ikony
 

Markizy tarasowe i balkonowe - funkcjonalne, niezawodne i stylowe


Coraz dłuższe i cieplejsze dni sprzyjają przebywaniu na zewnątrz i łapaniu pierwszych promieni słonecznych po nieco przedłużającym się okresie zimowym. I choć słońce obecnie nie przygrzewa jeszcze zbyt mocno, to nim się obejrzymy zacznie porządnie prażyć – a to już niekoniecznie będzie przyjemne. Zwłaszcza, jeśli nasze balkony, tarasy i ogrody usytuowane są od południa, gdzie słońce obecne jest przez większość dnia i sprawia, że w cieplejsze dni czujemy się jak na patelni. Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwoli w pełni cieszyć się z możliwości, jakie oferują własny taras i balkon, bez konieczności chowania się w domu pomiędzy 12 a 15. Markizy tarasowe, bo o nich mowa to innowacyjne rozwiązanie, które doceni każdy miłośnik relaksu na świeżym powietrzu – stylowe, funkcjonalne i odporne na każdą pogodę, pozwolą Ci maksymalnie wykorzystać potencjał tarasu.

 

Markizy tarasowe – ochrona nie tylko przed słońcemChociaż markizy tarasowe w zdecydowanej większości kojarzą się z osłonami przeciwsłonecznymi, to równie dobrze sprawdzą się także jako osłona przed deszczem i wiatrem. Wszystko za sprawą impregnatu, którym pokryta jest tkanina markiz stworzonych przez renomowanych producentów. Wykorzystany impregnat z jednej strony ma za zadanie ochronić tkaninę markizy przed szkodliwym działaniem promieni UV i tym samym zniwelować blaknięcie, słabnięcie materiału i rozerwaniem, z drugiej zaś – wykazuje działanie hydrofobowe. Dzięki temu tkanina nie nasiąka podczas deszczu, zaś optymalny kąt nachylenia (w dodatku regulowany) pozwala na szybkie odprowadzenie strużek wody z jej powierzchni. Wszystko to sprawia, że niezależnie od tego, czy na dworze panuje ukrop czy właśnie się rozpadało, wciąż możesz bez przeszkód korzystać ze swojego tarasu i cieszyć się aktywnością na świeżym powietrzu.

Prażące słońce to nie tylko wysoka temperatura uniemożliwiająca normalne funkcjonowanie, ale także szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, odpowiedzialne za poparzenia słoneczne i w skrajnych przypadkach raka skóry. Stąd tak ważne jest, by zabezpieczać ją odpowiednio za pomocą kremów z filtrem. Z drugiej strony smarowanie się emulsjami za każdym razem, gdy wychodzi się na taras lub balkon wydaje się być lekką przesadą – trudno znaleźć na to czas i pamiętać za każdym razem. Tu także z pomocą przychodzi markiza – jej innowacyjny materiał pozwala bowiem zatrzymać niemal całe szkodliwe promieniowania sprawiając, że przebywanie na dworze jest całkowicie bezpieczne.

 

 

Wygoda i funkcjonalność

Podstawową zaletą markiz ogrodowych i tarasowych jest fakt, że są znacznie bardziej funkcjonalne, niż jakakolwiek inna osłona przeciwsłoneczna. Ze względu na wielkość i formę pozwalają bowiem osłonić dużo większą część tarasu czy balkonu, niż tradycyjny parasol. Jednocześnie są także bardziej stabilne – nie wymagają bowiem ciężkich stojaków i nie ma ryzyka, że przewróci je wiatr, jak często dzieje się z parasolami. Nie bez znaczenia jest także możliwość regulacji kąta nachylenia umożliwiającego precyzyjne regulowanie stopnia zaciemnienia. Tą funkcją mogą się pochwalić jedynie droższe modele parasoli, i co istotne, funkcja ta nie pozostaje bez wpływu na stabilność parasola. Markizy tarasowe i balkonowe ze względu na sposób montażu nie potrzebują także ciężkich podstawek, które zabierają znaczną ilość miejsca, co może stanowić problem w przypadku niewielkich balkonów i loggi. W przypadku markiz ten problem nie występuje – mocowanie bezpośrednio nad wnęką okienną pozwala wykorzystać każdy dostępny centymetr. Ma to znaczenie także po skończonym sezonie, bowiem parasol, nawet złożony wymaga miejsca do przechowywania – pozostawiony na dworze szybko ulegnie zniszczeniu i przestanie spełniać swoją funkcję. Tymczasem markizy tarasowe nie zajmują cennego miejsca po złożeniu. Na uwagę zasługują tu szczególnie modele w kasecie, które dzięki aluminiowej obudowie z łatwością zniosą niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak deszcz, ujemne temperatury i porywiste wiatry.