ikony
 

Żaluzje aluminiowe - wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć


Szukasz wszechstronnej osłony okiennej, która pozwoli Ci precyzyjnie dopasować poziom nasłonecznienia wnętrza, będzie stylowo prezentować się w pomieszczeniu oraz ochroni przed wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz? A może potrzebujesz rozwiązania, które będzie proste w obsłudze, niewymagające w pielęgnacji a przy tym idealnie dopasowane do stylu Twojego wnętrza? Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, mamy dobrą wiadomość – osłona, której szukasz to wewnętrzne żaluzje aluminiowe. Z lektury tego tekstu dowiesz się jednak, że wymienione powyżej cechy to nie wszystko, co ten typ osłon ma do zaoferowania. Dlatego dziś bierzemy pod lupę właśnie żaluzje aluminiowe, by przekonać się, że pod względem funkcjonalności nie mają sobie równych.

 

Surowiec do zadań specjalnych

Za zaletami żaluzji aluminiowych stoją w zasadzie dwie rzeczy: pierwszą nich jest surowiec, z którego zostały wykonane, z drugiej zaś – specjalistyczna konstrukcja. Zacznijmy jednak od aluminium, bowiem to ono gra w tym przypadku pierwsze skrzypce. Jedną z charakterystycznych cech tego metalu jest fakt, że jest wyjątkowo lekki – niemal 3 razy lżejszy od żelaza. To właśnie z tego względu żaluzje wykonane z tego surowca charakteryzują się niską wagą. Dzięki temu z powodzeniem można zamontować je wszędzie tam, gdzie zamontowanie ciężkich żaluzji drewnianych byłoby niemożliwe. Jednocześnie aluminium jako metal nieżelazny posiada wysoką odporność korozyjną, co w skrócie oznacza, że po prostu nierdzewieje. Wysoka plastyczność tego surowca sprawia także, że żaluzje z niego wykonane nie pękają i nie odkształcają się – łatwo także przywrócić im pierwotny stan. Dlatego, jeśli jesteś fanem rozsuwania żaluzji, w sposób zaczerpnięty z kryminałów, możesz być spokojny – ten model to wytrzyma. I chociaż aluminium samo w sobie jest podatne na zarysowania, to zabezpieczone emalią lub powłoką, staje się praktycznie nie do zdarcia – co potwierdzają żaluzje starego typu wiszące w niektórych oknach po kilkadziesiąt lat. Wszystkie powyższe cechy sprawiają, że żaluzje aluminiowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają naprawdę trwałych rozwiązań, które będą bez szwanku funkcjonowały przez wiele lat. I jeszcze jedna ważna uwaga – ze względu na swoje właściwości, żaluzje aluminiowe doskonale sprawdzą się także w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka. Nie bez znaczenia jest także fakt, że żaluzje aluminiowe nie odkształcają się pod wpływem ciepła – nadają się dzięki temu do wnętrz o podwyższonym nasłonecznieniu. Warto pamiętać także o izolacji termicznej – żaluzje aluminiowe blokują nagrzewnie się pomieszczenia podczas letnich upałów a podczas sezonu grzewczego zatrzymują ciepło w pomieszczeniu.

 

 

Unikatowa konstrukcja

Kolejna rzeczą, która wyróżnia żaluzje aluminiowe spośród innych osłon okiennych jest ich konstrukcja. Lamele, czyli aluminiowe listewki odpowiadające za ograniczenie ilości wpadającego światła rozmieszczone są na specjalnej szynie, w równych odstępach. Umieszone w bocznej części mechanizmu pokrętło pozwala na dowolne ułożenie lameli względem siebie – całkowicie równoległe ułożenie pozwala w pełni wykorzystać naturalne światło słoneczne i doświetlić wnętrze, zaś ustawienie w pionie – niemal całkowicie zaciemnić wnętrze. Wszystkie pośrednie ustawienie umożliwiają regulację natężenia światła tak, by odpowiadało naszym aktualnym potrzebom. Jednocześnie, dzięki dodatkowej lince możliwe jest całkowite podniesienie żaluzji do góry tak, by nic nie przesłaniało okna.

Same lamele charakteryzują są wyjątkowo cienkie, dlatego ich równoległe ułożenie niemal nie zasłania widoku na zewnątrz. Jednocześnie działają na podobnej zasadzie, co tradycyjne firany – uniemożliwiając osobom postronnym zobaczenie tego co dzieje się wewnątrz domu. Aluminiowe lamele żaluzji występują w kilku szerokościach do wyboru, najczęściej jednak wybierane są te o szerokości 25 mm i 50 mm. Cieńsze modele świetnie prezentują się na niewielkich przeszkleniach i standardowych oknach, zaś szersze – w przypadku dużych przeszkleń i okien balkonowych.