Sezon ogrodowy już za chwilę - czy Wasze markizy są na niego gotowe? Cz.I
Tegoroczna wiosna co prawda nas nie rozpieszcza, jednak nikt chyba nie ma wątpliwości, że nadejście upałów jest tylko kwestią czasu. A wtedy markizy staną się nieocenioną pomocą w ochronie przed prażącym słońcem i lejącym się nieba żarem. Jeśli jeszcze nie macie swojej markizy tarasowej i intensywnie zastanawiacie się nad zakupem – odsyłamy, do któregoś z naszych wcześniejszych tekstów, z których dowiecie się jakie markizy wybrać, na co zwrócić uwagę przy wyborze i dlaczego są lepszą opcją, niż tradycyjne parasole ogrodowe. Dzisiejszy tekst dedykujemy jednak wszystkim tym, którzy mają już swoje modele i z niecierpliwością czekają na rozpoczęcie sezonu ogrodowego. Czy Wasze markizy także są na niego gotowe?
Przygotowanie markizy do sezonu – na co zwrócić uwagę
Jeśli korzystaliście z naszych podpowiedzi dotyczących zimowania markiz tarasowych, sprawa jest prosta – wystarczy sprawdzić poszycie i stan mechanizmów odpowiadających za regulację, by zyskać pewność, że całość jest w nienagannym stanie. Powinna być, zwłaszcza, jeśli zdecydowaliście się na zakup markizy w kasecie, która stanowi dla materiału dodatkową ochronę. W tym przypadku szybki przegląd powinien załatwić sprawę – złożenie całkowicie suchego materiału to gwarancja poprawnego zimowania. W przypadku markiz tarasowych bez kasety jest inaczej – tkanina bowiem nawinięta jest bezpośrednio na rolkę i nie posiada dodatkowej ochrony. Z tego względu zwykle rekomendujemy umieszczanie tego typu markiz pod zadaszeniem, balkonem lub konstrukcją, która będzie osłaniać ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Sprawdzenie poszycia to pierwszy z kroków przygotowujących markizę do sezonu – warto pamiętać, że jej głównym zadaniem jest nie tylko ochrona przed intensywnym słońcem, ale także zabezpieczenie przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jeśli na tkaninie nie ma widocznych śladów uszkodzeń, przetarć lub ognisk pleśni, śmiało można założyć, że struktura materiału jest nienaruszona i w kolejnym sezonie będzie równie dobrze spełniać swoje zadanie.
Kolejnym elementem wymagającym sprawdzenia jest sprawdzenie mechanizmów sterujących oraz stelaży, które odpowiadają za konstrukcję i rozkładanie oraz zwijanie markizy. Warto to robić regularnie, jednak szczególnie istotny jest przegląd przed rozpoczęciem sezonu i po jego zakończeniu. Mimo, że każdy z komponentów markiz tarasowych Karnix wykonany jest z wysokogatunkowych surowców i pokryty warstwą antykorozyjną, zabezpieczającą przed rdzą, to jednak nie są obojętne na działanie kurzu, drobinek piasków i pyłków, które lubią wciskać się we wszelkie szczeliny. Dlatego tak ważna jest regularna konserwacja wszystkich elementów zewnętrznych markizy – warto co jakiś czas przetrzeć ruchome części, a następnie wpuścić w nie nieco smaru, który poprawi ich funkcjonowanie.
Przy okazji sprawdzania konstrukcji należy także zwrócić szczególną uwagę na to, czy nie doszło w jej obrębie do przesunięć lub obluzowań, które mogłyby skutkować nieodpowiednim naciągnięciem tkaniny markizy. Warto bowiem pamiętać, że materiał powinien być mocno naciągnięty, tak by uniemożliwić tworzenie się tzw. kieszeni w których zbierać się będzie woda np. podczas niespodziewanej ulewy. Zbyt luźno naciągnięte poszycie i utworzenie kieszeni wodnej to wbrew pozorom poważna sytuacja, która możne skutkować przerwaniem ciągłości tkaniny i uszkodzeniem tarasu, zaś w najgorszych przypadkach – także całej konstrukcji markizy.
I tu jedna ważna uwaga – odpowiednie naciągnięcie poszycia to tylko jeden z elementów zapobiegających powstawaniu kieszeni wodny. Drugim, nie mniej ważnym jest kąt nachylenia markizy. W sklepach z asortymentem budowlanym znaleźć można modele, które fabrycznie ustawiony mają kąt nachylenia – często zbyt mały, by umożliwić efektywne spływanie wody deszczowej. W markizach tarasowych Karnix kąt nachylenia jest w pełni regulowany i wynosi od 5 do 60 stopni, co pozwala na takie ustawienie poszycia, by woda była szybko odprowadzania z powierzchni poszycia.