Osłona okna balkonowego - o czym należy pamiętać?
Osłony okien balkonowych rządzą się swoimi prawami – drzwi prowadzące na taras lub loggie to specyficzny rodzaj okien, spełniający równocześnie kilka funkcji. Dlatego stojąc przed wyborem rolety lub żaluzji przeznaczonych do tego typu przeszkleń, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, dzięki którym zarówno osłona, jak i same drzwi będą w pełni spełniać swoje zadanie.
Nasłonecznienie a osłona okienna
Okna balkonowe i tarasowe z zasady są znacznie większe, niż zwykłe okna – pełnią bowiem funkcję dodatkowych drzwi. Jednocześnie, najczęściej występują w towarzystwie dodatkowych okien tworząc duże przeszklenia. Wszystko to sprawia, że pomieszczenia, w których występują okna balkonowe lub tarasowe są znacznie lepiej doświetlone, ale też dużo szybciej się nagrzewają. I tu pojawia się kwestia usytuowania względem kierunków świata – okna balkonowe umieszczone od strony wschodniej i południowej wymagają specjalistycznych rozwiązań, które skutecznie ograniczą ilość promieni słonecznych dostających się do środka, szczególnie w okresie letnim. Bo choć podziwiania wschodów słońca niewątpliwie należy do urokliwych, to jednak wstawanie o 4 nad ranem od maja do września, już niekoniecznie. Dlatego w przypadku tego typu okien usytuowanych od wschodu warto szczególnie uważnie przyjrzeć się tkaninie osłony, by charakteryzowała się niską lub zerową przepuszczalnością światła. W takim wnętrzu najlepiej sprawdzą się rolety i zasłony wykonane z materiału 100% zaciemniającego typu Blackout lub Blackness.
Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku okien balkonowych usytuowanych od strony południowej i południowo zachodnie. Tu wielkość przeszklenia balkonowego i towarzyszące mu z boku okna sprawiają, że osłona powinna nie tylko chronić przed zbyt intensywnym nasłonecznieniem ale także zapewniać prywatność i zabezpieczać wnętrze przed nagrzewaniem się latem. Dlatego doskonale sprawdzą się tu np. plisy Thermo z warstwą odbijającą światło rolety z podgumowaną zewnętrzną stroną lub żaluzje – zarówno drewniane, jak i aluminiowe. Każdy z wymienionych modeli posiada bowiem właściwości, które blokują promienie słoneczne i uniemożliwiają zbyt mocne nagrzanie się wnętrza.
Pełna ochrona przed owadami i wścibskimi spojrzeniami
Otwarte na oścież okna balkonowe po upalnym dniu pozwalają wpuścić do pomieszczenia nieco świeżego powietrza oraz… całą masę insektów. Dlatego warto już na etapie planowania osłony na okna balkonowe i tarasowe rozważyć dodatkową ochronę w postaci moskitiery. Dostępne na rynku rozwiązania dopasowane są do różnorodnych typów okien i preferencji, stąd znajdziemy takie opcje jak moskitiery rolowane, plisowane i ramkowe. Ich konstrukcja pozwala w pełni zabezpieczyć wnętrze domu przed owadami, jednocześnie zapewniając swobodną cyrkulację powietrza i nie zakłócając widoku. Ciekawą opcją są także rolety zewnętrzne z wbudowaną moskitierą, w których każdy z elementów działa niezależnie od siebie. Dzięki temu uzyskujemy pełną ochronę przed nagrzewaniem pomieszczeń, dodatkową ochronę akustyczną, zabezpieczenie przed włamaniem i nadmierną utratą ciepła a także – przed insektami.
Ochrona przed owadami to jedno, jednak okna balkonowe pozwalają zajrzeć do środka osobom postronnym – zwłaszcza w przypadku mieszkań na parterze oraz domów jednorodzinnym. Dlatego istotną kwestią jest wybór osłony okiennej i balkonowej, która z jednej strony pozwoli regulować natężenie światła, z drugiej zaś – zapewni pełnię prywatności. Doskonale sprawdzą się w tej roli rolety typu Dzień/Noc, których innowacyjna budowa pozwala na spełnienie wszystkich powyższych założeń.
Swoboda otwierania
Wybór odpowiednich osłon na drzwi tarasowe i balkonowe dotyczy także sposobu ich montażu. To właśnie tu najłatwiej jest polec i zdecydować się na model, który uniemożliwi pełne otwarcie okna. Ze względu na to, że okno balkonowe pełni także funkcję drzwi prowadzących na balkon lub taras, brak możliwości pełnego otwarcia znacznie obniża jego funkcjonalność. Dlatego warto wybrać osłonę, którą można zamontować bezpośrednio przy szybie np. rolety plisowane lub bezpośrednio do wnęki okiennej np. rolety wolnowiszące.