ikony
 

Rolety odbijające światło a rolety 100% zaciemniające - czym tak naprawdę się od siebie różnią? Cz.I


Mimo, że wiosna dopiero się rozkręca, to nie ulega wątpliwości, że lada chwila rozpocznie się długo wyczekiwane lato, a wraz z nimi – wysokie temperatury, nagrzane pomieszczenia i tropikalne noce. Moment, w którym temperatury oscylują w okolicy 15 stopni Celsjusza to zatem najlepszy moment, by zabrać się za poszukiwanie idealnych rolet zaciemniających lub odbijających światło, które pozwolą w znacznym stopniu ograniczyć powyższe niedogodności. Jednak poszukiwanie odpowiedniego modelu nie jest proste – na rynku dostępnych jest bowiem całe mnóstwo rozwiązań, a dołączone do rolet opisy nie zawsze rozwiewają wszystkie wątpliwości. Dlatego przygotowaliśmy dla Was artykuł, z którego dowiecie się czym różnią się rolety odbijające światło od rolet zaciemniających i które z nich sprawdzą się w Waszych domach najlepiej.

 

Rolety 100% zaciemniające – ochrona przed światłem niezależnie od pory dniaByć może są wśród nas osoby, które lubią wstawać z kurami, jednak powiedzmy sobie szczerze – należą one do mniejszości. Tymczasem ludzki organizm zaprojektowany jest tak, że jego rytm dobowy regulowany jest przez światło – w praktyce wygląda to tak, że obecność promieni słonecznych to prosty sygnał, że czas na aktywność, ich brak informuje o tym, że pora na nocny odpoczynek. Rzadko kiedy jednak mamy ochotę budzić się wraz z pierwszymi promieniami słońca, które w momencie pisania tego tekstu wschodzi o 5.30 i z każdym dniem będzie wchodzić wcześniej. Dlatego jeśli lubicie pospać do 7 czy 8, ważne jest, by zablokować dostęp promieni słonecznych do sypialni np. za pomocą rolet zaciemniających.

Rolety zaciemniające z założenia mają zaciemniać pomieszczenie w 100%, co w praktyce oznacza zastosowanie materiału, który w pełni blokuje i pochłania promieniowanie słoneczne. Zaciemniający typ materiału można zastosować na każdym typie osłony okiennej, od rolet w kasecie, po minirolety, aż na roletach wolnowiszących kończąc. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne dopasowanie charakteru rolet do wymogów pomieszczenia, rodzajów okna i indywidualnych preferencji. Tym jednak, co wyróżnia rolety 100% zaciemniające spośród podstawowych wersji wspomnianych wcześniej osłon jest specjalnie zaprojektowany materiał, charakteryzujący się przede wszystkim wyjątkowo grubym splotem, który sam w sobie blokuje dużą cześć światła – zarówno tego emitowanego przez słońce, jak i pochodzącego z latarni ulicznych czy reflektorów samochodów. Dla uzyskania pełnego efektu zaciemniającego w roletach 100% zaciemniających wykorzystuje się jednak dodatkowe zabezpieczenie – wewnętrzna strona rolety jest bowiem pokryta cienką warstwą gumy, która chroni przed przenikaniem promieni słonecznych przez materiał. Tego typu tkanina, nazywana także Blackout to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na całkowite zaciemnienie pomieszczenia niezależnie od pory dnia.

 

Dodatkowe zalety zaciemniającej roletyPełne zaciemnienie pomieszczenia to jednak nie wszystkie opcje, jakie oferują rolety 100% zaciemniające. Blokowanie i pochłanianie promieni słonecznych skutecznie zmniejsza bowiem poziom nagrzewania się pomieszczenia, co jest szczególnie istotne zwłaszcza podczas upałów. W efekcie, mimo panującego na zewnątrz skwaru, wnętrze domu pozostaje przyjemnie chłodne i rześkie, bez konieczności stosowania wentylatora czy klimatyzacji.

Rolety Blackout 100% zaciemniające sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie wymagana jest pełna kontrola nad światłem o każdej porze dnia – np. w sypialni czy w pokoju dziecięcym. Ważnym aspektem jest także cena – niewygórowany koszt rolet 100% zaciemniający sprawia, że to ciekawa alternatywa dla innych całkowicie zaciemniających rozwiązań, np. rolet zewnętrznych. Jak wspomnieliśmy na początku ten typ rolet występuje w wielu różnorodnych modelach oraz w wielu kolorach, co pozwala na dużą swobodę w aranżacji i dopasowanie tego typu osłony do okien i przeszkleń, także tych niestandardowych.