Jak dbać o rolety zewnętrzne - kompendium wiedzy o serwisie, konserwacji i pielęgnacji.
11/2/2024 | Autor: Karnix | Rolety zewnętrzne - porady
Rolety zewnętrzne są rozwiązaniem, które do niedawna kojarzyło się wyłącznie z budynkami użyteczności publicznej i sklepami ? tam, gdzie konieczne było maksymalne zabezpieczenie mienia przed potencjalnymi włamywaczami lub wandalami, wkraczały właśnie rolety, nierzadko antywłamaniowe. Jednak z czasem doceniono ich wszechstronne możliwości, dlatego obecnie standardem stało się montowanie ich w zdecydowanej większości nowopowstałych budynków. Na rolety zewnętrzne decyduje się także coraz więcej osób mieszkających w budynkach już istniejących, co tylko dowodzi tego, jak wielką popularnością się cieszą.
Spis treści
- Rolety zewnętrzne – dlaczego właściwie trzeba je czyścić?
- Podstawowe czyszczenie rolet zewnętrznych
- Pielęgnacja rolety zimą
- Konserwacja mechanizmu rolety
Rolety zewnętrzne – dlaczego właściwie trzeba je czyścić?
Rolety zewnętrzne bez wątpienia mają mnóstwo zalet: pozwalają zaoszczędzić energię związaną z ogrzewaniem lub klimatyzacją, zwiększają izolację akustyczną, podnoszą poziom bezpieczeństwa i poczucie prywatności. Do rozlicznych zalet rolet zewnętrznych należy doliczyć także tę najbardziej podstawową: pancerz rolety zabezpiecza okna przed działaniem promieni słonecznych, mocnego wiatru, gradu oraz przed zanieczyszczeniami.
Należy jednak pamiętać, że wszystko to, przed czym jest chronione okno osadza się bezpośrednio na pancerzu i skrzynce (w przypadku rolet natynkowych), a to z kolei wymaga regularnej pielęgnacji. Czy jest ona praco- i czasochłonna? Zdecydowanie nie. Czy konieczna? Zdecydowanie tak. Warto bowiem pamiętać, że zadbane rolety to system, który z założenia ma służyć przez wiele lat i odpowiednia konserwacja jest w stanie sprawić, że będą niezawodnie działać i nienagannie się prezentować. Poza tym bądźmy szczerzy – inwestycja w rolety zewnętrzne to spory wydatek, którego koszt może się zwrócić – pod warunkiem, że będziemy o niego dbać.
Podstawowe czyszczenie rolet zewnętrznych
Regularne czyszczenie rolet to klucz do ich długoletniego, niezawodnego działania. Niezależnie od tego, czy dom usytuowany jest przy ruchliwej ulicy, polnej drodze czy na osiedlu w mniejszym lub większym stopniu na pancerzu osadzają się kurz i drobinki piasku, które mogą skutecznie uniemożliwić prawidłowe działanie rolety. Pod tym względem równie szkodliwe są pyłki drzew i roślin, które unosząc się w powietrzu osadzają się nie tylko na samym pancerzu, ale także w jego szczelinach i mechanizmie. Dlatego regularne usuwanie drobnych zabrudzeń jest tak istotne – zapobiega bowiem wnikaniu w newralgiczne miejsca osłony i zapewniają jej dłuższą żywotność.
Warto pamiętać, że chociaż pancerz rolety wykonany jej z wysokiej jakości surowców i odpowiednio zabezpieczony przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, to drobinki piasku znajdujące się w kurzu mogą go skutecznie porysować i osłabić naniesioną warstwę ochronną. Dlatego w pierwszym etapie czyszczenia należy przede wszystkim porządnie spłukać roletę za pomocą węża lub myjki ciśnieniowej (ustawiając najniższy poziom ciśnienia), by pozbyć się ostrych drobinek. Istotną kwestią jest także fakt, że podczas czyszczenia pancerz rolety powinien być całkowicie opuszczony a zasilanie w przypadku rolet z napędem elektrycznym wyłączone.
Rolety zewnętrzne należy myć za pomocą delikatnych środków czyszczących – agresywne detergenty mogłyby uszkodzić powłokę lub sprawić, że nie będzie spełniała swojej funkcji. Po wszystkim warto pozostawić roletę opuszczoną do czasu całkowitego wyschnięcia lub wytrzeć ją do sucha miękką ściereczką.
Zanim przystąpimy do czyszczenia rolet, należy także upewnić się, że do czasu ich całkowitego wyschnięcia temperatura nie spadnie poniżej zera. Zamarzająca w szczelinach woda może bowiem sprawić, że niektóre elementy rolety przymarzną, co w efekcie może skutkować uszkodzeniem powierzchni pancerza. Najbardziej optymalne są temperatury oscylujące w okolicy 15 stopni Celsjusza, choć częstotliwość czyszczenia rolet należy uzależnić od stopnia zanieczyszczenia i lokalizacji. Co do zasady lepiej wstrzymać się z czyszczeniem rolet zimą – wyjątek stanowią zabrudzenia, które mogą spowodować odbarwienie paneli, jak odchody ptaków.
