PLN
 

Rolety wewnętrzne czy zewnętrzne? Cz.I


Rolety, niezależnie od rodzaju, mają spełniać konkretne funkcje – osłonić wnętrze domu przed światłem i zapewnić jego mieszkańcom maksimum prywatności. Tradycyjne osłony, takie jak firany i zasłony przestały nam wystarczać – szukamy mutlifuncyjnych rozwiązań, które sprawdzą się o każdej porze dnia i ułatwią wprowadzenie do wnętrza odpowiedniego klimatu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na montaż rolet – zewnętrznych lub wewnętrznych. Wbrew pozorom dylemat, który z rodzajów wybrać jest powszechny, oba modele charakteryzują się bowiem wysoką funkcjonalnością. Dziś przyjrzymy się zaletom i wadom obu rozwiązań i sprawdzimy, w które z nich warto zainwestować.

 

Zalety i wady rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne odznaczają się szeregiem zalet, które sprawiają, że w ciągu ostatnich kilku lat znacznie zyskały na popularności. Decydują się na nie zarówno osoby, które dopiero budują wymarzony dom, jak i takie, których budynek stoi już od dłuższego czasu – obecnie wybór dostępnych na rynku rolet zewnętrznych umożliwia zamontowanie ich praktycznie w każdym przypadku. Do najważniejszych zalet rolet zewnętrznych należą:

  • Pełna kontrola nad ilością wpadającego do pomieszczenia światła. Za pomocą rolet zewnętrznych można w prosty i szybki sposób całkowicie osłonić wnętrze od promieni słonecznych, niezależnie od pory dnia. Pancerz rolety zaprojektowany jest tak, by blokować światło w 100% co jest szczególnie przydatne latem, podczas popołudniowej drzemki lub w czasie oglądania telewizji w środku dnia. Pełne osłonięcie od słońca ma także jeszcze jedną zaletę – ogranicza oddziaływanie promieni UV na meble i ściany, dzięki czemu zapobiega ich odbarwianiu się.
  • Doskonała izolacja akustyczna – wystarczy nieznacznie opuścić rolety zewnętrzne, by na własne uszy przekonać się, jak cicho może być we wnętrzu. Szum samochodów, głosy przechodniów, krzyki dzieci na placu zabaw – wszystkie te dźwięki zostają po drugiej stronie rolety. Szacuje się, że pełne opuszczenie rolet zewnętrznych pozwala obniżyć hałas nawet o 16 decybeli, co jest nie do przecenienia podczas odsypiania nocnej zmiany lub w czasie napadu migreny.
  • Regulacja temperatury wewnątrz mieszkania. Nie od dziś wiadomo, że rolety zewnętrzne pozwalają na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Szerzej o tym, dlaczego tak się dzieje i ile realnie wynieść mogą oszczędności, pisaliśmy już tu i tu. Przede wszystkim jednak rolety zewnętrzne zapobiegają uciekaniu ciepła przez szyby, dzięki czemu mimo tej samej temperatury w domu jest po prostu cieplej. Analogicznie – działanie rolet zewnętrznych jest takie samo w przypadku utrzymywania chłodu w pomieszczeniu. Roleta zewnętrzna stanowi barierę, dzięki której w Twoim domu panować będzie chłód i rześkość, nawet wtedy, gdy na zewnątrz topić się będzie asfalt.
  • Prywatność i bezpieczeństwo. Ze względu na swoją formę, rolety zewnętrzne zapewniają prywatność, której nie jest w stanie zaoferować żadna inna osłona okienna. Stanowią trudną do sforsowania, fizyczną barierę, która w stu procentach zabezpiecza przed dostrzeżeniem co dzieje się wewnątrz mieszkania i niweluje ryzyko włamania.
  • Korzyści dla okna. Ten aspekt z pewnością docenia właściciele drewnianych okien, które w starciu z intensywnym promieniowaniem UV oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W efekcie stolarka pęka i wypacza się oraz wymaga gruntownego odświeżania co kilka lat. Rolety zewnętrzne, wykorzystywane w czasie niekorzystnych warunków pogodowych stanowią dodatkową ochronę przed niszczeniem.
 


Wady rolet zewnętrznych

Z opinii i doświadczeń posiadaczy rolet zewnętrznych wynika, że ich główną wadą jest cena. Choć korzyści przewyższają koszty, a cała inwestycja stosunkowo szybko się zwraca (w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie lub klimatyzację) to wyposażenie wszystkich okien i drzwi balkonowych w rolety zewnętrzne może generować spore koszty. Czynnikiem, mogącym obniżyć koszt jest rodzaj napędu zastosowany w poszczególnych roletach, z założenia bowiem sterowanie ręczne jest znacznie tańsze od napędu elektrycznego.