ikony
 

Rolety w kasecie czy zwykłe ? jaka jest pomiędzy nimi różnica i co wybrać?


Odkąd rolety stały się pełnoprawnymi elementami aranżacji okiennych wybór dostępnych na rynku modeli zrobił się naprawdę spory. I nic dziwnego, bowiem rolety to jedne z najbardziej funkcjonalnych, praktycznych i stylowych osłon okiennych. Dość powiedzieć, że nierzadko stają się alternatywą dla tradycyjnych zasłon i firan lub są dodatkową osłoną, tworząc wraz z nimi wielofunkcyjną aranżację okienną.

Do jednych z najchętniej wybieranych osłon okiennych bez wątpienia należą rolety ekranowe, których intuicyjna obsługa, łatwość montażu oraz uniwersalne wzornictwo pozwalają na zamontowanie w każdym pomieszczeniu i na każdym typie okna. I tu pojawia się dylemat – rolety ekranowe dzielą się bowiem na kilka podtypów, z których każdy ma swoje właściwości i funkcje. Dziś przyjrzymy się dwóm najpopularniejszym typom: roletom mini oraz roletom w kasecie.

 

 

Różnicę pomiędzy dwoma rodzajami rolet widać już na pierwszy rzut oka – jest nią bowiem charakterystyczna kaseta, w którą wyposażony jest drugi typ rolet. Kaseta spełnia kilka istotnych funkcji i ma ogromny wpływ na trwałość, praktyczność i użytkowanie rolety. Czy to oznacza, że mini rolety bez kasety nie będą posiadały tych cech?

Do czego zatem służy kaseta? Zacznijmy od tego, że w tego typu roletach nic nie jest dziełem przypadku. Kaseta została specjalnie zaprojektowana, z wysokogatunkowego surowca i służy przede wszystkim do zamaskowania wewnętrznego mechanizmu osłony. Zapewnia to estetyczny i spójny wygląd całej rolecie, ale także zabezpiecza mechanizm przed działaniem kurzu czy przypadkowym uszkodzeniem. Na tym jednak rola kasety w roletach z kasetą się nie kończy, bowiem do jej równie ważnych funkcji należy także kompleksowa ochrona materiału. W czasie, gdy roleta jest całkowicie zwinięta, materiał w całości schowany jest w kasecie, która zabezpiecza go przed nadmiernym osiadaniem kurzu, niepożądanym działaniem promieni słonecznych czy przypadkowymi zabrudzeniami. Z tego względu rolety w kasecie są szczególnie polecane osobom, które borykają się z alergią na kurz lub roztocza – kaseta skutecznie zapobiega osiadaniu drobinek na tkaninie.


 

Kolejną funkcją kasety jest umożliwienie płynnego zwijania i rozwijania materiału, bez wyginania się czy rolowania. To, wraz z wymienionymi wcześniej zaletami znacznie wydłuża żywotność tkaniny, i całej rolety w kasecie.

W przypadku mini rolet kaseta nie występuje, nie oznacza to jednak, że łatwiej ulegają zabrudzeniom lub szybciej się niszczą. Mini rolety Karnix zostały bowiem wykonane z wysokogatunkowych tkanin, odpornych na blaknięcie pod wpływem światła oraz zabrudzenia. Brak rolety umożliwia także łatwe, szybkie oraz skuteczne czyszczenie czy usuwanie kurzu. Mini rolety w standardzie wyposażone są także w boczne żyłki, dzięki którym roleta równomiernie zwija się i rozwija oraz mechanizm samoblokujący wraz z funkcją MultiStop, który umożliwia zatrzymanie rolety w dowolnym miejscu okna. Ten typ rolet doskonale sprawdzi się także w dużych przeszkleniach i jako osłona okien balkonowych i tarasowych – dzięki maksymalnie uproszczonej budowie i prostej obsłudze, ten typ rolet sprawdzi się nawet w wymagających pomieszczeniach.

Zarówno jednej, jak i drugi typ rolet cechuje się wyjątkowo intuicyjnym, szybkim i całkowicie bezinwazyjnym montażem. Oznacza to, że do ich zamontowania nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy, narzędzi czy pomocy specjalistów – wystarczy przykleić je w wybranym miejscu, docisnąć i już. Zarówno rolety w kasecie, jak i mini rolety wyposażono w specjalny system wieszaków z regulowanym rozstawem, który umożliwia zawieszenie ich na każdym typie okna. Bezinwazyjny montaż oznacza również, że mocowanie rolet nie wymaga wiercenia dziur w oknach czy ścianach, co jest szczególnie istotne w przypadku osób, które wynajmują mieszkania lub nie mogą ingerować w ramę okna. Klej umieszczony po wewnętrznej stronie wieszaków pozwala na solidne przymocowanie rolety, z drugiej zaś strony jest także wyjątkowo łatwy do usunięcia – nie pozostawia więc śladów po zdjęciu rolety.