PLN
 

Materiał na rolety rzymskie - co warto wiedzieć, zanim podejmiesz decyzje?


O tym, że rolety rzymskie to jedne z najbardziej stylowych i funkcjonalnych osłon okiennych, nie trzeba nikogo przekonywać. O ich popularności świadczy chociaż fakt, że coraz częściej wykorzystuje się je w profesjonalnych, wykonanych przez dekoratorów wnętrz aranżacjach zarówno w hotelach, jak i prywatnych domach. O zaletach rolet rzymskich i praktycznych rozwiązaniach, w jakie zostały wyposażone pisaliśmy w ostatnim naszym wpisie TUTAJ. Dziś przyjrzymy się jednak bliżej temu, jak wybrać tkaninę, z których są wykonane. Wbrew pozorom jej wybór nie powinien być determinowany wyłącznie wyglądem, a przede wszystkim funkcjonalnością – pomijając oczywiste walory estetyczne, osłony okienne muszą bowiem spełniać określone funkcje. Dlatego bierzemy pod lupę dwie najchętniej wybierane w przypadku rolet rzymskich tkaniny: INES i CANVAS, sprawdzimy jakie są pomiędzy nimi różnice oraz czym kierować się podczas wyboru.

 

Materiał w roletach rzymskich – od czego zależy wybór?


Podstawową kwestią przy wyborze odpowiedniej tkaniny na rolety rzymskie, jest określenie podstawowych wymagań wobec osłony okiennej. Obowiązuje tu taka sama zasada, jak w przypadku każdej innej osłony okiennej – dobrze dobrana to taka, która spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Dlatego warto zastanowić się, jakie funkcje powinna spełniać wybrana przez nas roleta i na tej podstawie dopasować model oraz rodzaj tkaniny. Czy ma przepuszczać światło słoneczne w dużym  stopniu, czy całkowicie zaciemniać wnętrze? Czy zależy nam na płynnej regulacji nasłonecznienia czy wyłącznie na ograniczeniu ostrego światła? A może potrzeba jest roleta, która będzie służyła wyłącznie zapewnieniu prywatności w ciągu dnia i uniemożliwiała osobom postronnym dostrzeżenie tego, co dzieje się wewnątrz domu? Jeśli udało Ci się odpowiedzieć na wszystkie te pytania – w zasadzie jesteś w połowie drogi. Drugą połową jest przeczytanie poniższych opisów i dopasowanie tkaniny pod kątem indywidualnych preferencji.

 

Warto w tym miejscu poświęcić chwilę na dopasowanie koloru – jego wybór powinien być oczywiście dopasowany do stylistyki wnętrza i jego charakteru. W przypadku wnętrz utrzymanych w klimacie skandynawskim i nowoczesnym doskonale sprawdzą się rolety rzymskie w jasnych i stonowanych kolorach, w przypadku glamour i industrialnych – w ciemnych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku rolet rzymskich kolor ma wpływ na poziom przepuszczalności tkaniny – jasne modele będą zaciemniały wnętrze w mniejszym stopniu, niż ich ciemne odpowiedniki.

 

Tkanina INES PERŁOWA


Ten typ tkaniny jest sprawdzi się doskonale w przypadku wnętrz o umiarkowanym poziomie nasłonecznienia. Charakteryzuje się średnią grubością, co pozwala ograniczyć dostęp światła w czasie, gdy promienie słoneczne są najbardziej intensywne, jednocześnie jednak nie zaciemnia zbyt mocno wnętrza. W praktyce sprawia, że naturalne światło słoneczne zostaje rozproszone i efektownie doświetla wnętrze, sama osłona zaś niweluje efekt oślepienia. Ten typ tkaniny charakteryzuje się także średnio gęstym splotem oraz dużą wytrzymałością na promieniowanie UV, co sprawia, że materiał nie blaknie i nie kruszeje pod wpływem słońca. Doskonale nadaje się także do prania w pralce. Ten typ rolet rzymskich świetnie sprawdzi się także jako osłona przed wścibskimi spojrzeniami w ciągu dnia a w połączeniu z zasłonami – także wieczorami i w nocy.

 

 

Tkanina CANVAS


To jedna z najchętniej wybieranych tkanin w przypadku rolet rzymskich. Charakteryzuje się grubym splotem i dużą gramaturą, dzięki czemu skutecznie ogranicza intensywne światło słoneczne, jednocześnie nie zaciemniając całkowicie pomieszczenia. Ze względu na swoją strukturę jest wyjątkowo wytrzymała i odporna na uszkodzenia – doskonale sprawdzi się zatem w pomieszczeniach narażonych na intensywne nasłonecznienie. Istotną cechą tej tkaniny, że charakteryzuje się wysoką odpornością na promieniowanie UV, dlatego nie niszczeje i nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych. Ze względu na gruby splot jest cięższa, niż tkanina INES, jednak w znacznie większym stopniu ogranicza dopływ promieni słonecznych. Warto także wspomnieć, że CANVAS jest tkaniną odporną na odgniecenia i odkształcenia.