Czy trzeba chować moskitierę na zimę i jak się do tego przygotować? Cz.I
Chociaż wciąż trwa kalendarzowe lato i dopiero przed chwilą pożegnaliśmy upały, nie ulega wątpliwości, że nadejście jesieni i znaczne pogorszenie pogody to tylko kwestia czasu. Nic więc dziwnego, że wielu z Was zaczyna powoli przygotowania do sezonu jesienno – zimowego, zwłaszcza w zakresie szeroko pojętych osłon okiennych. Moskitiery, markizy i rolety zewnętrzne – każda z nich wymaga odpowiedniej pielęgnacji i zabezpieczenia, bezpośrednio po zakończeniu lata oraz przygotowania na zimę. Warto wiedzieć, że chociaż moskitiery, markizy i rolety zewnętrze Karnix wykonane są z najwyższej jakości surowców, to jednak regularna i systematyczna pielęgnacja może znacząco przedłużyć ich żywotność. Dlatego dziś bierzemy na taper moskitiery, które w okresie wiosenno – letnim są najmocniej eksploatowane.
Ściąganie moskitier na zimę – jak, kiedy i czy warto to robić?
Ściąganie moskitier na zimę (a w niektórych regionach także jesienią) to temat, który pojawia się co roku – dostępnych na rynku modeli jest bowiem tak wiele, że łatwo się w tym wszystkim pogubić. Dlatego warto pamiętać o tym, że ściągnąć na zimę warto przede wszystkim moskitiery ramkowe – które w przeciwieństwie do innych modeli np. moskitier rolowanych, nie są wyposażone w chroniącą siatkę kasetę. Również moskitier plisowanych nie należy demontować na zimę – dzięki konstrukcji pozwalającej na ich harmonijkowe złożenie, siatka nie jest narażona na naprężenia, działanie skrajnych temperatur i uszkodzenia mechaniczne.
Skoro już ustaliliśmy, które rodzaje moskitier warto ściągać na zimę, a które niekoniecznie, warto także wiedzieć, kiedy jest na to optymalny czas. Bez wątpienia moskitiery ramkowe należy odpowiednio zabezpieczyć i zdemontować przed nastaniem pierwszych przymrozków, tak by uniknąć narażenia materiału siatki na działanie ujemnych temperatur. Warto także pamiętać, że w Polsce nierzadko wahania temperatur w ciągu doby wynoszą kilkanaście stopni Celsjusza, co jest szczególnie szkodliwe zwłaszcza wtedy, gdy temperatury osiągają ujemne wartości. Mimo, że moskitiery Karnix wykonane zostały z wysokogatunkowego włókna szklanego, powleczonego dodatkowa warstwą PVC i są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, to jednak tak skrajne wartości mogą być dla nich niekorzystne. Dlatego moskitiery ramkowe należy demontować w połowie listopada lub wcześniej – jeśli zamontowane są w regionach, w których przymrozki pojawiają się wcześniej.
Sam demontaż moskitier ramkowych jest wyjątkowo prosty – zwłaszcza w przypadku opcji bezinwazyjnego montażu - wystarczy zdjąć konstrukcję z zaczepów i gotowe. Również przy wyborze moskitier ramkowych wyposażonych w zaczepy, demontaż nie powinien nastręczać problemów – dołączone do zestawu obrotowe uchwyty pozwalają ściągnąć moskitierę bez konieczności ich usuwania.
Pielęgnacją moskitier podczas sezonu
Przed przystąpieniem do demontażu lub zwijania moskitier na zimę, warto odpowiednio je do tego przygotować. Niezależnie od typu i konstrukcji należy bowiem pamiętać, że regularna i systematyczna pielęgnacja pozwoli im nie tylko bez szwanku przetrwać okres zimowy, ale także znacząco przedłużą ich żywotność. Dlatego warto zadbać o dobrą kondycję moskitier przed złożeniem lub zimowaniem w piwnicy – pozwoli to cieszyć się ich niezawodnym działaniem przez wiele lat.
Jednym z najczęściej popełnianych w tym zakresie błędzie jest zbyt rzadkie czyszczenie moskitier i usuwanie z powierzchni siatki zanieczyszczeń, pyłu, kurzu oraz pozostałości owadów, które osadzają się na oczkach w okresie letnim. Skutkuje to nie tylko gorszą cyrkulacją powietrza i mniejszą przepuszczalnością światła, ale przede wszystkim – niekorzystnie wpływa na konstrukcję moskitiery. Dlatego tak istotne jest, by regularne oczyszczanie siatek, ramek oraz elementów konstrukcyjnych oraz ich konserwacja za pomocą specjalnych preparatów. Dla zachowania pełnej funkcjonalności moskitier okiennych zaleca się, by przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne dwa razy w trakcie sezonu.