ikony
 

Markizy na taras - dlaczego warto się na nie zdecydować?


Czy jest coś lepszego, niż letnie, leniwe przedpołudnie spędzone na beztroskim nicnierobieniu lub rodzinne spotkanie na własnym tarasie? Raczej nie! Tę sielankę łatwo może jednak przerwać gwałtowna ulewa, nagły wiatr lub wyjątkowo ostre słońce. Jeśli nie chcesz uzależniać swoich planów od kapryśnej pogody i szukasz osłony, która będzie multifunkcyjna i wyjątkowo praktyczna – markizy na taras są właśnie dla Ciebie!

Zadanie markiz tarasowych jest proste – mają osłaniać przed intensywnym słońcem i stanowić alternatywę dla dużych ogrodowych parasoli. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że markizy na taras doskonale sprawdzą się także jako osłona przed deszczem lub porywistym wiatrem. Ich konstrukcja sprawia, że pod względem stabilności i praktyczności biją na głowę tradycyjne parasole ogrodowe, które mimo zabezpieczeń mają tendencję do przechylania się i przewracania pod wpływem mocniejszych podmuchów. Decydując się na markizę tarasową unikniesz ryzyka, że przy silniejszym powiewie coś spadnie Ci na głowę – solidne mocowanie do boku budynku skutecznie zabezpiecza przed taką ewentualnością. Markizy tarasowe to także duża oszczędność miejsca – w porównaniu do tradycyjnych parasoli ogrodowych, nie wymagają dużych i ciężkich podstawek, które niepotrzebnie zabierają cenną przestrzeń, ani nie ingerują w wystrój tarasu.

Markizy na taras stanowią także ciekawą alternatywę dla tradycyjnych, stałych zadaszeń. W przeciwieństwie do nich są bowiem całkowicie mobilne – możesz rozwinąć ją, zawsze wtedy potrzebujesz, a potem zwinąć i schować w estetycznej kasecie. Dzięki temu możesz w pełni korzystać ze słońca i potencjału swojego tarasu, a jeśli oświetlenie będzie zbyt intensywne lub pogoda postanowi się zepsuć – rozwinąć roletę, by bez przeszkód cieszyć się relaksem na świeżym powietrzu. Ten aspekt jest także istotny zimą i jesienią, kiedy światła naturalnego jest niewiele i szybko zapada zmrok – zwinięta markiza tarasowa pozwoli Ci je w pełni wykorzystać, podczas gdy tradycyjne zadaszenie zablokuje jego dopływ.

 

Funkcjonalność na najwyższym poziomie

Markizy na taras to jednak nie tylko oszczędność miejsca i stabilna konstrukcja, ale także funkcjonalność, której próżno szukać w innych tarasowych osłonach. Jednym z nich jest fakt, że markizy tarasowe stanowią doskonałą ochronę przed promieniowaniem UV, które jest szkodliwe dla zdrowia. Dobrej jakości markizy tarasowe, wykorzystujące wysokiej klasy materiały oraz odpowiednio zaimpregnowane są w stanie zatrzymać 100% promieniowania UV, podczas, gdy tańsze, dostępne w supermarketach modele blokują jedynie widzialną wiązkę światła. Dlatego warto wybierać sprawdzonych producentów markiz tarasowych, by zyskać pewność, że zostały wykonane z najwyższej jakości tkanin. Ten aspekt jest ważny z jeszcze jednego powodu – kiepskie jakościowo tkaniny markiz tarasowych nie dadzą rady wytrzymać zbyt długo w starciu z palącym słońcem, wilgocią czy porywistym wiatrem. Wystarczy jeden sezon, by materiał wyblakł i zrobił się cienki i podatny na uszkodzenia. Tymczasem markowe markizy wykonane z tkanin o specjalistycznej strukturze włókien oraz dodatkowym akrylowym wzmocnieniom, dzięki czemu są odporne na działanie promieni słonecznych, deszcz oraz przypadkowe uszkodzenie. Dodatkowo pokrywa się je także specjalnym impregnatem, by zabezpieczyć całość przed kurzem, tłustymi zabrudzeniami oraz rozwijanie się pleśni.

Niekwestionowanym atutem markiz na taras jest także fakt, że są niezwykle proste w obsłudze. Choć poszczególne modele różnią się od siebie typem napędu oraz konstrukcją, wszystkie łączy jedno – pozwalają na łatwe i szybkie zwinięcie i rozwinięcie. Największą popularnością cieszą się przede wszystkim markizy elektryczne, którymi steruje się za pomocą przycisku lub dedykowanego pilota – tego typu modele sprawdzą się przede wszystkim tam, gdzie konieczne są sprawdzone i nowoczesne rozwiązania. Warto także pamiętać, że podzespoły wykorzystywane przy tworzeniu napędu elektrycznego wykonywane są z komponentów odpornych na czynniki zewnętrzne. Markizy na taras z ręcznym napędem to klasyk, który zawsze jest dobrym wyborem. Ręczny mechanizm pozwala nie tylko w szybki i intuicyjny sposób rozłożyć i złożyć roletę, ale także jest wyjątkowo bezawaryjny.