ikony
 

Karnisz podwójny - wszechstronne rozwiązanie do każdego wnętrza


 

Chociaż rolety i żaluzje w kategorii osłon okiennych z roku na rok stają się coraz bardziej popularne, to jednak klasyczne karnisze niezmiennie plasują się na szczycie najchętniej wybieranych elementów do tworzenia aranżacji. I trudno się dziwić – pozwalają bowiem stworzyć niemal dowolną dekorację okienną, są wyjątkowo praktyczne a mnogość dostępnych na rynku rozwiązań sprawia, że z łatwością dopasujesz je do każdego stylu i każdego wnętrza. Zresztą – warto dodać, że klasyczne są wyłącznie z nazwy – współczesne karnisze to bowiem ukłon w stronę dobrego designu, nowoczesnego wzornictwa i innowacyjnych rozwiązań. Dlatego dziś przyjrzymy się bliżej karniszom podwójnym, które stanowią nieodłączny element wielowarstwowych aranżacji okiennych.

 

 

Karnisze podwójne – dlaczego warto?

Podstawową zaletą karniszy podwójnych jest fakt, że doskonale łączą w sobie funkcję użytkową z estetyką. Dzięki dwóm, niezależnym drążkom pozwalają na zawieszenie zarówno firan, jak i zasłon oraz użytkowanie ich niezależnie od siebie. Pozwala to z jednej strony wykorzystać pełnię naturalnego światła słonecznego i uniemożliwienie osobom postronnym dostrzeżenie tego, co dzieje się wewnątrz, z drugiej – zaciemnić pomieszczenie i ograniczyć dopływ światła z zewnątrz. Jednocześnie, takie rozwiązanie posiada także wyjątkowe walory estetyczne – nie od dziś wiadomo bowiem, że to właśnie dekoracje okienne stanowią dopełnienie aranżacji wnętrza. Miękkie, dopasowane do stylu pomieszczenia tkaniny to sprawdzony sposób na to, by całość nabrała przytulnego i domowego charakteru.

 

Karnisze podwójne – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Odpowiedź może być tylko jedna – karnisze podwójne to doskonały wybór wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na kompromisy, a osłona okienna musi być jednocześnie praktyczna i dekoracyjna. Z powodzeniem zatem możesz umieścić ją w salonie, pokoju dziecięcym, pokoju gościnnym i sypialni – w każdym z tych pomieszczeń sprawdzą się świetnie. Warto także pamiętać, że na rynku dostępnych jest wiele modeli karniszy podwójnych, dzięki czemu z łatwością zamontujesz je także w niestandardowych wnętrzach. Doskonałym przykładem są choćby apartamentowe karnisze podwójne czy karnisze sufitowe, stworzone z myślą o pomieszczeniach, w których niemożliwe jest umieszczenie karnisza w ścianie np. ze względu na duże przeszklenia lub zbyt małą ilość miejsca pomiędzy oknem a sufitem. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się zatem w nowoczesnych i eleganckich wnętrzach i apartamentach, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je także w „standardowych” aranżacjach. 

Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest także innowacyjna budowa, która pozwala na płynne przesuwanie tkaniny zasłony lub firany na całej długości karnisza. Specjalnie zaprojektowane uchwyty pozwalają na zamocowanie karnisza bezpośrednio do sufitu lub do ściany, jednak w taki sposób, by mocowanie nie wpływało na ruch tkaniny. Pozwala to nie tylko uzyskać wyjątkowo estetyczny efekt, ale przede wszystkim zapewnia maksymalną funkcjonalność i możliwość zasłonięcia okna na całej długości – bez powstawania nieestetycznych szpar i prześwitów.

 

Karnisze podwójne – tradycyjna forma w nowoczesnym wydaniu

Wspomnieliśmy już, że współczesne karnisze podwójne charakteryzują się funkcjonalnością tradycyjnych modeli, jednak wyróżniają nowoczesną, wyrafinowaną formą. Ich pierwowzory, które możemy pamiętać sprzed kilkunastu lat stanowiły raczej element czystko użytkowy – stanowiły bowiem wyłącznie element podtrzymujący osłony okienne. Współczesne karnisze podwójne to jednak pełnoprawna część dekoracji, której zadaniem jest także dopełnienie i podkreślenie jej wyjątkowego charakteru. Z tego względu karnisze coraz częściej same w sobie stanowią wyjątkowy element dekoracyjny i wyróżniają się na tle całej aranżacji. Dlatego tak ważne jest, by ich styl nawiązywał do klimatu wnętrza i tworzył z nim spójną całość – przy wyborze odpowiedniego karnisza warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, które szerzej opisywaliśmy już w artykułach na naszym blogu.