Przed Wami kolejna część wpisu dotycząca dbania o rolety zewnętrzne, które przy odpowiedniej pielęgnacji z powodzeniem mogą służyć przez lata. W poprzednim wpisie z tej serii przyjrzeliśmy się bliżej podstawowemu czyszczeniu dotyczącego przede wszystkim zewnętrznej strony rolety, czyli pancerza i kasety – jeśli rolety zamontowane są w systemie natynkowym. Dziś pora na nieco bardziej zaawansowaną pielęgnację wewnętrznych podzespołów oraz garść wiedzy na temat tego, jak postępować z roletami w okresie zimowym.
Pielęgnacja rolety zimą
W poprzedniej części wpisu wspomnieliśmy już, że czyszczenie rolety zewnętrznej na morko najlepiej jest zaplanować wówczas, gdy mamy pewność, że do czasu jej całkowitego wyschnięcia nie nastąpi nagły spadek temperatury poniżej zera – przymrozki bowiem i niedosuszony pancerz rolety w łatwy sposób mogą prowadzić do jej uszkodzenia. Jest jednak jeszcze jeden aspekt pielęgnacji związanej z okresem zimowym – regularne usuwanie lodu i śniegu. Mimo, że rolety zewnętrzne z założenia mają być odporne na działanie wysokich i niskich temperatur, to jednak warto w wyjątkowych sytuacjach wziąć sprawy w swoje ręce, by nie dopuścić do uszkodzenia mechanizmu. Jakie to sytuacje? Np. takie, w których na skrzynce rolety nagromadziła się znaczna ilość mokrego śniegu, którego ciężar może stanowić zagrożenie dla konstrukcji. Warto usuwać go z powierzchni skrzynki na bieżąco, bezwzględnie zaś wtedy, gdy temperatura utrzymuje się w okolicy 0 stopni. Mokry śnieg ważny bowiem znacznie więcej, niż suchym, a jego ciężar to spore obciążenie i ryzyko oberwania konstrukcji.
Dużym zagrożeniem dla funkcjonowania rolety jest także lód – zdarza się bowiem, że nagły silny mróz lub marznące opady spowodują zamarznięcie mechanizmu i niemożność uniesienia pancerza do góry. Nie warto się siłować i walczyć na siłę – jeżeli lodu nie da się po prostu usunąć, warto otworzyć lub uchylić okno i poczekać. Ciepłe powietrze z wnętrza domu szybko rozpuści lód zalegający w zakamarkach rolety i umożliwi jej ponowne podniesienie. Do tego czasu jednak kurtyna powinna zostać opuszczona.
Konserwacja mechanizmu rolety
Rolety zewnętrzne to nie tylko widoczne na zewnątrz elementy, takie jak kurtyna i skrzynka. To także ukryte wewnątrz podzespoły odpowiadające za prawidłowe działanie całego systemu m.in. za sterowanie położeniem rolety. Sprawdzenie kompletności i poprawności działania elementów odpowiadających za podnoszenie i opuszczanie rolety stanowi istotny punkt gwarancji, dlatego większość serwisów zaleca robienie przeglądów średnio co pół roku. Pozwoli to nie tylko szybko wychwycić nieprawidłowości lub uszkodzenia np. linki podnoszącej rolety ale także wydłużyć żywotność całego systemu. Istotnym punktem na liście, który często pomijany jest przez użytkowników jest sprawdzenie stanu uszczelek znajdujących się u dołu kurtyny, które pod wpływem skrajnych temperatur mogą sparcieć, łatwo także przez przypadek je uszkodzić. Warto także od czasu do czasu pokryć je silikonem, który zwiększy ich odporność na niekorzystne warunki oraz zniweluje ryzyko przymarzania np. do parapetu. Kolejnym elementem, o który należy zadbać są prowadnice na których porusza się pancerz rolety – nagromadzone pyłki i kurz mogą bowiem utrudnić płynne unoszenie i opuszczanie rolety.
Podczas przeglądu warto szczególną wagę przyłożyć do sprawdzenia mechanizmów sterujących zwłaszcza sznurków i zaczepów, które pod wpływem intensywnego użytkowania lub przypadkowego uszkodzenia mogą się przecierać. W przypadku sterowania elektrycznego zdecydowanie lepszym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy fachowców od podzespołów elektrycznych.
Mogłoby się wydawać, że czyszczenie i konserwacja rolet zewnętrznych jest skomplikowana i wymaga dużych nakładów pracy. W rzeczywistości jednak regularne dbanie o rolety nie zajmuje wiele czasu, zaś przynosi wymierne korzyści m.in. w postaci przedłużenia żywotności rolety. Kluczem do sukcesu jest jednak systematyczność i dokładność, tylko wtedy zyskamy pewność, że nasze rolety będą bezawaryjnie działać przez wiele lat.