ikony
 

Jak dbać o rolety zewnętrzne - kompendium wiedzy o serwisie, konserwacji i pielęgnacji. Cz.II


Przed Wami kolejna część wpisu dotycząca dbania o rolety zewnętrzne, które przy odpowiedniej pielęgnacji z powodzeniem mogą służyć przez lata. W poprzednim wpisie z tej serii przyjrzeliśmy się bliżej podstawowemu czyszczeniu dotyczącego przede wszystkim zewnętrznej strony rolety, czyli pancerza i kasety – jeśli rolety zamontowane są w systemie natynkowym. Dziś pora na nieco bardziej zaawansowaną pielęgnację wewnętrznych podzespołów oraz garść wiedzy na temat tego, jak postępować z roletami w okresie zimowym.

 

Pielęgnacja rolety zimą

W poprzedniej części wpisu wspomnieliśmy już, że czyszczenie rolety zewnętrznej na morko najlepiej jest zaplanować wówczas, gdy mamy pewność, że do czasu jej całkowitego wyschnięcia nie nastąpi nagły spadek temperatury poniżej zera – przymrozki bowiem i niedosuszony pancerz rolety w łatwy sposób mogą prowadzić do jej uszkodzenia. Jest jednak jeszcze jeden aspekt pielęgnacji związanej z okresem zimowym – regularne usuwanie lodu i śniegu. Mimo, że rolety zewnętrzne z założenia mają być odporne na działanie wysokich i niskich temperatur, to jednak warto w wyjątkowych sytuacjach wziąć sprawy w swoje ręce, by nie dopuścić do uszkodzenia mechanizmu. Jakie to sytuacje? Np. takie, w których na skrzynce rolety nagromadziła się znaczna ilość mokrego śniegu, którego ciężar może stanowić zagrożenie dla konstrukcji. Warto usuwać go z powierzchni skrzynki na bieżąco, bezwzględnie zaś wtedy, gdy temperatura utrzymuje się w okolicy 0 stopni. Mokry śnieg ważny bowiem znacznie więcej, niż suchym, a jego ciężar to spore obciążenie i ryzyko oberwania konstrukcji.

Dużym zagrożeniem dla funkcjonowania rolety jest także lód – zdarza się bowiem, że nagły silny mróz lub marznące opady spowodują zamarznięcie mechanizmu i niemożność uniesienia pancerza do góry. Nie warto się siłować i walczyć na siłę – jeżeli lodu nie da się po prostu usunąć, warto otworzyć lub uchylić okno i poczekać. Ciepłe powietrze z wnętrza domu szybko rozpuści lód zalegający w zakamarkach rolety i umożliwi jej ponowne podniesienie. Do tego czasu jednak kurtyna powinna zostać opuszczona.

 

 

Konserwacja mechanizmu rolety

Rolety zewnętrzne to nie tylko widoczne na zewnątrz elementy, takie jak kurtyna i skrzynka. To także ukryte wewnątrz podzespoły odpowiadające za prawidłowe działanie całego systemu m.in. za sterowanie położeniem rolety. Sprawdzenie kompletności i poprawności działania elementów odpowiadających za podnoszenie i opuszczanie rolety stanowi istotny punkt gwarancji, dlatego większość serwisów zaleca robienie przeglądów średnio co pół roku. Pozwoli to nie tylko szybko wychwycić nieprawidłowości lub uszkodzenia np. linki podnoszącej rolety ale także wydłużyć żywotność całego systemu. Istotnym punktem na liście, który często pomijany jest przez użytkowników jest sprawdzenie stanu uszczelek znajdujących się u dołu kurtyny, które pod wpływem skrajnych temperatur mogą sparcieć, łatwo także przez przypadek je uszkodzić. Warto także od czasu do czasu pokryć je silikonem, który zwiększy ich odporność na niekorzystne warunki oraz zniweluje ryzyko przymarzania np. do parapetu. Kolejnym elementem, o który należy zadbać są prowadnice na których porusza się pancerz rolety – nagromadzone pyłki i kurz mogą bowiem utrudnić płynne unoszenie i opuszczanie rolety.

Podczas przeglądu warto szczególną wagę przyłożyć do sprawdzenia mechanizmów sterujących zwłaszcza sznurków i zaczepów, które pod wpływem intensywnego użytkowania lub przypadkowego uszkodzenia mogą się przecierać. W przypadku sterowania elektrycznego zdecydowanie lepszym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy fachowców od podzespołów elektrycznych.

Mogłoby się wydawać, że czyszczenie i konserwacja rolet zewnętrznych jest skomplikowana i wymaga dużych nakładów pracy. W rzeczywistości jednak regularne dbanie o rolety nie zajmuje wiele czasu, zaś przynosi wymierne korzyści m.in. w postaci przedłużenia żywotności rolety. Kluczem do sukcesu jest jednak systematyczność i dokładność, tylko wtedy zyskamy pewność, że nasze rolety będą bezawaryjnie działać przez wiele lat.