PLN
 

Moskitiery zimą i jesienią - jak o nie zadbać?


Moskitiery to bez wątpienia najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy sposób na ochronę domu i mieszkania przed insektami wlatującymi do domu wiosną i latem. Specjalna, charakterystyczna siatka stanowi fizyczną przeszkodę dla owadów i pozwala w pełni cieszyć się ciepłymi wieczorami, bez uporczywego brzęczenia nad uchem. Jednak lato i długie spotkania przy otwartym oknie i balkonie już za nami, stąd wiele osób zastanawia się co zrobić z pozostałymi w oknach moskitierami. Ściągać, zostawiać, zabezpieczać na zimę czy nie ingerować? Pytań jest sporo, dlatego dziś przygotowaliśmy dla Was nieco informacji na temat tego, jak postępować z moskitierami, by doskonale służyły przez wiele sezonów!

 

Moskitiery – jak o nie dbać?

Zacznijmy od tego, że podstawową kwestiami, które wpływają na funkcjonalność moskitier są nie tylko ich precyzyjne dopasowanie do ramy okiennej i indywidualnych preferencji, ale także odpowiednia pielęgnacja. Dotyczy to przede wszystkim czyszczenia moskitier z osadzających się na nich drobinek kurzu, pyłków i  owadów. Dlatego tak ważne jest regularne przemywanie ich wodą z delikatnym detergentem. Warto pamiętać, że moskitiery jako osłona okna mocowana na zewnątrz, brudzą się bardziej, niż zwykłe firany czy zasłony, dlatego warto usuwać z nich zanieczyszczenia minimum dwa razy w sezonie. Pomijając aspekt estetyczny, zabiegi pielęgnacyjne mają w przypadku moskitier także inne znaczenie – nagromadzony na siatce kurz może ograniczać ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia.

Niezależnie o tego, moskitiery okienne należy bezwzględnie wyczyścić po zakończeniu sezonu letniego – ważne jest przy tym, by do ich mycia nie wykorzystywać zbyt dużego ciśnienia wody. Do usunięcia zanieczyszczeń z powodzeniem można wykorzystać także urządzenia czyszczące parą wodną oraz delikatne szczotki. Dobra wiadomość jest także taka, że z zabrudzeniami poradzi sobie zwykłe mydło – czyszczenie moskitier nie wymaga użycia specjalistycznych detergentów, nie jest także skomplikowane. W przypadku montowanych bezinwazyjnie moskitier ramkowych wystarczy zdjąć je z ramy okiennej i przemyć w wannie lub pod prysznicem, w przypadku modeli rolowanych i plisowanych wystarczy przemycie gąbką.

 

 

Ściąganie moskitier na zimę – czy warto?

Zasadniczo odpowiedź na to pytanie jest ściśle uzależniona od modelu zamontowanej moskitiery. Warto pamiętać, że dobrej jakości modele wykonane są z wysokogatunkowego włókna szklanego powlekanego PCV co zwiększa ich odporność na warunki atmosferyczne. Niemniej pogoda w Polsce bywa nieprzewidywalna, a różnica temperatur sięgająca kilkunastu stopni w ciągu doby nikogo już nie dziwi. Dlatego, jeśli zdecydowaliście się na moskitiery ramkowe montowane bezinwazyjnie, zdecydowanie warto je schować na zimę, oczywiście po uprzednim wyczyszczeniu.

 

Nieco inaczej kwestia przedstawia się w przy przypadku moskitier rolowanych – ich konstrukcja zakłada bowiem, że siatka moskitiery po zwinięciu chowa się w specjalnie w tym celu zaprojektowanej kasecie, podobnie jak w przypadku rolet w kasecie. Dzięki temu siatka jest w pełni chroniona przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak silne wiatry, niskie temperatury czy śnieg. Z tego względu moskitiery rolowane są szczególnie polecane osobom, które cenią wygodne i bezproblemowe rozwiązania – moskitiery tego typu nie trzeba demontować, by w doskonałym stanie przetrwała jesień i zimę. W przypadku moskitier plisowanych warto nieco inaczej podejść do tematu – ze względu na to, że w przypadku tego typu moskitier demontaż jest nieopłacalny, najlepszą opcją jest pozostawienie ich na zimę. Należy jednak pamiętać o ich dokładnym wyczyszczeniu z zabrudzeń i precyzyjnym osuszeniu. Tak przygotowane moskitiery można bez obaw złożyć – dzięki temu, że są wykonane z wysokogatunkowych surowców, niestraszna im żadna pogoda. Warto jednak co jakiś czas kontrolować ich stan w słoneczne i pogodne dni, zwłaszcza jeśli moskitiery zamontowane są w drzwiach bez zadaszenia.