ikony
 

Rolety termoizolacyjne a rolety zaciemniające - na czym polega różnica?


Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim odwieczny problem z nadmiernym nagrzewaniem się wnętrza domu. To problem, który szczególnie doskwiera właścicielom poddaszy oraz mieszkań usytuowanych od południowej i południowo zachodniej strony, gdzie słońce pojawia się już o 12 i oświetla wnętrze do późnych godzin wieczornych. I choć takie usytuowanie jesienią i zimą pozwala na dogrzanie mieszkania i jego doskonałe doświetlenie, to wiosną i latem jest nie lada problemem – sprawia bowiem, że wnętrze bardzo się rozgrzewa i panuje w nim trudny do zniesienia zaduch. Sytuacji nie poprawia fakt, że przy bezwietrznej pogodzie takie wnętrza równie trudno wywietrzyć, zatem wysoka temperatura panuje w nich nie tylko za dnia, ale także nocą, nierzadko uniemożliwiając zaśnięcie. Wbrew pozorom rozwiązaniem tej sytuacji wcale nie musi być montaż kosztownej klimatyzacji – jako alternatywa doskonale sprawdzą się bowiem rolety termoizolacyjne lub 100 zaciemniające – każda nich bowiem charakteryzuje się tym, że pozwala znacznie obniżyć poziom nagrzewania się pomieszczenia.

 

Rolety Thermo                                                                 

Tkanina Thermo to innowacyjny materiał, wykorzystywany najczęściej w roletach plisowanych oraz plisach dachowych. Charakteryzuje się nie tylko gęstym splotem, częściowo ograniczającym przenikanie promieni słonecznych, ale przede wszystkim srebrną powłoką aluminiową, umieszczoną po wewnętrznej stronie rolety. Jej zadaniem jest odbijcie promieni słonecznych i ochrona przed ich nadmiernym przenikaniem do wnętrza pomieszczenia. To doskonała opcja na upały dla wszystkich wnętrz, które mają tendencję do nadmiernego nagrzewania się, czyli poddaszy, wnętrz z dużymi przeszkleniami lub usytuowanych od południa. Rolety Thermo charakteryzują się ponad to wzmocnioną konstrukcją, która sprawia, że są wyjątkowo trwałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne, odbarwienia oraz blaknięcie.

Jednocześnie, rolety z tkaniny Thermo posiadają wszystkie pozostałe właściwości typowe dla rolet plisowanych. Dzięki innowacyjnemu systemowi montażu oraz specjalistycznym bocznym prowadnicom, roleta ściśle przylega do powierzchni szyby, nie ograniczając jego ruchomości i nie wystając poza obrys ramy. To rozwiązanie szczególnie polecane w przypadku dużych przeszkleń oraz okien dachowych, które wymagają dedykowanych rozwiązań, uwzględniających ich charakterystyczną konstrukcję. Rolety plisowane wyróżnia także fakt, że ich długość można regulować zarówno od dołu, jak i od góry, co pozwala na zasłonięcie dowolnej części okna.


 

Jednocześnie warto podkreślić, że rolety plisowane Thermo nie są roletami w 100% zaciemniającymi, co pozwala cieszyć się optymalnym doświetleniem wnętrza i jednocześnie zabezpieczyć je przed nadmiernym nagrzewaniem.

 

Rolety 100% zaciemniające

Rolety 100% zaciemniające to kolejny typ osłon okiennych, które skutecznie zabezpieczają wnętrze domu przed nagrzewaniem pod wpływem słońca. W przeciwieństwie do rolet Thermo różnią się jednak budową i sposobem działania, dzięki czemu oferują też szereg innych możliwości.

Tkaninę w 100% zaciemniającą można wykorzystać każdym typie rolet – zarówno w roletach w kasecie, jak i miniroletach czy roletach wolnowiszących. Umożliwia to szerokie pole manewru przy aranżowaniu dekoracji okiennej i pozwala na całkowite odcięcie się od promieni słonecznych w każdym typie okna. Tkanina 100% zaciemniająca charakteryzuje się przede wszystkim wyjątkowo grubym splotem, który znacząco ogranicza przepuszczalność światła słonecznego. Dla wzmocnienia efektu zaciemnienia, tkanina Blackout została pokryta od wewnętrznej strony specjalną gumą, która dodatkowo zabezpiecza tkaninę i uniemożliwia przeniknięcie promieni słonecznych. Ich blokada przekłada się z kolei na mniejsze nagrzanie pomieszczenia i w efekcie – niższą temperaturę. Dzięki temu, że rolety zaciemniające w 100% blokują światło z zewnątrz, stanowią także doskonałą osłonę okienną do sypialni lub pokoju dziecięcego. Doskonale sprawdzą się także w salonie oraz wszędzie tam, gdzie potrzebujesz mieć pełną kontrolę nad natężeniem światła.