ikony
 

Rolety rzymskie - wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć


Odpowiednia aranżacja okna to nie tylko kwestia praktyczności i funkcjonalności – dobrze dopasowane rolety, zasłony czy firany stanowią dopełnienie wystroju i podkreślają jego wyjątkowy charakter. I choć na rynku dostępnych jest wiele osłon okiennych, na ich tle wyróżnia się przede wszystkim jedna – rolety rzymskie. Ich niebanalne wzornictwo, wyjątkowa funkcjonalność i zachwycająca forma sprawiają, że to rozwiązanie, które nie tylko doskonale się prezentuje, ale z powodzeniem zastąpi także tradycyjne rolety i zasłony. Jeśli zatem stoisz przed wyborem idealnej osłony okiennej, która dopełni aranżację Twojego wnętrza i pozwoli stworzyć w nim wyjątkowy klimat – rolety rzymskie są właśnie dla Ciebie!

 

Po pierwsze – funkcjonalność

Charakterystyczny wygląd rolet rzymskich sprawia, że nie sposób pomylić ich z żadną inną osłoną okienną. Wyjątkowy wygląd rolety zawdzięczają przede wszystkim innowacyjnej budowie oraz specjalnemu systemowi zwijania, który umożliwia ułożenie się tkaniny w efektowne zakładki. W przeciwieństwie do tradycyjnych rolet, tkanina w rotelach rzymskich nie jest nawijana na specjalną rolkę, a materiał po złożeniu pozostaje cały czas widoczny, co ma także swoje praktyczne uzasadnienie. Dzięki nakładaniu się na siebie poszczególnych warstw tkaniny możliwe jest stopniowanie natężenia światła wpadającego do pomieszczenia oraz stworzenie przytulnego klimatu.

 

 

Do tworzenia rolet rzymskich wykorzystywane są materiały o różnej grubości splotu, który wraz z możliwością stopniowania poziomu zaciemnienia, umożliwia precyzyjną kontrolę nad światłem. Dzięki wbudowanemu, samohamującemu i kastetowemu mechanizmowi koralikowemu sterowanie roletą jest proste i intuicyjne – wystarczy kilka ruchów by ustawić roletę na pożądanej wysokości, w dowolnym punkcie okna. Dzięki temu możesz wpuścić do wnętrza dokładnie tyle światła ile potrzebujesz, odsłonić całe okno lub całkiem je zasłonić, by zapewnić sobie maksimum prywatności. Dodatkowym atutem jest także fakt, że rolety rzymskie wyposażone są w stylowe i efektowne kasety, w których ukryty jest cały mechanizm sterujący rolety – dzięki umieszczeniu ich w tylnej części rolety oraz dopasowaniu do jej stylu, całość pozwala na stworzenie spójnej i konsekwentnej aranżacji. 

Dzięki różnorodnym materiałom rolety rzymskie doskonale sprawdzą się jako osłona okienna w każdym pomieszczeniu – modele o grubszym splocie i w ciemnych barwach to świetna alternatywa dla zaciemniających zasłon w sypialni, z kolei rolety wykonane z delikatnej i półprzezroczystej tkaniny świetnie sprawdzą się w salonie – optymalnie go doświetlając i zapewniając poczucie prywatności.

 

 

Po drugie – niebanalny wygląd

Tym, co już na pierwszy rzut oka zachwyca w roletach rzymskich jest bez wątpienia ich niebanalna forma. Układające się kaskadowo zakładki same w sobie stanowią wyjątkowo efektową dekorację okna i przyciągają wzrok. Ten typ rolet sprawdzi się doskonale zarówno jako mocny punkt aranżacji w minimalistycznym wnętrzu, jak i element dopełniający w bardziej dekoracyjnym wystroju. Bo choć zakładki w roletach rzymskich bez wątpienia są efektowne i niebanalne, to trzeba przyznać, że są także wyjątkowo uniwersalne – sprawdzą się zatem w każdego typu pomieszczeniu. Z tego względu rolety rzymskie coraz chętniej wykorzystywane są zarówno w aranżacjach w stylu klasycznym, jak i skandynawskim czy glamour – jedyne co musisz zrobić to dobrać odcień, który będzie spójny z resztą pomieszczenia.

 

Po trzecie – innowacyjny montaż

Kolejną rzeczą, która w roletach rzymskich zasługuje na szczególną uwagę jest sposób montażu – to model, który w zależności od potrzeb czy układu pomieszczenia możesz zamontować na 3 różne sposoby. Wśród nich największą popularnością cieszy się montaż bezinwazyjny, który nie wymaga wiercenia, pomocy fachowców czy specjalistycznej wiedzy. Specjalne uchwyty wypełnione klejem mocuje się bezpośrednio do ramy okiennej, dzięki czemu jej struktura nie zostanie naruszona. Ten typ rolet można także zamontować bezpośrednio do sufitu lub ściany znajdującej się nad wnęką okienną, zasłaniając w ten sposób nie tylko całe okno, ale także parapet. Zapewnia to spójny i efektowny wygląd całej ściany oraz umożliwia stworzenie ciekawej i nietypowej aranżacji.