Sezon ogrodowy już za chwilę - czy Wasze markizy są na niego gotowe? Cz.II
Powracamy do Was z tematem przygotowania markiz tarasowych na nadchodzący sezon – tegoroczna pogoda sprawiła, że jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to nic straconego – została jeszcze chwila. Niemniej warto się do niego przygotować, bowiem nowoczesne markizy zaprojektowane są tak, by służyć przez wiele sezonów - warunkiem jednak jest odpowiednia konserwacja i pielęgnacja, zarówno przed, jak i trakcie oraz po sezonie. W poprzednim wpisie z tej serii pisaliśmy Wam jak przygotować markizy po sezonie, dzisiaj zaś skupimy się na tym, w jaki sposób dbać o nie w trakcie użytkowania. Zaczynamy!
Plamy i zanieczyszczenia
Nowoczesne markizy dobrych marek wykonane są z wysokogatunkowych surowców, zwłaszcza jeśli chodzi o wykorzystane do ich produkcji tkaniny - większość z nich to specjalistyczny materiał, wykonany z profesjonalnych surowców i dodatkowo zabezpieczony warstwą impregnującą. Dzięki temu jest całkowicie odporny na nasiąkanie wody, pochłania także nawet do 100% szkodliwego promieniowania UV oraz ogranicza powstawanie plam i przywieranie zanieczyszczeń. Wykorzystanie wysokogatunkowego materiału sprawia także, że tkanina nie blednie i nie kruszy pod wpływem działania intensywnych promieni słonecznych, niestraszne są jej także niekorzystne warunki atmosferyczne. Dzięki nowoczesnym technologiom zabezpieczającym, tkanina markizy zachowuje swój nienaganny wygląd i właściwości przez wiele sezonów. Szczególnie istotne jest zatem odpowiednie przygotowanie markizy bezpośrednio po sezonie zimowym, kiedy może być zanieczyszczona i zakurzona – także wtedy, gdy zimowała w kasecie. Dodatkowo warto także pamiętać, że przez cały okres użytkowania poszycie markizy narażone jest na osiadanie pyłków, kurzu, liści, zanieczyszczeń oraz ptasich odchodów, które nieusuwane – bezpośrednio przyczyniają się do niszczenia tkaniny.
Z tego względu podczas korzystania z markizy tarasowej należy regularnie usuwać pojawiające się na niej drobne zanieczyszczenia, zaś odchody – bezpośrednio po tym, jak się pojawią. Niezwykle istotną kwestią jest także technika czyszczenia poszycia – nieodpowiednie usuwanie zabrudzeń może bowiem zniszczyć nawet najlepiej zabezpieczony i najbardziej profesjonalny materiał. Jak zatem go czyścić, żeby zachował swoje właściwości na lata?
Pierwszą i nadrzędną zasadą czyszczenia markiz tarasowych jest to, by zabrudzeń nie usuwać na sucho. Wycieranie kurzu i drobinek pyłu w ten sposób może bowiem wetrzeć w głąb poszycia niszcząc jego strukturę. Większość nowoczesnych markiz posiada powłokę hydrofobową, dzięki której woda nie wsiąka w tkaninę a po niej spływa i warto ten fakt wykorzystać. W większości przypadków delikatne zlanie poszycia markizy wodą pozwoli usunąć większość drobnych zanieczyszczeń. Jeśli mimo wszystko kurz i pyłki nie schodzą, warto wykorzystać delikatną, lekko zwilżoną gąbkę lub ściereczkę i ręcznie usunąć zanieczyszczenia.
W przypadku trudniejszych do usunięcia zabrudzeń i tłustych plam należy z kolei posłużyć się wodą z odrobiną delikatnego detergentu, takiego jak płyn do mycia naczyń, który rozpuści brud i jednocześnie nie uszkodzi impregnatu oraz warstwy ochronnej. W przypadku poszyć markiz tarasowych nie należy używać silnych środków czyszczących i agresywnych detergentów – mogłyby one bowiem trwale uszkodzić powłokę oraz skrócić żywotność tkaniny.
Warto wspomnieć w tym miejscu o powszechnej praktyce związanej z czyszczeniem markiz tarasowych za pomocą myjek ciśnieniowych – zdecydowanie odradzamy takie podejście. Woda pod wysokim ciśnieniem skierowana na poszycie tkaniny może bowiem doprowadzić do zniszczenia jej struktury, rozerwania materiału lub osłabienia szwów. Istotnym elementem czyszczenia markiz tarasowych jest także umożliwienie im swobodnego wyschnięcia na świeżym powietrzu – dlatego warto wykonywać tę czynność podczas ciepłych i słonecznych dni. Bezwzględnie nie należy przyspieszać procesu schnięcia markiz za pomocą suszarek lub nagrzewnic, może to bowiem spowodować nieodwracalne zmiany w strukturze tkaniny i warstwie impregnującej.