolet plisowanych i plisów dachowych, dlatego warto wiedzieć, że poza oczywistą funkcją odbijającą światło, zachowują one w pełni wszystkie praktyczne cechy typowe dla różnego rodzaju plisów. Dzięki temu możliwe jest osłonięcie okna zarówno od dołu, jak i od góry, a także osłonięcie dowolnej części okna, tak by zapewnić sobie pełnię prywatności i możliwość regulacji nasłonecznienia. Dzięki specjalnie zaprojektowanym prowadnicom oraz bocznym wzmocnieniom rolety plisowane i plisy dachowe ściśle przylegają do powierzchni szyby, nie powodują problemów z ruchomością okna i nie wpływają na jego funkcjonalność. Z tego względu sprawdzą się także w przypadku przeszkleń zastępujących ścianę – umieszczone bezpośrednio przy szybie nie wymagają dodatkowej przestrzeni na zamocowanie mechanizmu. Wzmocniona konstrukcja rolet termoizolacyjnych to kolejna charakterystyczna cecha tego typu osłon – dzięki niej są nie tylko funkcjonalne i pięknie się prezentują, ale są także wyjątkowo trwałe.