PLN
 

Jak dobrać rolety do pokoju dziecięcego?


09/2/2024   |   Autor: Karnix   |   Rolety - porady

Jak dobrać rolety do pokoju dziecięcego?

Dostęp do naturalnego światła słonecznego jest niezwykle istotny dla funkcjonowania ludzkiego organizmu ? jednak w przypadku dzieci ma szczególne znaczenie. Z jednej strony optymalnie doświetlony, jasny pokój ma ogromne znaczenie dla samopoczucia, pozwala rozwijać zdolności poznawcze oraz w przypadku starszych dzieci ? pozwalają stworzyć komfortowe warunki do nauki i zabawy.

Spis treści

 

Dlaczego odpowiedni dobór osłon okiennych w pokoju dziecięcym jest tak ważny?

Z drugiej strony niezwykle istotnym elementem rozwoju każdego dziecka jest wyregulowany cykl dobowy, w tym czas snu i czuwania. Każdy, kto miał do czynienia z noworodkiem doskonale wie, że nierzadko dzień miesza im się z nocą i na odwrót. Dlatego tak ważne jest, by pomieszczenie było zaciemnione na noc i doświetlone w dzień. Co z drzemkami w ciągu dnia? Specjaliści zalecają, by nie zaciemniać całkowicie wnętrza podczas drzemek malucha, a jedynie delikatnie przysłonić okno tak, by uniknąć ostrego światła. Niemniej w tym przypadku półmrok jest niewskazany i mógłby zniweczyć cały misterny plan regulowania cyklu dobowego.


Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Ginger

Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Ginger


40.57 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta Mini AQUA (żakardowa) Light Blue

Roleta Mini AQUA (żakardowa) Light Blue


36.06 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta Mini AQUA (żakardowa) Light Green

Roleta Mini AQUA (żakardowa) Light Green


36.06 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Regulowanie stopnia zaciemnienia w pokoju jest niezwykle istotne także w przypadku starszych dzieci – one także, dokładnie tak jak dorośli miewają problemy z zaśnięciem, kiedy na zewnątrz jest jeszcze jasno lub wnętrze pokoju oświetla uliczna latarnia lub światła samochodów. Wiąże się to nierozerwalnie z produkcją melatoniny, która zwana jest także hormonem snu. Melatonina to hormon produkowany przede wszystkim przez szyszynkę, a jej wytwarzanie regulowane jest przez cykl światło – ciemność. Oznacza to, że światło wpadające przez okno (długie, letnie wieczory, latarnią, światła miasta i samochodów) sprawiają, że to mózgu dociera informacja, że wciąż jest dzień i w efekcie produkcja melatoniny może być zaburzona. W rezultacie dzieci mogą mieć problemy z zaśnięciem, a sam sen może być niewystarczający.

Wszystko to sprowadza się do tego, że wyboru odpowiedniej osłony okiennej do pokoju dziecięcego nie powinno być dziełem przypadku. Rolety, żaluzje lub zasłony powinny być tak dopasowane, by za dnia pozwolić na optymalne doświetlenie przestrzeni, a jednocześnie pozwalać na zaciemnienie lub ograniczenie wpływu światła zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz. Jaką wobec tego osłonę okienną wybrać i która sprawdzi się w pokoju dziecięcym najlepiej?

  

Rolety do pokoju dziecięcego – najlepsze propozycje

Jednymi z najczęściej wybieranych w pokoju dziecięcym rozwiązań bez wątpienia są rolety typu Dzień/Noc. Ich innowacyjna forma, w której przezroczyste pasy tkaniny przeplatają się z pasami z materiału zaciemniającego, pozwala na płynną regulację natężenia wpadającego do pomieszczenia światła. Dzięki temu w ciągu dnia pokój jest odpowiednio doświetlony, a za dnia – doskonale zaciemniony. Dużym plusem rolet typu Dzień/Noc jest także to, że zapewniają prywatność w ciągu dnia i uniemożliwiają zajrzenie do wnętrza osobom postronnym. Nie bez znaczenia jest także ich wyjątkowo atrakcyjny wygląd, który z łatwością można dopasować do charakteru każdego wnętrza.

 

 

Kolejnym typem osłon okiennych wybieranych chętnie do pokoju najmłodszych są rolety plisowane. Ich budowa umożliwia osłonięcie lub zasłonięcie okna zarówno od dołu, jak i od góry – dzięki temu osłaniasz dokładnie ten fragment, na którym Ci zależy. Roletę można zatrzymać w dowolnym momencie szyby, co daje szereg możliwości w zakresie regulacji natężenia światła. Plusem rolet plisowanych jest także fakt, że istnieje możliwość zamontowania ich bezpośrednio w świetle szyby, co niweluje powstawanie prześwitów – problemu, który często występuje w innych typach osłon okiennych.


Roleta Dzień Noc Mini NATURE Bianco

Roleta Dzień Noc Mini NATURE Bianco


64.05 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta bezinwazyjna mini pearl Stalowy

Roleta bezinwazyjna mini pearl Stalowy


21.80 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta bezinwazyjna mini pearl Wanilia

Roleta bezinwazyjna mini pearl Wanilia


21.80 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Ten typ rolet można zamontować praktycznie na każdym oknie, istnieją także modele dedykowane oknom dachowym oraz dużym przestrzeniom. Co ważne, ten model występuje także wersji oferującej stuprocentowe zaciemnienie, dzięki specjalnie zaprojektowanej tkaninie z podgumowanym spodem. Plusem takiego rozwiązania jest także fakt, że pozwala ono uniknąć nagrzewania się wnętrza latem i utrzymanie optymalnej temperatury w pokoju dziecka.

Więcej podobnych artykułów