ikony
 

Kupujemy markizę tarasową - trzy rzeczy, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę!


Zakup markizy tarasowej to wyzwanie, zwłaszcza, jeśli dotychczas nie bardzo interesowaliście się tym tematem. O tym, dlaczego warto w nią zainwestować, przeczytacie tutaj, z dzisiejszego tekstu natomiast dowiecie się, na co zwracać uwagę przy wyborze. Markiza nie spełnia bowiem roli wyłącznie osłony przed zbyt intensywnym światłem słonecznym, a zakres jej działania jest dużo szerszy – warto zatem precyzyjnie przyjrzeć się wszystkim opcjom i wybrać model skrojony na miarę swoich oczekiwań.

 

Wielkość markizy ma znaczenie


Ustalenie rozmiaru markizy to absolutnie podstawowa kwestia. Warto jednak pamiętać, że jej wielkość nie musi być równa wielkości tarasu. Przed zakupem warto przyjrzeć się, którą część tarasu lub ogrodu trzeba osłonić i w jakim stopniu – może bowiem okazać się, że dla osłonięcia konkretnego fragmentu wystarczy niewielkich rozmiarów model. Podstawowymi parametrami mierzonymi podczas wybierania markizy tarasowej jest szerokość oraz długość. Szerokość w większości przypadków jest wymiarem mierzonym wzdłuż ściany, na której posadowiony jest balkon lub taras. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku długości markizy (zwanej także wysięgiem). Przede wszystkim należy pamiętać, że markizy muszą być ustawione pod kątem, co w praktyce oznacza, że do długości tarasu nie jest równa długości wysięgu. Z kolei zachowanie minimalnego kąta nachylenia wynoszącego 15°, jest niezbędne dla zachowania prawidłowego funkcjonowania całej konstrukcji. Co więcej, wybór rolety o długości wysięgu równej długości tarasu sprawi, że zacieniona powierzchnia będzie dużo mniejsza, niż pierwotnie założono. Dlatego do długości tarasu lub balkonu warto doliczyć minimum 20 cm tkaniny, tak by cieszyć się pełną ochroną przed zbyt silnym słońcem.

 

 

Kierunki świata również


W kontekście wyboru markizy tarasowej istotną kwestią jest to, z jakiej strony położony jest sam taras. W większości nowych budynków tarasy umieszczone są od strony południowej lub południowo- zachodniej, dzięki czemu naturalne światło słoneczne jest tam dostępne przez większość dnia. Problemem zazwyczaj są upalne, wakacyjne miesiące, podczas których żar lejący się z nieba naprawdę daje się we znaki. W przypadku starszego budownictwa regułą jest brak reguły -  tarasy umieszczane są zarówno od strony wschodniej, jak i zachodniej. Ze strony umiejscowienia tarasu wynika przede wszystkim rodzaj i jakość tkaniny, z jakiej została wykonana markiza.

 

W przypadku tarasów umieszczonych od strony południowej, markizy będą narażone na intensywne działanie promieni słonecznych oraz szkodliwego promieniowania UV. Oba te czynniki działają na tkaninę markizy wyjątkowo destrukcyjnie, sprawiając, że blaknie, staje się cienka i krucha. Dlatego decydując się na osłonięcie południowego tarasu za pomocą markizy, warto pamiętać o wybraniu sprawdzonego producenta, oferującego modele wykonane z najwyższych gatunkowo surowców. W ich przypadku bowiem tkaniny markiz pokryte są specjalnym impregnatem, zabezpieczającym nie tylko przed wilgocią, ale także przed działanie promieni słonecznych właśnie. Impregnat i gęsty splot mają jeszcze jedną, istotną właściwość – pochłaniają całe szkodliwe promieniowanie UV, zabezpieczając naszą skórę przed jego wpływem.

Tarasy usytuowane od strony zachodniej i wschodniej, również narażone są na działanie promieni słonecznych, jednak w znacznie mniejszym stopniu, niż tarasy ze strony południowej. Tu nierzadko problemem są oślepiające wschody i zachody słońca, które w pewnym stopniu rozwiązuje zamontowanie rolety bocznej lub rolety ze specjalną falbanką. Niektóre modele markiz posiadają specjalną dodatkową roletę, umieszczoną w przedniej belce  – wówczas wystarczy rozwinąć ją podczas zbyt intensywnego promieniowania, by cieszyć się zachodami, bez rażenia w oczy. Część markiz wyposażona jest jednak w niewielką falbanę, która z jednej strony pełni funkcję dekoracyjną, z drugiej zaś chroni oczy, gdy słońce jest niżej.