ikony
 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze markizy tarasowej?


Markizy ogrodowe to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów na zabezpieczenie tarasu i balkonu przed intensywnym słońcem. Jak żadna inna osłona łączy w sobie wyjątkową funkcjonalność, ponadprzeciętną trwałość i wszechstronność, której trudno szukać w tradycyjnych parasolach i żaglach. Jednak decydując się na zakup markizy tarasowej należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, tak by maksymalnie dopasować jej rodzaj do wymagań tarasu i balkonu lub indywidualnych preferencji. Dlatego przygotowaliśmy dla Was tekst, w którym znajdziecie wszystkie wskazówki na temat tego, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, by dokonać właściwego wyboru.

 

Markiza w kasecie czy bez?

Zasadniczo markizy tarasowe dostępne na rynku dzielą się na modele bez kasety i w kasecie. W przypadku pierwszego tkanina umieszczona jest na rurze nawojowej, zaś cały mechanizm znajduje się z boku. Po nawinięciu tkaniny na rurę, czyli potocznie mówiąc – po złożeniu markizy całość nie jest zabezpieczona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak opady, mróz a także kurz. Jednak istotnym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że ta konstrukcja markizy zajmuje mniej miejsca, niż w przypadku markiz z kasetą. Warto je wykorzystywać zwłaszcza w budynkach, których konstrukcja pozwala schować markizę na przykład we wnęce, pod dachem czy pod balkonem. Atutem takiego rozwiązania jest także cena, która jest niższa, niż w przypadku markiz z kasetą.

Markizy z kasetą, jak sama nazwa wskazuje wyposażone są w dodatkową osłonę, której zadaniem jest ochrona materiału i mechanizmu sterującego przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Po zwinięciu markiza schowana jest wewnątrz kasety, dzięki czemu wolniej ulega zabrudzeniom i ewentualnym zniszczeniom. Jest to także wyjątkowo estetyczne rozwiązanie, które pozwala na efektowne wkomponowanie markizy w bryłę budynku.

 

 

Sposób sterowania markizy

Rodzaj wybranego sterowania to równie istotny podpunkt podczas wyboru markizy tarasowej. Na rynku dostępne są markizy wyposażone w trzy możliwe opcje: sterowanie manualne za pomocą korby, sterowanie za pomocą pilota oraz sterowanie poprzez aplikację zainstalowaną np. na smarfonie. Sterowanie manualne za pomocą korby to najprostsze i najtańsze rozwiązanie, niewymagające modyfikacji w zakresie infrastruktury elektrycznej. Jest także proste, intuicyjne i nie wymaga użycia siły – dołączona do markizy korba pozwala bowiem na szybkie złożenie i rozłożenie markizy. Warto jednak pamiętać, że decydując się na ten sposób sterowania trzeba będzie każdorazowo ręcznie otwierać i zamykać markizę – niemożliwe będzie zrobienie tego zdalnie. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się to mało problematyczne, to warto pamiętać, że przy nagłej zmianie pogody pozostawienie osłony otwartej może zakończyć się jej uszkodzeniem.

Sterowanie za pomocą pilota to rozwiązanie pośrednie pomiędzy sterowaniem manualnym, a sterowaniem zdalnym. Dzięki wyposażeniu markizy w specjalny silnik oraz podłączeniu jej do prądu możliwe jest jej składanie i rozkładanie za pomocą naciśnięcia przycisku. Warto jednak pamiętać, że sterowanie za pomocą pilota nie rozwiązuje problemu opisanego powyżej, znacznie skraca jednak czas potrzebny na otwieranie i zamykanie markizy.

Ostatnim sposobem sterowania jest sterowanie zdalne za pomocą aplikacji w telefonie, na tablecie lub komputerze. To innowacyjne rozwiązanie, które pozwala sterować poszyciem rolety z dowolnego miejsca i w każdej sytuacji.

 

 

Jakość tkaniny markiz tarasowych

Wybór renomowanego producenta markiz tarasowych, oferujących produkty wykonane z wysokogatunkowych surowców to wyjątkowo ważna kwestia. Dobrej jakości tkaniny są bowiem pokryte specjalnym impregnatem zabezpieczającym ją przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV oraz deszczem. Dzięki temu zyskujemy pewność, że markiza nie wyblaknie i nie stanie się krucha pod wpływem słońca, a przy tym zapewni maksymalny komfort także w czasie silnego światła słonecznego. Warto pamiętać, że dobrej jakości markizy tarasowe pochłaniają niemal całe szkodliwe promieniowanie UV, co pozwala na bezpieczne korzystanie z tarasu podczas wysokiego poziomu promieniowania.