PLN
 

Rolety odbijające światło a rolety 100% zaciemniające - czym tak naprawdę się od siebie różnią?


08/2/2024   |   Autor: Karnix   |   Rolety - porady

Rolety odbijające światło a rolety 100% zaciemniające - czym tak naprawdę się od siebie różnią?

Mimo, że wiosna dopiero się rozkręca, to nie ulega wątpliwości, że lada chwila rozpocznie się długo wyczekiwane lato, a wraz z nimi ? wysokie temperatury, nagrzane pomieszczenia i tropikalne noce. Moment, w którym temperatury oscylują w okolicy 15 stopni Celsjusza to zatem najlepszy moment, by zabrać się za poszukiwanie idealnych rolet zaciemniających lub odbijających światło, które pozwolą w znacznym stopniu ograniczyć powyższe niedogodności.

Spis treści

 

Jednak poszukiwanie odpowiedniego modelu nie jest proste – na rynku dostępnych jest bowiem całe mnóstwo rozwiązań, a dołączone do rolet opisy nie zawsze rozwiewają wszystkie wątpliwości. Dlatego przygotowaliśmy dla Was artykuł, z którego dowiecie się czym różnią się rolety odbijające światło od rolet zaciemniających i które z nich sprawdzą się w Waszych domach najlepiej.


Roleta materiałowa mini basmati żakardowa Łosoś

Roleta materiałowa mini basmati żakardowa Łosoś


36.06 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta Dzień Noc Mini NATURE Sand

Roleta Dzień Noc Mini NATURE Sand


64.05 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Graphit

Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Graphit


40.57 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


 

Rolety 100% zaciemniające – ochrona przed światłem niezależnie od pory dniaByć może są wśród nas osoby, które lubią wstawać z kurami, jednak powiedzmy sobie szczerze – należą one do mniejszości. Tymczasem ludzki organizm zaprojektowany jest tak, że jego rytm dobowy regulowany jest przez światło – w praktyce wygląda to tak, że obecność promieni słonecznych to prosty sygnał, że czas na aktywność, ich brak informuje o tym, że pora na nocny odpoczynek. Rzadko kiedy jednak mamy ochotę budzić się wraz z pierwszymi promieniami słońca, które w momencie pisania tego tekstu wschodzi o 5.30 i z każdym dniem będzie wchodzić wcześniej. Dlatego jeśli lubicie pospać do 7 czy 8, ważne jest, by zablokować dostęp promieni słonecznych do sypialni np. za pomocą rolet zaciemniających.

Rolety zaciemniające z założenia mają zaciemniać pomieszczenie w 100%, co w praktyce oznacza zastosowanie materiału, który w pełni blokuje i pochłania promieniowanie słoneczne. Zaciemniający typ materiału można zastosować na każdym typie osłony okiennej, od rolet w kasecie, po minirolety, aż na roletach wolnowiszących kończąc. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne dopasowanie charakteru rolet do wymogów pomieszczenia, rodzajów okna i indywidualnych preferencji. Tym jednak, co wyróżnia rolety 100% zaciemniające spośród podstawowych wersji wspomnianych wcześniej osłon jest specjalnie zaprojektowany materiał, charakteryzujący się przede wszystkim wyjątkowo grubym splotem, który sam w sobie blokuje dużą cześć światła – zarówno tego emitowanego przez słońce, jak i pochodzącego z latarni ulicznych czy reflektorów samochodów. Dla uzyskania pełnego efektu zaciemniającego w roletach 100% zaciemniających wykorzystuje się jednak dodatkowe zabezpieczenie – wewnętrzna strona rolety jest bowiem pokryta cienką warstwą gumy, która chroni przed przenikaniem promieni słonecznych przez materiał. Tego typu tkanina, nazywana także Blackout to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na całkowite zaciemnienie pomieszczenia niezależnie od pory dnia.

 

Dodatkowe zalety zaciemniającej roletyPełne zaciemnienie pomieszczenia to jednak nie wszystkie opcje, jakie oferują rolety 100% zaciemniające. Blokowanie i pochłanianie promieni słonecznych skutecznie zmniejsza bowiem poziom nagrzewania się pomieszczenia, co jest szczególnie istotne zwłaszcza podczas upałów. W efekcie, mimo panującego na zewnątrz skwaru, wnętrze domu pozostaje przyjemnie chłodne i rześkie, bez konieczności stosowania wentylatora czy klimatyzacji.


