ikony
 

Jak dbać o rolety zewnętrzne - kompendium wiedzy o serwisie, konserwacji i pielęgnacji. Cz.I


Rolety zewnętrzne są rozwiązaniem, które do niedawna kojarzyło się wyłącznie z budynkami użyteczności publicznej i sklepami – tam, gdzie konieczne było maksymalne zabezpieczenie mienia przed potencjalnymi włamywaczami lub wandalami, wkraczały właśnie rolety, nierzadko antywłamaniowe. Jednak z czasem doceniono ich wszechstronne możliwości, dlatego obecnie standardem stało się montowanie ich w zdecydowanej większości nowopowstałych budynków. Na rolety zewnętrzne decyduje się także coraz więcej osób mieszkających w budynkach już istniejących, co tylko dowodzi tego, jak wielką popularnością się cieszą.

 

Rolety zewnętrzne – dlaczego właściwie trzeba je czyścić?

Rolety zewnętrzne bez wątpienia mają mnóstwo zalet: pozwalają zaoszczędzić energię związaną z ogrzewaniem lub klimatyzacją, zwiększają izolację akustyczną, podnoszą poziom bezpieczeństwa i poczucie prywatności. Do rozlicznych zalet rolet zewnętrznych należy doliczyć także tę najbardziej podstawową: pancerz rolety zabezpiecza okna przed działaniem promieni słonecznych, mocnego wiatru, gradu oraz przed zanieczyszczeniami. Należy jednak pamiętać, że wszystko to, przed czym jest chronione okno osadza się bezpośrednio na pancerzu i skrzynce (w przypadku rolet natynkowych), a to z kolei wymaga regularnej pielęgnacji. Czy jest ona praco- i czasochłonna? Zdecydowanie nie. Czy konieczna? Zdecydowanie tak. Warto bowiem pamiętać, że zadbane rolety to system, który z założenia ma służyć przez wiele lat i odpowiednia konserwacja jest w stanie sprawić, że będą niezawodnie działać i nienagannie się prezentować. Poza tym bądźmy szczerzy – inwestycja w rolety zewnętrzne to spory wydatek, którego koszt może się zwrócić – pod warunkiem, że będziemy o niego dbać.

 

Podstawowe czyszczenie rolet zewnętrznych


Regularne czyszczenie rolet to klucz do ich długoletniego, niezawodnego działania. Niezależnie od tego, czy dom usytuowany jest przy ruchliwej ulicy, polnej drodze czy na osiedlu w mniejszym lub większym stopniu na pancerzu osadzają się kurz i drobinki piasku, które mogą skutecznie uniemożliwić prawidłowe działanie rolety. Pod tym względem równie szkodliwe są pyłki drzew i roślin, które unosząc się w powietrzu osadzają się nie tylko na samym pancerzu, ale także w jego szczelinach i mechanizmie. Dlatego regularne usuwanie drobnych zabrudzeń jest tak istotne – zapobiega bowiem wnikaniu w newralgiczne miejsca osłony i zapewniają jej dłuższą żywotność.

Warto pamiętać, że chociaż pancerz rolety wykonany jej z wysokiej jakości surowców i odpowiednio zabezpieczony przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, to drobinki piasku znajdujące się w kurzu mogą go skutecznie porysować i osłabić naniesioną warstwę ochronną. Dlatego w pierwszym etapie czyszczenia należy przede wszystkim porządnie spłukać roletę za pomocą węża lub myjki ciśnieniowej (ustawiając najniższy poziom ciśnienia), by pozbyć się ostrych drobinek. Istotną kwestią jest także fakt, że podczas czyszczenia pancerz rolety powinien być całkowicie opuszczony a zasilanie w przypadku rolet z napędem elektrycznym wyłączone.

Rolety zewnętrzne należy myć za pomocą delikatnych środków czyszczących – agresywne detergenty mogłyby uszkodzić powłokę lub sprawić, że nie będzie spełniała swojej funkcji. Po wszystkim warto pozostawić roletę opuszczoną do czasu całkowitego wyschnięcia lub wytrzeć ją do sucha miękką ściereczką.

Zanim przystąpimy do czyszczenia rolet, należy także upewnić się, że do czasu ich całkowitego wyschnięcia temperatura nie spadnie poniżej zera. Zamarzająca w szczelinach woda może bowiem sprawić, że niektóre elementy rolety przymarzną, co w efekcie może skutkować uszkodzeniem powierzchni pancerza. Najbardziej optymalne są temperatury oscylujące w okolicy 15 stopni Celsjusza, choć częstotliwość czyszczenia rolet należy uzależnić od stopnia zanieczyszczenia i lokalizacji. Co do zasady lepiej wstrzymać się z czyszczeniem rolet zimą – wyjątek stanowią zabrudzenia, które mogą spowodować odbarwienie paneli, jak odchody ptaków.