Jak dbać o markizę tarasową
08/2/2024 | Autor: Karnix | Markizy - porady
Ten tekst dedykujemy wszystkim, który zastanawiają się nad zakupem markizy na taras, ogród lub balkon, ale przeraża ich wizja pracochłonnej konserwacji i pielęgnacji. W zasadzie trudno się dziwić ? markizy bowiem w większości przeznaczone są średnich i dużych tarasów, a to z kolei oznacza dużą ilość materiału, o który należy dbać. Dlatego dziś sprawdzimy na co warto zwracać uwagę, by odpowiednio zadbać o markizę tarasową.
Spis treści
- Markiza markizie nierówna
- Markiza tarasowa i wilgoć – najważniejsze informacje
- Konserwacja markizy tarasowej
Markiza markizie nierówna
Zacznijmy od tego, że poszczególne rodzaje rolet różnią się od siebie pod względem konstrukcji, zwłaszcza w obrębie mechanizmu rolki nawojowej, do którego przymocowany jest materiał. Do najpopularniejszych należą markizy tarasowe wolnowiszące oraz markizy tarasowe w kasecie. W pierwszym przypadku poszycie rolety po nawijane jest bezpośrednio na rolkę i nie jest niczym zabezpieczone, co sprawia, że całość po zwinięciu jest wystawiona na działanie warunków atmosferycznych.
Z tego względu tego typu markizy warto montować pod zadaszeniem – może to być wystający fragment dachu, zadaszenie lub balkon. W szczególnych przypadkach, gdy markiza umieszczona jest w miejscu, w którym narażona jest na działanie kurzu oraz złych warunków atmosferycznych, warto rozważyć zamontowanie specjalnego zadaszenia.
Konstrukcja markiz w kasecie zakłada schowanie zarówno poszycia, jak i całego mechanizmu w specjalnej kasecie. Pozwala to zabezpieczyć je przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, a także kurzem i zanieczyszczeniami. W tego typu markizach kaseta jest także specjalnie wyprofilowana, dlatego chroni tkaninę przed odkształceniami i niewłaściwym ułożeniem.
Niezależnie od tego, na jaki typ markizy się zdecydujecie, warto pamiętać, że zasady pielęgnacji i konserwacji w obu przypadkach są takie same. Do największej liczby uszkodzeń poszycia dochodzi bowiem nie wtedy, gdy roleta jest zwinięta, ale wówczas – gdy nie została odpowiednio zabezpieczona po rozłożeniu.
Markiza tarasowa i wilgoć – najważniejsze informacje
Dobrej jakości markizy tarasowe posiadają poszycia wykonane z wysokogatunkowych surowców i pokryte specjalistycznym impregnatem, zabezpieczającym je przed deszczem, przemakaniem, a także zabrudzeniami. Żaden impregnat nie zabezpieczy jednak materiału przed długotrwałym wpływem wilgoci, jeśli należycie nie wysuszymy markizy przez jej zwinięciem. Dlatego podstawową zasadą powinno być porządne wysuszenie markizy po zmoczeniu poszycia np. po deszczu. Warto także pamiętać, że markizy tarasowe z założenia służą jako osłony przeciwsłoneczne, dlatego pozostawianie ich rozłożonych w trakcie ulewy nie jest najlepszym pomysłem.
Intensywne opady deszczu mogą skutkować powstaniem worka deszczowego, którego ciężar może spowodować uszkodzenie konstrukcji lub przerwanie poszycia. I tu również ważna uwaga – dobrej jakości markizy tarasowe wyposażone są w system regulacji nachylenia, które umożliwia wodzie swobodne spłynięcie z powierzchni poszycia. W przypadku markizy Karnix regulacja jest naprawdę duża i wynosi od 5 do 60 stopni, dzięki temu zabezpiecza tkaninę przed powstawaniem worka deszczowego i pozwala w prosty sposób pozbyć się zalegającej na niej wodzie. Warto jednak pamiętać, że nawet niewielki deszcz pozostawia drobinki wilgoci w strukturze tkaniny, dlatego jej wysuszenie jest niezbędne – w przeciwnym razie grozi zapleśnieniem markizy i uszkodzeniem materiału.
Konserwacja markizy tarasowej
Mechanizmy sterujące i stelaże markiz tarasowych wykonane są z wysokogatunkowego aluminium, pokrytego warstwą antykorozyjną, co zabezpiecza je przed pojawieniem się rdzy. Warto jednak od czasu do czasu przesmarować poszczególne, zwłaszcza ruchome, elementy i tym samym usprawnić ich działanie. Gromadzenie się kurzu, drobinek piasku i zanieczyszczeń w zewnętrznych elementach markizy to naturalna kolej rzeczy – zastosowanie smaru pozwoli zniwelować ich wpływ na działanie konstrukcji. Samo poszycie warto od czasu do czasu przecierać wilgotną ściereczką, która usunie pozostałości kurzu, pyłków roślin i drobne plamy. W przypadku większych zabrudzeń np. pozostawionych przez owady lub ptaki, warto zastosować detergent – należy jednak pamiętać, by był to łagodny środek, nienaruszający warstwy impregnującej. Za każdym razem warto także upewnić się, że tkanina jest całkowicie sucha, zanim zostanie nawinięta na rolkę.