Roleta dzień noc bezinwazyjna Promo Kawa

Roleta dzień noc bezinwazyjna Promo Kawa


22.65 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta Dzień Noc Zaciemniająca Mini BLACKNESS Sail

Roleta Dzień Noc Zaciemniająca Mini BLACKNESS Sail


90.30 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Rolety Blackout 100% zaciemniające sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie wymagana jest pełna kontrola nad światłem o każdej porze dnia – np. w sypialni czy w pokoju dziecięcym. Ważnym aspektem jest także cena – niewygórowany koszt rolet 100% zaciemniający sprawia, że to ciekawa alternatywa dla innych całkowicie zaciemniających rozwiązań, np. rolet zewnętrznych. Jak wspomnieliśmy na początku ten typ rolet występuje w wielu różnorodnych modelach oraz w wielu kolorach, co pozwala na dużą swobodę w aranżacji i dopasowanie tego typu osłony do okien i przeszkleń, także tych niestandardowych.

 

Rolety odbijające światło – czym właściwie są?

Rolety odbijające światło, nazywane są także roletami Thermo – ze względu na innowacyjną konstrukcję wykorzystywanego do ich produkcji materiału skutecznie niwelują bowiem problem nagrzewania się wnętrza. Ten typ rolet stworzony został z myślą o oknach i wnętrzach szczególnie narażonych na nagrzewanie pod wpływem promieni słonecznych, czyli oknach dachowych i dużych przeszkleniach. Ze względu na to, że tkaninę typu Thermo najczęściej wykorzystuje się w przypadku rolet plisowanych oraz plisów dachowch, to właśnie w te dwa rodzaje osłon wiodą prym w kategorii rolet termoizolacyjnych. Warto jednak wspomnieć, że rolety plisowane, dzięki swojej innowacyjnej budowie i wszechstronnym rozwiązaniom w zakresie montażu można wykorzystać także w przypadku standardowych okien.

 

 

Tkanina termoizolacyjna wykorzystywana w roletach odbijających światło charakteryzuje się, podobnie jak w przypadku rolet Blackout, gęstym splotem, który w dużym stopniu blokuje przedostawanie się przez materiał promieni słonecznych. Na tym jednak różnice się kończą – zamiast podgumowania, wykorzystano bowiem powłokę aluminiową, umieszczoną w tej części rolety, która bezpośrednio przylega do okna. Dzięki czemu promienie słońca są nieustannie odbijane od powierzchni rolety, co w praktyce oznacza, że nie przenikają one do wnętrza. Czy rolety Thermo są zaciemniające? W pewnym stopniu tak – za znaczne ograniczenie wpadającego do pomieszczenia światła odpowiadają bowiem zarówno gęsty splot, jak i sama powłoka aluminiowa. W przeciwieństwie jednak do rolet Blakcout, rolety Thermo nie zaciemniają pomieszczenia w 100% a jedynie sprawiają, że panuje w nich przyjemny półmrok.

Warto jednak zaznaczyć, że zaprojektowaniu rolet typu Thermo przyświecał zupełnie inny cel, niż roletom zaciemniającym – ich zadaniem jest bowiem odbijanie światła słonecznego w taki sposób, by w znaczący sposób ograniczyć nadmierne nagrzewanie się wnętrza. Z tego względu są szczególnie polecanie w przypadku poddaszy, okien usytuowanych od południa oraz pomieszczeń z dużymi przeszkleniami i trzeba przyznać, że sprawdzają się w tej roli doskonale.

 

 

Dodatkowe zalety rolet odbijających światło

Wspomnieliśmy na początku, że tkaninę Thermo najczęściej wykorzystuje się w produkcji rolet plisowanych i plisów dachowych, dlatego warto wiedzieć, że poza oczywistą funkcją odbijającą światło, zachowują one w pełni wszystkie praktyczne cechy typowe dla różnego rodzaju plisów. Dzięki temu możliwe jest osłonięcie okna zarówno od dołu, jak i od góry, a także osłonięcie dowolnej części okna, tak by zapewnić sobie pełnię prywatności i możliwość regulacji nasłonecznienia. Dzięki specjalnie zaprojektowanym prowadnicom oraz bocznym wzmocnieniom rolety plisowane i plisy dachowe ściśle przylegają do powierzchni szyby, nie powodują problemów z ruchomością okna i nie wpływają na jego funkcjonalność. Z tego względu sprawdzą się także w przypadku przeszkleń zastępujących ścianę – umieszczone bezpośrednio przy szybie nie wymagają dodatkowej przestrzeni na zamocowanie mechanizmu. Wzmocniona konstrukcja rolet termoizolacyjnych to kolejna charakterystyczna cecha tego typu osłon – dzięki niej są nie tylko funkcjonalne i pięknie się prezentują, ale są także wyjątkowo trwałe.

 

Więcej podobnych artykułów