ikony
 

Czym zasłonić okna na poddaszu?


Okna dachowe bez wątpienia mają wiele zalet – niczym nieograniczony dostęp do naturalnego światła słonecznego, większa niż w przypadku tradycyjnych okien prywatność i bezpieczeństwo wynikające z faktu, że tego typu okna trudniej jest sforsować potencjalnemu włamywaczowi. No i ten klimat – okna dachowe nadają wnętrzu charakterystycznego uroku, którego próżno szukać we wnętrzach z tradycyjnymi oknami osadzonymi w  ścianie. Jednak to, co jest ich największą zaletą, szybko może zamienić się w wadę – zwłaszcza podczas naprawdę upalnego lata, w przypadku wścibskich sąsiadów, których okna usytuowane są wyżej, niż nasz dach. Warto pamiętać także o tym, że nieosłonięte okna dachowe usytuowane od wschodniej strony to prosty przepis na pobudkę o 4 rano od maja do września.

Osłonięcie okien na poddaszu jest trudniejsze i wymaga nieco więcej pracy, niż zamontowanie osłony na tradycyjnym oknie – nie jest jednak niemożliwe. A korzyści z takiego rozwiązania bez wątpienia przewyższają koszty. Dobrze dobrana osłona pozwala bowiem na precyzyjne operowanie natężeniem światła wewnątrz pomieszczenia, zapewnia prywatność oraz pozwala odciąć się od świata zewnętrznego zawsze wtedy, gdy tego potrzebujesz.

Ze względu na swoją konstrukcję, okna dachowe wymagają specjalistycznych rozwiązań. Umieszczone na nich osłony powinny być tak zaprojektowane, by  ściśle przylegać do powierzchni okna, nie odstawać a przy tym nie ograniczać ruchomości okna. Dlatego dziś przyjrzymy się rozwiązaniom, jakie oferuje rynek i sprawdzimy, które z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim wnętrzu.

 

Rolety do zadań specjalnych

Rolety do okien dachowych Karnix to osłona okienna zaprojektowana z myślą o kompleksowym zabezpieczeniu okien połaciowych. Tym, co wyróżnia je spośród innych, dostępnych na rynku modeli jest przede wszystkim fakt, że są precyzyjnie dopasowane do okien dachowych wiodących producentów, w tym takich marek jak Velux czy Fakro. Wbrew pozorom niedopasowanie w tym względzie to powszechny problem, który skutkuje powstawaniem nieestetycznych załamań tkaniny i prześwitów – rolety dachowe Karnix cechuje pełna kompatybilność z większością okien dachowych.

 

 

Idealna roleta do okien dachowych powinna także charakteryzować się trwałym i niezawodnym mechanizmem, umożliwiającym pełną regulację położenia tkaniny oraz łatwą obsługę. Ze względu na specyficzną budowę okien dachowych tego typu rolety wymagają dodatkowego wspomagania np. bocznych prowadzeń przestrzennych. Dzięki takiemu rozwiązaniu tkanina ściśle przylega do okna, nie łopocze podczas jego uchylania i pozwala na regulację ilości wpadającego do pomieszczenia światła.

Ostatnią kwestią jest wybór odpowiedniej tkaniny w rolecie dachowej – liczy się zarówno wygląd, jak i funkcjonalność. W przypadku poddaszy usytuowanych od wschodu lub południowego zachodu, warto zdecydować się na roletę zaciemniającą, która pozwala na całkowite zaciemnienie pomieszczenia oraz ogranicza nagrzewanie się wnętrza. Jeśli zbyt intensywne słońce nie jest problemem, warto wybrać rolety wykonane z delikatnej i przepuszczającej światło tkaniny np. Pearl, Aqua lub Basmati, która pozwoli na stworzenie w pomieszczeniu odpowiedniego klimatu i jednocześnie zapewni maksimum prywatności.

 

Plisy do okien dachowych


Rolety plisowane zaprojektowane z myślą o oknach dachowych to z kolei osłona, zapewniająca maksymalny komfort użytkowania i pełną dowolność regulacji. Ich konstrukcja umożliwia odsłanianie zarówno górnej, jak i dolnej części rolety oraz umieszczanie tkaniny w dowolnym miejscu okna. To rozwiązanie, które szczególnie docenią osoby, ceniące wielofunkcyjne i praktyczne osłony.

Plisy dachowe Karnix wyposażone zostały w specjalny mechanizm, który umożliwia ich ścisłe przyleganie do tafli szyby, niwelując powstawanie ewentualnych prześwitów. Dzięki aluminiowym profilom plisa jest stabilna i pozostaje na swoim miejscu, zapewniając pełną kontrolę nad światłem i prywatnością. Dużym atutem tego typu osłony jest także fakt, że występuje ona w kilku opcjach do wyboru np. w wersji Thermo, zabezpieczającej przed nagrzewaniem się pomieszczenia lub wersji Blackout oferującej stuprocentowe zaciemnienie.