Osłona okien w pomieszczeniach, czyli jakie rolety do kuchni i łazienki?
Zarówno kuchnia, jak i łazienka to pomieszczenia o specyficznym charakterze i specjalnych wymaganiach. Ze względu na przeznaczenie poziom wilgotności jest tu znacznie wyższy, niż w innych częściach mieszkania. Z drugiej strony okna w tego typu nierzadko wymagają osłonięcia od zbyt intensywnego światła słonecznego lub zamontowania osłony zapewniającej prywatność. W większości kuchni i łazienek wyposażonych w okna, tradycyjne firanki zupełnie się nie sprawdzą, co nie oznacza, że są jedynym sposobem za zapewnienie sobie prywatności i odpowiedniej ilości światła słonecznego. Dlatego dziś sprawdzimy, na co zwracać uwagę przy wyborze rolet do łazienki i kuchni i jaki model sprawdzi się tu najlepiej.
Kwestia osłony okna jest szczególnie w przypadku łazienki. To miejsce, w którym potrzebujemy maksymalnej prywatności a sąsiedzi czy przechodnie zaglądający w okno, to niezbyt przyjemna perspektywa. W przypadku okien w łazience problem pojawia się zwłaszcza wieczorem, gdy przy zapalonym świetle wnętrze widać z zewnątrz jak na dłoni. Z drugiej strony, wrogiem wszystkich osłon okiennych jest w tym przypadku wilgoć, której siłą rzeczy nie da się uniknąć. Kąpiele, codzienna toaleta czy niewielki metraż – wszystkie te czynniki mają bezpośredni wpływ na trwałość i żywotność osłony okiennej w łazience. Wbrew pozorom w kuchni wcale nie jest lepiej – gotowanie, przyrządzanie posiłków, podgrzewanie wody – wszystko to generuje wilgoć, która może prowadzić do pleśnienia osłon okiennych i osadzania się na nich cząsteczek tłuszczu. Dlatego wybierając rolety do tych dwóch pomieszczeń, warto szczególnie dobrze zastanowić się nad wyborem, mając przede wszystkim na uwadze to, że rolety do kuchni i łazienki powinny być wykonane z materiałów o podwyższonej trwałości.
Rolety do zadań specjalnych – czym powinny się charakteryzować rolety w kuchni i łazience?
Przy wyborze osłony okiennej do kuchni i łazienki mamy w zasadzie dwie opcje: pierwszą są tradycyjne firany lub zasłony, drugą zaś – rolety. W przypadku firan problematyczna jest przede wszystkim długość – nie powinny sięgać dalej, niż do parapetu. Miękka tkanina, z której wykonane są zasłony i firany jest znacznie bardziej podatna na chłonięcie wilgoci i osadzanie się zanieczyszczeń. Dużo lepszym wyborem wydają się zatem rolety – jednak także i one muszą spełniać kilka warunków.
Przede wszystkim rolety do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powinny być wykonane z materiału odpornego na wilgoć lub – jeśli to możliwe, także na wodę. Warto, by materiał był dodatkowo zaimpregnowany, miał gęsty splot lub był wykonany z surowca, który nie chłonie wody. Dzięki temu unikniemy nasiąkania tkaniny nagromadzoną w pomieszczeniu wodą, a co za tym idzie – pleśnienia.
Kolejną kwestią jest faktura rolet – choć wzorzyste modele bez wątpienia mają swój urok i pozwalają stworzyć na oknie wyjątkową aranżację, to w przypadku kuchni i łazienki zupełnie się nie sprawdzą. Rolety do tego typu pomieszczeń powinny być możliwie gładką i zwartą strukturę, co uniemożliwi brudowi i tłuszczowi wnikanie wewnątrz włókien i rozwijanie się pleśni. I tu warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana została roleta – w przypadku modeli przeznaczonych do łazienek i kuchni, tkanina powinna była także łatwa w czyszczeniu, bez konieczności zdejmowania całej konstrukcji. Pozostaje kwestia prywatności – o ile w kuchni nie jest to konieczny warunek, o tyle w łazience już tak. Dlatego roleta powinna być maksymalnie dopasowana do okna i ściśle do niego przylegać, tak by uniemożliwić osobom postronnym zaglądanie do środka. Doskonale sprawdzą się tu modele wyposażone w dodatkowe prowadnice boczne lub żyłki, które przytrzymują roletę przy ramie okiennej i zapobiegają jej swobodnemu przesuwaniu się. Dobrym rozwiązaniem są także plisy montowane bezpośrednio przy szybie – dzięki swojej konstrukcji, rolety plisowane przesuwają się wewnątrz ramy okiennej, zapewniając maksimum prywatności.