PLN
 

Idealne dopasowanie, czyli czym się kierować dobierając kolor rolet okiennych?


11/2/2024   |   Autor: Karnix   |   Rolety - porady

Idealne dopasowanie, czyli czym się kierować dobierając kolor rolet okiennych?

Czasem sprawa jest prosta ? aranżując wnętrze mamy pełną jasność do kolorów, mebli i dodatków, które powinny się w nim znaleźć. Czasem jednak nie sprawa nie jest oczywista ? podobają nam się różne style, mamy wiele pomysłów na wykończenie pomieszczenia lub po prostu nie czujemy się pewnie w kwestii planowania wystroju. Dlatego dziś przygotowaliśmy na Was kilka wskazówek, które pomogą Wam dopasować kolor rolet okiennych do wnętrza, tak by całość świetnie się ze sobą komponowała.

Spis treści

 

Dlaczego rolety okienne?

Rolety okienne są jednymi z najpopularniejszych osłon okiennych i to nie bez powodu. W przeciwieństwie do tradycyjnych zasłon i firan pozwalają bowiem na precyzyjne stopniowanie ilości wpadającego do pomieszczenia światła, umożliwiają pełne zaciemnienie lub ograniczają nagrzewanie się wnętrza.


Roleta materiałowa mini basmati żakardowa Łosoś

Roleta materiałowa mini basmati żakardowa Łosoś


36.06 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta Dzień Noc Mini NATURE Sand

Roleta Dzień Noc Mini NATURE Sand


64.05 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Graphit

Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Graphit


40.57 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Rolety okienne dzięki swojej budowie nie powodują także wrażenia przytłoczenia wnętrza, co szczególnie istotne przede wszystkim w przypadku pomieszczeń o niewielkim metrażu. Nie bez znaczenia jest także fakt, że tego typu osłony okienne zbierają znacznie mniej kurzu i łatwiej je wyczyścić – bez konieczności ściągania całości z okna, prania i ponownego zawieszania. I choć nie kwestionujemy użyteczności i wyjątkowego charakteru, jaki nadają wnętrzu zasłony, to jednak musimy być szczerzy – rolety okienne oferują znacznie więcej możliwości.

 

Rolety okienne a właściwy kolor – stonowane czy intensywne?

Do najpopularniejszych barw rolet okiennych bez wątpienia nalezą te nawiązujące do kolorów ziemi oraz wszelkie odcienie bieli, beżu i szarości. Jednak ogromny wybór dostępnych kolorów sprawia, że wcale nie musimy ograniczać się jedynie do stonowanych i zachowawczych rozwiązań. Intensywne i nietuzinkowe kolory rolet to opcja, która potrafi diametralnie odmienić wnętrze i sprawić, że będzie prezentować się wyjątkowo. Dlatego warto zaryzykować – poniżej znajdziecie wskazówki dotyczące tego, jak zrobić to dobrze.

 


Kolor rolety – do czego go dopasować?

Chociaż wybór mocnego koloru rolet łączy się z pewnym wyzwaniem, to wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Jedną z naczelnych zasad dopasowywania intensywnych odcieni, jest ich dobranie na zasadzie podobieństwa – chłodne barwy powinno się łączyć z chłodnymi, a ciepłe z ciepłymi. Warto przy tym pamiętać o planowanym efekcie końcowym – wybierając pomieszczenie w ciepłych barwach uzyskasz przytulne, relaksujące i przyjazne wnętrze, zaś decydując się na chłodne – eleganckie i stonowane. Dlatego, jeśli w Twoim wnętrzu króluje żółć, pomarańcz, brązy czy zieleń, postaw na roletę w zbliżonym kolorze. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku chłodnych wnętrz, urządzonych przy użyciu śnieżnej bieli, czerni i szarości – rolety w chłodnym odcieniu idealnie je uzupełnią.


Roleta dzień noc bezinwazyjna Promo Kawa

Roleta dzień noc bezinwazyjna Promo Kawa


22.65 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta Dzień Noc Zaciemniająca Mini BLACKNESS Sail

Roleta Dzień Noc Zaciemniająca Mini BLACKNESS Sail


90.30 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Warto także pamiętać o tym, że ciepłe kolory ożywiają przestrzeń, dlatego warto je umieszczać tam, gdzie toczy się codzienne życie – w salonie, jadalni czy kuchnie. W sypialni i pokoju gościnnym lub dziecięcym dużo lepiej sprawdzą się barwy chłodne – sprzyjają bowiem wyciszeniu i relaksowi.

Jeśli zależy Ci na spójnej aranżacji okien w pomieszczeniu każdego typu, postaw na modele w tym samym kolorze ale innym odcieniu – białe rolety świetnie sprawdzą się w sypialni, podczas gdy delikatnie kremowe – w salonie i pokoju dziennym.

 

Kolor rolety okiennej – na co jeszcze zwracać uwagę?

Wybierając kolor warto także wziąć pod uwagę poziom nasłonecznia pomieszczenia. W zacienionych wnętrzach, w których niewiele jest światła słonecznego warto postawić na jasne barwy, które optycznie powiększą przestrzeń – doskonale sprawdzą się tu beże i szarości, ale także pastelowe odcienie intensywniejszych kolorów.

W jasnych i przestronnych wnętrzach wybór kolorów rolet okiennych jest dużo większy – doskonale będą tu wyglądać zarówno ciemne, jak i kolorowe rolety okienne. Jeśli jednak w Twoim wnętrzu króluje biel, proste meble i niewielka ilość dodatków, wybór koloru rolet jest niemal nieograniczony - w takim wnętrzu świetnie sprawdzą się zarówno intensywne, jaskrawe modele, jak i zupełnie jasne – takie, które będą stanowiły jego integralną część.

 

Więcej podobnych artykułów