ikony
 

Rolety wewnętrzne i ich trwałość - Jak jest naprawdę.


Rolety okienne to jedne z najpopularniejszych osłon okiennych i nic dziwnego, bowiem jak żadne inne pozwalająca precyzyjną regulację natężenia wpadającego do wnętrza światło i pozwalają na stworzenie wyjątkowego klimatu niezależnie od pory dnia. Nie sposób także przejść obojętnie obok ich walorów estetycznych – w przeciwieństwie do swoich prototypów, współczesne rolety są stylowe i efektowne, umożliwiając stworzenie estetycznej i modnej osłony okiennej. Ich wyjątkowe wzornictwo pozwala także dopasować je do niemal każdego panującego we wnętrzu stylu – sprawdzą się równie dobrze zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach.

Jednak roleta rolecie nierówna, a ich przeciwnicy jako argument podają przede wszystkim fakt, że materiałowe rolety są mało trwałe i często trzeba je wymieniać. Jak jest w rzeczywistości? Od czego zależy trwałość rolet i czy faktycznie, są tak łatwo ulegają uszkodzeniu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

 

 

Zacznijmy od tego, że o trwałości rolet decydują dwie rzeczy: pierwsza to jakość wykonania, druga to konstrukcja. Zupełnie inne komponenty wykorzystuje się do produkcji rolet w autoryzowanych i wyspecjalizowanych sklepach, a inne w przypadku marketów budowlanych lub supermarketów, w których oprócz rolet znaleźć można także setki innych produktów. Dlatego kupując rolety warto sprawdzić nie tylko oferty sklepów budowlanych ale także internetowych – to tam najczęściej znaleźć można modele, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania.

Wracając do meritum – wspomnieliśmy, że jednym z aspektów determinujących trwałość rolety jest jej jakość. Odnosi się to do każdej części rolety, nie tylko do samej tkaniny. Ważne jest wszystko – od mechanizmu wewnętrznego, przez prowadnicę aż po wykorzystany materiał. Dobre sklepy z osłonami okiennymi, zwłaszcza te, które są ich producentami, wykorzystują przede wszystkim wysokogatunkowe i specjalnie zaprojektowane podzespoły, dedykowane konkretnym typom rolet. Dzięki temu każdy model wyposażony jest w rozwiązania, które mają usprawnić jego pracę i cechować się bezawaryjnością.

Ważnym aspektem są również tkaniny – sprawdzone i uznane sklepy wykorzystują do tworzenia rolet wyłącznie sprawdzone i posiadające certyfikat materiały. Niektóre z nich, w zależności od rodzaju lub przeznaczenia rolety są także dodatkowo wzmocnione lub zaimpregnowane – dotyczy to zwłaszcza modeli narażone na intensywne działanie promieni słonecznych. Impregnat pozwala uchronić tkaninę przed osiadaniem brudu, kurzu lub wpływem wilgoci, sprawiając tym samym, że roleta dłużej wykazuje swoje właściwości. Dzięki impregnatowi tkaniny rolet są także odporne na blaknięcie i płowienie pod wpływem promieni UV i doskonale spełniają swoją funkcję przez wiele lat. Duży wpływ na trwałość tkanin ma także grubość i rodzaj splotu – tu także prym wiodą przede wszystkim gęsto tkane rolety, które oprócz wytrzymałości wykazują także działanie zaciemniające.

 

 

Szczególnie odporne na niekorzystnie działanie czynników zewnętrznych takich, jak wspomniane wyżej promienie UV, ale też brud, kurz oraz zabrudzenia, są przede wszystkim rolety wyposażone w specjalną kasetę. Jej zadaniem jest nie tylko usprawnienie funkcjonowania samej rolety, umożliwienie jej prawidłowego zwijania się oraz estetyczne ukrycie całego mechanizmu, ale przede wszystkim zabezpieczenie tkaniny. Dzięki kasecie materiał zwiniętej rolety jest osłonięty – a to z kolei zabezpiecza ją przed kurzem i zabrudzeniami oraz znacząco wpływa na jej trwałość.

Wybierając roletę warto także zwrócić uwagę na to, czy posiada w zestawie dedykowane boczne prowadzenia lub czy można je dokupić. Większość marketowych rolet nie jest wyposażona w takie rozwiązanie, co negatywnie wpływa na ich trwałość i sprawia, że psują się nawet dwa razy szybciej od innych. Prowadzenia boczne to bowiem gwarancja, że roleta będzie zwijała się i rozwijała równo i bez żadnych zagięć, a to z kolei zabezpieczy ją przed zagnieceniami i przypadkowym uszkodzeniem.