Markizy tarasowe vs parasole - sprawdź wady i zalety obu rozwiązań! Cz. II
Pozostajemy w temacie osłon tarasowych i ogrodowych, których podstawowym zadaniem jest zapewnienie optymalnej ilości zacienienia i osłona przed zbyt silnym nasłonecznieniem. W poprzednim wpisie, który znajdziecie tutaj (link) przedstawiliśmy kilka podstawowych kwestii, które różnią dwie, najbardziej popularne osłony okienne: parasole i markizy tarasowe. Dziś kontynuujemy ten temat i mamy dla Was naprawdę mocne argumenty. Bez zbędnego przedłużania – zaczynamy!
Trwałość markiz kontra trwałość parasoli
To, czy markiza lub parasol są trwałe i w jaki sposób znoszą panujące na zewnątrz, często niekorzystne warunki atmosferyczne zależy przede wszystkim od wykorzystanych do ich stworzenia kompozytów. Im lepszej jakości były użyte w produkcji materiały, tym lepsze są ich właściwości i tym wyższa trwałość. Zarówno markizy, jak i parasole co do zasady służą jednemu – ochronie przeciwsłonecznej. Jednak ostre promienie słoneczne są właśnie tym, co najczęściej niszczy tego typu osłony – przede wszystkim ich poszycie. Do produkcji parasoli przeciwsłonecznych do ogrodu lub tarasu zazwyczaj wykorzystuje się średniej lub kiepskiej jakości tkaniny, których zadaniem jest zaciemnienie przestrzeni bezpośrednio pod parasolem. Najczęściej jednak są one pozbawione membrany lub ochrony przed promieniowaniem, skutkiem czego po sezonie lub dwóch blakną oraz stają się cienkie i podatne na rozerwanie. Nieco inaczej jest w przypadku markiz tarasowych. Dobrej jakości modele wykonane są z wysokogatunkowego tworzywa zarówno w zakresie poszycia, jak i mechanizmu sterującego. Dodatkowo zdecydowana większość z nich pokryta jest specjalnym impregnatem, który z jednej strony zabezpiecza materiał przed szkodliwym promieniowaniem, z drugiej zaś – wykazuje właściwości wodoodporne. Dzięki temu markizy doskonale sprawdzą się wówczas, gdy podczas letniego wypoczynku niespodziewanie nadejdzie deszcz – dobrej jakości, markowa markiza tarasowa z łatwością sobie z tym poradzi.
Bezpieczeństwo użytkowania
Wspomnieliśmy już, że do tworzenia markiz tarasowych wykorzystywane są wysokiej klasy materiały, pokryte dodatkową warstwą impregnatu, zabezpieczającego całość przed deszczem i degradującym materiał wpływem promieni słonecznych. Mało kto wie jednak o tym, że impregnat oraz gęsty splot i dodatkowe, akrylowe wzmocnienie mają jeszcze jedno, bardzo ważne zadanie – zabezpiecza przed przenikaniem przez materiał szkodliwego promieniowania UV. Dobrej jakości markizy są w stanie zatrzymać nawet do 100% promieniowania UV, sprawiając, że przebywanie pod nimi jest całkowicie bezpieczne dla skóry i oczu. Niestety, tego typu technologii nie stosuje się w większości parasoli przeciwsłonecznych, co sprawia, że pod tym względem wypadają dużo słabiej, niż markizy.
Możliwości i sposoby wykorzystania
Dużą zaletą markiz tarasowych jest także fakt, że ich budowa pozwala na zaciemnianie dowolnego fragmentu tarasu i ogrodu, a przy tym jest w pełni mobilna. Pod tym względem markizy biją na głowę nie tylko tradycyjne parasole przeciwsłoneczne ale także coraz bardziej popularne zadaszenia. Dzięki swojej konstrukcji roletę zwinąć można w dowolnym momencie i zapomnieć o jej istnieniu – cała konstrukcja znajduje się przy ścianie budynku lub jest ukryta w specjalnej, eleganckiej kasecie. W zależności od rodzaju zastosowanego napędu zwinięcie całości zajmuje chwilę lub dwie – nigdy jednak nie wymaga użycia siły, czy konieczności przenoszenia. Z parasolami jest inaczej – zwinięty model należy zabezpieczyć przed ewentualnym przewróceniem lub wyciągnąć ze wspornika i umieścić w docelowym miejscu – wszystko to zabiera czas i energię.
Kolejnym aspektem jest fakt, że markizy doskonale sprawdzają się nie tylko jako osłona przeciwsłoneczna, ale także jako zabezpieczenie przed deszczem oraz wiatrem. W przeciwieństwie do parasoli pozwala na przyjemne spędzanie czasu na świeżym powietrzu niezależnie od pogody i pełne wykorzystanie możliwości, jakie oferuje posiadanie tarasu.