Bezinwazyjny montaż - co to oznacza w praktyce?
09/2/2024 | Autor: Karnix | Rolety - porady
Jedną z wątpliwości najczęściej pojawiających się podczas wyboru odpowiednich rolet jest sposób montażu. Mnogość rozwiązań, niestandardowe typy okien, ograniczenia architektoniczne czy brak odpowiednich umiejętności ? wszystko to sprawia, że wybór odpowiedniej metody zamocowania rolet okiennych może być nie lada wyzwaniem. I to między innymi z tych względów montaż bezinwazyjny od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i jest jednym z najchętniej wybieranych ? prosta, przejrzysta instrukcja oraz brak konieczności wiercenia dziur w ramie okiennej czy ścianach to zdecydowanie największe atuty tego rozwiązania. Ale nie jedyne. Dlatego dziś weźmiemy pod lupę rolety wyposażone w system montażu bezinwazyjnego i sprawdzimy na czym on dokładnie polega.
Spis treści
Montaż bezinwazyjny, czyli jaki?
Zasadniczo cała definicja montażu bezinwazyjnego mogłaby zostać zawarta w sformułowaniu, że jest to sposób mocowania, który nie wymaga ingerencji w strukturę ściany, sufitu lub ramy okiennej. W praktyce oznacza to, że do zamocowania rolety nie będzie konieczne wiercenie otworów, co siłą rzeczy prowadzi do uszkodzenia któregoś z powyższych materiałów. Jest to o tyle istotne, że nie każdy może i chce pozwolić sobie na tego typu ingerencje – jednym z przykładów są choćby wynajmowane mieszkania, w których wszelkie modyfikacje muszą odbywać się za zgodą właściciela.
Kolejną kwestią, istotną zwłaszcza w kontekście ram okiennych jest fakt, że ingerencja w ich strukturę skutkuje utratą gwarancji producenta, co w przyszłości może mieć swoje konsekwencje np. podczas reklamacji. Montaż inwazyjny pozostawia także trwałe ślady i o ile zaszpachlowanie dziur w suficie lub ścianie nie jest trudne i pracochłonne, o tyle usunięcie ich z ramy okiennej jest praktycznie niemożliwe. Stąd montaż bezinwazyjny – który w założeniu ma pozwalać na zamontowanie rolety w sposób, który nie będzie w żaden sposób ingerował w struktury okien czy ścian.
Sekret montażu bezinwazyjnego tkwi przede wszystkim w specjalnej konstrukcji haczyków oraz umieszczonego w rodzaju umieszczonego po ich wewnętrznej stronie kleju. Wspomniane haczyki dołączane są do każdego zestawu rolet i po połączeniu z rolką lub kasetą stanowią jej integralną całość. Po próbnym dopasowaniu, odrywa się taśmę zabezpieczającą klej i umieszcza się haczyki na górnej części ramy okna. Po dociśnięciu i zamontowaniu pozostałej części rolety, w zasadzie jest już po sprawie – bez bałaganu, wiercenia i używania specjalistycznych narzędzi.
Istotną kwestią w przypadku wieszaków jest także to, że ich budowa zakłada pewien zakres regulacji, dzięki któremu możemy precyzyjnie dopasować je do grubości ramy okiennej. Jest to ważne szczególnie w przypadku okien starszego typu lub okien z niestandardową grubością – dzięki regulacji, rolety z montażem bezinwazyjnym stanowią często jedyną opcję w przypadku nietypowych rozmiarów ramy.
Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść rolet bezinwazyjnych jest fakt, że to rozwiązanie pod względem trwałości porównywalne jest z tradycyjnym montażem inwazyjnym. Specjalnie opracowany klej pozwala tak zamontować roletę, by zniwelować jej przesuwanie się oraz zapewnić pełną stabilność. Co ważne, samo usuwanie kleju podczas ściągania rolety jest stosunkowo łatwe – w większość przypadków nie pozostawia żadnych śladów, a ewentualne pozostałości łatwo usunąć wilgotną ściereczką.
W jakich roletach stosuje się system montażu bezinwazyjnego?
Zwykło się uważać, że montaż bezinwazyjny stosuje się przede wszystkim w mini roletach, ze względu na ich niewielkie rozmiary – tę kwestię wyczerpująco opisaliśmy tu. Tymczasem to rozwiązanie, które z powodzeniem można zastosować także w innych typach osłon okiennych, także tych większych, takich jak rolety w kasecie, rolety plisowane ECO lub rolety plisowane PREMIUM. Co istotne, niektóre z powyższych modeli oferują różne rodzaju bezinwazyjnego montażu np. bezinwazyjny w świetle szybu lub bezinwazyjny do ramy okiennej, tak by maksymalnie dopasować go to potrzeb użytkownika.