PLN
 

Rolety wewnętrzne czy zewnętrzne?


08/2/2024   |   Autor: Karnix   |   Rolety - porady

Rolety wewnętrzne czy zewnętrzne?

Rolety, niezależnie od rodzaju, mają spełniać konkretne funkcje ? osłonić wnętrze domu przed światłem i zapewnić jego mieszkańcom maksimum prywatności. Tradycyjne osłony, takie jak firany i zasłony przestały nam wystarczać ? szukamy mutlifuncyjnych rozwiązań, które sprawdzą się o każdej porze dnia i ułatwią wprowadzenie do wnętrza odpowiedniego klimatu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na montaż rolet ? zewnętrznych lub wewnętrznych.n Wbrew pozorom dylemat, który z rodzajów wybrać jest powszechny, oba modele charakteryzują się bowiem wysoką funkcjonalnością. Dziś przyjrzymy się zaletom i wadom obu rozwiązań i sprawdzimy, w które z nich warto zainwestować.

Spis treści

 

Zalety i wady rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne odznaczają się szeregiem zalet, które sprawiają, że w ciągu ostatnich kilku lat znacznie zyskały na popularności. Decydują się na nie zarówno osoby, które dopiero budują wymarzony dom, jak i takie, których budynek stoi już od dłuższego czasu – obecnie wybór dostępnych na rynku rolet zewnętrznych umożliwia zamontowanie ich praktycznie w każdym przypadku.


Roleta materiałowa mini basmati żakardowa Beżowy

Roleta materiałowa mini basmati żakardowa Beżowy


36.06 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Green

Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Green


40.57 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta Mini AQUA (żakardowa) Green

Roleta Mini AQUA (żakardowa) Green


36.06 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj


Do najważniejszych zalet rolet zewnętrznych należą:

  • Pełna kontrola nad ilością wpadającego do pomieszczenia światła. Za pomocą rolet zewnętrznych można w prosty i szybki sposób całkowicie osłonić wnętrze od promieni słonecznych, niezależnie od pory dnia. Pancerz rolety zaprojektowany jest tak, by blokować światło w 100% co jest szczególnie przydatne latem, podczas popołudniowej drzemki lub w czasie oglądania telewizji w środku dnia. Pełne osłonięcie od słońca ma także jeszcze jedną zaletę – ogranicza oddziaływanie promieni UV na meble i ściany, dzięki czemu zapobiega ich odbarwianiu się.
  • Doskonała izolacja akustyczna – wystarczy nieznacznie opuścić rolety zewnętrzne, by na własne uszy przekonać się, jak cicho może być we wnętrzu. Szum samochodów, głosy przechodniów, krzyki dzieci na placu zabaw – wszystkie te dźwięki zostają po drugiej stronie rolety. Szacuje się, że pełne opuszczenie rolet zewnętrznych pozwala obniżyć hałas nawet o 16 decybeli, co jest nie do przecenienia podczas odsypiania nocnej zmiany lub w czasie napadu migreny.
  • Regulacja temperatury wewnątrz mieszkania. Nie od dziś wiadomo, że rolety zewnętrzne pozwalają na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Szerzej o tym, dlaczego tak się dzieje i ile realnie wynieść mogą oszczędności, pisaliśmy już tu i tu. Przede wszystkim jednak rolety zewnętrzne zapobiegają uciekaniu ciepła przez szyby, dzięki czemu mimo tej samej temperatury w domu jest po prostu cieplej. Analogicznie – działanie rolet zewnętrznych jest takie samo w przypadku utrzymywania chłodu w pomieszczeniu. Roleta zewnętrzna stanowi barierę, dzięki której w Twoim domu panować będzie chłód i rześkość, nawet wtedy, gdy na zewnątrz topić się będzie asfalt.
  • Prywatność i bezpieczeństwo. Ze względu na swoją formę, rolety zewnętrzne zapewniają prywatność, której nie jest w stanie zaoferować żadna inna osłona okienna. Stanowią trudną do sforsowania, fizyczną barierę, która w stu procentach zabezpiecza przed dostrzeżeniem co dzieje się wewnątrz mieszkania i niweluje ryzyko włamania.
  • Korzyści dla okna. Ten aspekt z pewnością docenia właściciele drewnianych okien, które w starciu z intensywnym promieniowaniem UV oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W efekcie stolarka pęka i wypacza się oraz wymaga gruntownego odświeżania co kilka lat. Rolety zewnętrzne, wykorzystywane w czasie niekorzystnych warunków pogodowych stanowią dodatkową ochronę przed niszczeniem.
 

Wady rolet zewnętrznych

Z opinii i doświadczeń posiadaczy rolet zewnętrznych wynika, że ich główną wadą jest cena. Choć korzyści przewyższają koszty, a cała inwestycja stosunkowo szybko się zwraca (w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie lub klimatyzację) to wyposażenie wszystkich okien i drzwi balkonowych w rolety zewnętrzne może generować spore koszty. Czynnikiem, mogącym obniżyć koszt jest rodzaj napędu zastosowany w poszczególnych roletach, z założenia bowiem sterowanie ręczne jest znacznie tańsze od napędu elektrycznego.

