PLN
 

Jak wyczyścić rolety? Pranie rolet materiałowych - poradnik


07/2/2024   |   Autor: Karnix   |   Rolety - porady

Jak wyczyścić rolety? Pranie rolet materiałowych - poradnik

Rolety wewnętrzne są nie tylko funkcjonalną, ale także wyjątkowo estetyczną przesłoną, która może stanowić prawdziwą ozdobę wnęki okiennej. Jeżeli jednak nie dbamy o nie w odpowiedni sposób, dość szybko tracą swoje walory wizualne. Na szczęście czyszczenie rolet nie jest ani skomplikowane, ani czasochłonne. Poświęcając im kilka chwil podczas prac porządkowych, bez trudu utrzymamy je w doskonałym stanie. Jak wyczyścić rolety zwijane? Czy pranie rolet jest dopuszczalne? Czym czyścić rolety? W tym artykule odpowiadamy na każde z tych pytań.

Spis treści

 

Wybierając rolety do domu lub biura, najczęściej nie zastanawiamy się, jak o nie zadbać w prawidłowy sposób. To ogromny błąd. Należy bowiem zdać sobie sprawę z tego, że ten element aranżacji wnęki okiennej brudzi się nawet w regularnie sprzątanym pomieszczeniu. Ze względu na bliskość okna, rolety są narażone na kontakt z zanieczyszczeniami zewnętrznymi – smogiem, pyłem unoszącym się z ulicy i chodników i wieloma innymi. Zaniedbane przesłony stają się siedliskiem roztoczy, bakterii i innych drobnoustrojów, które są niebezpieczne nie tylko dla alergików. Mając to na uwadze, należy uznać, że regularne czyszczenie rolet jest tak samo istotne, jak inne prace porządkowe. Jak wyczyścić rolety dzień noc? To dość rozległy temat, na którym skupiamy się w odrębnej publikacji. W tym artykule omawiamy zasady prawidłowego czyszczenia pozostałych typów rolet zwijanych.


Czy można prać rolety?

Jak wyprać rolety materiałowe? Pranie rolet wydaje się być doskonałym pomysłem, gdy tkanina jest mocno zabrudzona. Odpowiedni detergent i delikatny program pracy pralki powinny przecież załatwić sprawę, przywracając materiałowi jego dawny kolor i blask, prawda? Otóż, nie do końca.

 

Roleta materiałowa mini basmati żakardowa Łosoś

Roleta materiałowa mini basmati żakardowa Łosoś


36.06 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta Dzień Noc Mini NATURE Sand

Roleta Dzień Noc Mini NATURE Sand


64.05 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Graphit

Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Graphit


40.57 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Należy zdać sobie sprawę z tego, że nawet jeżeli rolety wypierzemy w niskiej temperaturze i z użyciem najdelikatniejszego płynu do prania, kolor wyblaknie, a przesłona przestanie prezentować się atrakcyjnie. Mało tego, w toku prania może też dojść do zdeformowania tkaniny. W rezultacie, ponowne zawieszenie i dalsze korzystanie z rolet nie będzie możliwe. Jeżeli więc zadajesz sobie pytanie, jak prać rolety, lepiej zrezygnuj z tego pomysłu. 


Czego jeszcze nie robić z roletami?

Złym pomysłem jest też prasowanie tkaniny rolety. Ciepło generowane przez stopę żelazka stwarza realne ryzyko nadtopienia apretury. W rezultacie, rolety po takim zabiegu będą nadawały się już tylko do wyrzucenia. Zatem, jak wyczyścić rolety materiałowe? To nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać.


Czyszczenie rolet jest naprawdę łatwe

Jak wyczyścić rolety, skoro nie można ich prać w pralce? Przede wszystkim należy pamiętać, że lepiej jest zapobiegać niż później naprawiać. Podstawą jest regularne usuwanie kurzu i innych zabrudzeń. Czyszczenie przesłon okiennych najlepiej włączyć do planu systematycznie wykonywanych prac porządkowych. Takie działanie daje względną pewność, że uda się je utrzymać w dobrym stanie.

Jak czyścić rolety? Najlepiej na sucho, przy użyciu ściereczki. Można też posiłkować się odkurzaczem zwłaszcza jeżeli urządzenie jest wyposażone w funkcję regulacji siły ssania (ale nie jest to warunek konieczny). 


Jak poradzić sobie z opornymi zabrudzeniami?

Te proste działania pozwolą skutecznie usunąć kurz osadzający się na tkaninie. Może jednak zdarzyć się, że na powierzchni rolety powstaną zabrudzenia, którym nie podoła sucha ściereczka. Jak wyczyścić rolety z plam?

Powierzchniowe zabrudzenia można spróbować delikatnie zeskrobać. Dużą przydatność w ich usuwaniu wykazuje też biurowa gumka do ścierania. Jeżeli jednak zabrudzenie wniknęło w strukturę tkaniny, te metody okażą się nieskuteczne. Co robić w takiej sytuacji?

Gdy zachodzi taka konieczność, zabrudzone miejsce można przetrzeć zwilżoną ściereczką z mikrofibry. Można też użyć minimalnej ilości łagodnego detergentu, ale najpierw warto wykonać test odbarwiania (na niewielkiej powierzchni i w mało widocznym miejscu). W przypadku wyjątkowo opornych plam, ostatecznym środkiem jest spirytus salicylowy.


Roleta dzień noc bezinwazyjna Promo Kawa

Roleta dzień noc bezinwazyjna Promo Kawa


22.65 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta Dzień Noc Zaciemniająca Mini BLACKNESS Sail

Roleta Dzień Noc Zaciemniająca Mini BLACKNESS Sail


90.30 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


O tym musisz pamiętać

Podsumujmy wszystkie najważniejsze informacje.

  1. Rolety należy czyścić regularnie, najlepiej przy okazji każdego sprzątania danego pomieszczenia. Dzięki temu, utrzymanie ich w czystości nie przysporzy żadnych trudności.

  2. Jak umyć rolety? Do czyszczenia należy użyć suchej ściereczki, ewentualnie odkurzacza. Po wodę i/lub detergent sięgamy tylko w przypadku bardzo opornych plam. Najtrudniejsze zabrudzenia można spróbować wywabić spirytusem salicylowym.

  3. Jeżeli zamierzasz użyć spirytusu lub detergentu, najpierw wykonaj test odbarwiania na mało widocznej powierzchni.

  4. Jak wyprać rolety? Zrezygnuj z tego pomysłu. Tego typu przesłony nie powinny być prane w pralce.

  5. Jeżeli do usuwania opornych plam została użyta woda lub woda z detergentem, wyczyszczone rolety muszą pozostać rozwinięte aż do całkowitego wyschnięcia. 

Więcej podobnych artykułów