Rolety wewnętrzne czy zewnętrzne? cz.II
Przed Wami kolejny wpis dotyczący dylematu, przed którym staje naprawdę wiele osób: rolety wewnętrzne czy zewnętrzne? Choć mogłoby się wydawać, że to dwa, zupełnie różne rodzaje i nie ma sensu ich porównywać, to w praktyce spełniają one takie samo zadanie. Poprzedni wpis poświęciliśmy w całości przedstawieniu Wam najważniejszych zalet (i wad!) rolet zewnętrznych, dlatego dziś skupimy się na ich alternatywnej wersji. Oto najważniejsze zalety i wady rolet wewnętrznych.
Na pierwszy rzut oka najważniejszą zaletą rolet wewnętrznych jest przede wszystkim fakt, że da się je zamontować w zasadzie wszędzie i na każdym typie okna. Niezależnie od tego czy to przeszklenie o niestandardowych wymiarach, okno umiejscowione w wykuszu czy okno dachowe – szeroka oferta rolet wewnętrznych wraz ze specjalistycznymi mocowaniami sprawia, że bez problemu można dopasować je do każdego otworu okiennego. Na tym jednak ich zalety się nie kończą, a sama lista korzyści jest naprawdę długa, dlatego nierzadko traktowane są jako alternatywa dla rolet zewnętrznych. Sprawdźcie sami:
- Rolety wewnętrzne to osłona montowana wewnątrz mieszkania, a co za tym idzie – nie wymaga zgody wspólnoty mieszkaniowej lub sąsiadów. O montaż rolet zewnętrznych w blokach usytuowanych na prywatnych posesjach nie jest problemem, o tyle w bloku lub domu wielorodzinnym najczęściej wymaga pozwolenia.
- Możliwość zamontowania w dowolnym momencie – mimo, że dostępne na rynku rolety zewnętrzne występują w wersji podtynkowej i natynkowej (pozwalającej umieszczenie ich bezpośrednio na elewacji), to wciąż ich montaż wiąże się z wierceniem, kuciem ścian i przeprowadzaniem przez nie kabli (w przypadku rolet zewnętrznych sterowanych elektrycznie) lub linek (w przypadku rolet zewnętrznych sterowanych ręcznie). Tymczasem większość rolet wewnętrznych można zamontować w systemie bezinwazyjnym, niewymagającym kucia, wiercenia oraz użycia specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu można je zamontować w dowolnym momencie i bez pomocy fachowców. Montaż rolet wewnętrznych wyposażonych w system inwazyjny wymaga co prawda użycia wiertarki, niemniej wciąż pozostaje prosty i intuicyjny.
- Argumentem przemawiającym na korzyść rolet wewnętrznych jest także ich niewygórowana cena. W porównaniu z roletami zewnętrznymi, koszt rolet wewnętrznych jest kilkukrotnie niższy. Dzięki temu wyposażenie wszystkich okien w osłony wiąże się ze stosunkowo niewielkim kosztem – również ewentualna zmiana rolet nie stanowi dużego obciążenia.
- Dostępne obecnie na rynku rolety wewnętrzne zaprojektowane zostały tak, by ich właściwości były zbliżone do tych oferowanych przez rolety zewnętrzne. Pozwalają na pełne zaciemnienie wnętrza o dowolnej porze dnia (rolety 100% zaciemniające typu Blackout), precyzyjną regulację ilości wpadającego do pomieszczenia światła (np. rolety typu Dzień/Noc) a także rolety z funkcją odbijającą światło, które ograniczają nagrzewanie się wnętrza w upalne dni (rolety Thermo).
- Szeroki wybór materiałów, struktur oraz modeli pozwala na pełne dopasowanie do indywidualnych preferencji, wymogów pomieszczenia i jego wystroju. Dzięki temu rolety zewnętrzne mogą być precyzyjnie dopasowane do stylu wnętrza i stanowić jego integralną część.
- Łatwość utrzymaniu czystości – większość rolet wewnętrznych renomowanych producentów wykonana jest z materiałów, które pokryte są specjalnym impregnatem zabezpieczającym przed ewentualnymi plamami lub wykonane z materiałów o podwyższonej trwałości. Dzięki temu rolety wewnętrzne wystarczy przetrzeć od czasu do czasu suchą ściereczką by pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń i kurzu.
Podstawowe różnica pomiędzy roletami wewnętrznymi i zewnętrznymi
- Podstawową różnicą pomiędzy dwoma rodzajami rolet jest fakt, że rolety wewnętrzne nie izolują od hałasu, nie poprawiają wydajności energetycznej budynku oraz nie stanowią ochrony antywłamaniowej. Trudno to jednak traktować jako wadę, bowiem zostały ich nadrzędnym zadaniem jest zapewnienie prywatności i ochrony przed światłem słonecznym.