 

Zalety rolet wewnętrznych

Na pierwszy rzut oka najważniejszą zaletą rolet wewnętrznych jest przede wszystkim fakt, że da się je zamontować w zasadzie wszędzie i na każdym typie okna. Niezależnie od tego czy to przeszklenie o niestandardowych wymiarach, okno umiejscowione w wykuszu czy okno dachowe – szeroka oferta rolet wewnętrznych wraz ze specjalistycznymi mocowaniami sprawia, że bez problemu można dopasować je do każdego otworu okiennego. Na tym jednak ich zalety się nie kończą, a sama lista korzyści jest naprawdę długa, dlatego nierzadko traktowane są jako alternatywa dla rolet zewnętrznych. Sprawdźcie sami:

 

 

  • Rolety wewnętrzne to osłona montowana wewnątrz mieszkania, a co za tym idzie – nie wymaga zgody wspólnoty mieszkaniowej lub sąsiadów. O montaż rolet zewnętrznych w blokach usytuowanych na prywatnych posesjach nie jest problemem, o tyle w bloku lub domu wielorodzinnym najczęściej wymaga pozwolenia.
  • Możliwość zamontowania w dowolnym momencie – mimo, że dostępne na rynku rolety zewnętrzne występują w wersji podtynkowej i natynkowej (pozwalającej umieszczenie ich bezpośrednio na elewacji), to wciąż ich montaż wiąże się z wierceniem, kuciem ścian i przeprowadzaniem przez nie kabli (w przypadku rolet zewnętrznych sterowanych elektrycznie) lub linek (w przypadku rolet zewnętrznych sterowanych ręcznie). Tymczasem większość rolet wewnętrznych można zamontować w systemie bezinwazyjnym, niewymagającym kucia, wiercenia oraz użycia specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu można je zamontować w dowolnym momencie i bez pomocy fachowców. Montaż rolet wewnętrznych wyposażonych w system inwazyjny wymaga co prawda użycia wiertarki, niemniej wciąż pozostaje prosty i intuicyjny.

Roleta bezinwazyjna mini pearl Wanilia

Roleta bezinwazyjna mini pearl Wanilia


21.80 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Graphit

Roleta 100% zaciemnienia blackout bezinwazyjna Graphit


40.57 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta materiałowa mini basmati żakardowa Krem

Roleta materiałowa mini basmati żakardowa Krem


36.06 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj
Roleta Mini AQUA (żakardowa) Ginger

Roleta Mini AQUA (żakardowa) Ginger


36.06 zł
Docinamy na wymiar.
Wysyłka w 24h.
dopasuj

  • Argumentem przemawiającym na korzyść rolet wewnętrznych jest także ich niewygórowana cena. W porównaniu z roletami zewnętrznymi, koszt rolet wewnętrznych jest kilkukrotnie niższy. Dzięki temu wyposażenie wszystkich okien w osłony wiąże się ze stosunkowo niewielkim kosztem – również ewentualna zmiana rolet nie stanowi dużego obciążenia.
  • Dostępne obecnie na rynku rolety wewnętrzne zaprojektowane zostały tak, by ich właściwości były zbliżone do tych oferowanych przez rolety zewnętrzne. Pozwalają na pełne zaciemnienie wnętrza o dowolnej porze dnia (rolety 100% zaciemniające typu Blackout), precyzyjną regulację ilości wpadającego do pomieszczenia światła (np. rolety typu Dzień/Noc) a także rolety z funkcją odbijającą światło, które ograniczają nagrzewanie się wnętrza w upalne dni (rolety Thermo).
  • Szeroki wybór materiałów, struktur oraz modeli pozwala na pełne dopasowanie do indywidualnych preferencji, wymogów pomieszczenia i jego wystroju. Dzięki temu rolety zewnętrzne mogą być precyzyjnie dopasowane do stylu wnętrza i stanowić jego integralną część.
  • Łatwość utrzymaniu czystości – większość rolet wewnętrznych renomowanych producentów wykonana jest z materiałów, które pokryte są specjalnym impregnatem zabezpieczającym przed ewentualnymi plamami lub wykonane z materiałów o podwyższonej trwałości. Dzięki temu rolety wewnętrzne wystarczy przetrzeć od czasu do czasu suchą ściereczką by pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń i kurzu.

 

Podstawowe różnica pomiędzy roletami wewnętrznymi i zewnętrznymi

  • Podstawową różnicą pomiędzy dwoma rodzajami rolet jest fakt, że rolety wewnętrzne nie izolują od hałasu, nie poprawiają wydajności energetycznej budynku oraz nie stanowią ochrony antywłamaniowej. Trudno to jednak traktować jako wadę, bowiem ich nadrzędnym zadaniem jest zapewnienie prywatności i ochrony przed światłem słonecznym.

Więcej podobnych artykułów